Siły zbrojne

Samoloty NATO w 2021 roku startowały 290 razy z powodu rosyjskich samolotów

Autor. NATO Air Command/Twitter

W 2021 roku myśliwce państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zbijały się w powietrze 370 razy w celu przechwycenia samolotów, które bez zezwolenia pojawiły się strefach powietrznych państw NATO - poinformowało NATO na swojej stronie.

Sojusz Północnoatlantycki na swojej stronie poinformował, że w 2021 roku myśliwce państw NATO zbijały się w powietrze w 370 razy, głównie w celu sprawdzenia samolotów i ich przechwycenia, które pojawiły nie bez zezwolenia w przestrzeni powietrznej państw NATO. Jak przekazuje Sojusz 80% czyli 290 takich alarmów, dotyczyło samolotów rosyjskich. Porównując to z poprzednim rokiem, liczba alarmów bezpośrednio związanych z Rosją spadła. W 2020 roku było ich 350.

Czytaj też

W komunikacie przekazano, że większość przechwyceń w 2021 roku miała miejsce w rejonie Morza Bałtyckiego, gdzie NATO prowadzi misję ochrony przestworzy Estonii, Łotwy i Litwy. Przechwycenia obcych samolotów odbyły się bez incydentów, gdy samoloty NATO startowały w celu zidentyfikowania zbliżającego się samolotu i eskortowania go poza obszar - przekazuje Sojusz w komunikacie. Obce samoloty bardzo rzadko miały naruszać bezpośrednią natowską przestrzeń powietrzną.

Myśliwce NATO pełnią służbę przez całą dobę, gotowe do startu w przypadku niezweryfikowanych lotów w pobliżu przestrzeni powietrznej naszych sojuszników. NATO jest czujne i zawsze zrobimy to, co konieczne, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników
Oana Lungescu, rzecznik NATO

W całej Europie ponad 60 samolotów NATO jest cały czas w stanie gotowości, gotowych do reagowania na nieautoryzowane loty wojskowe, a także cywilne. NATO ma dwa centra operacji powietrznych - jedno w Niemczech, obejmujące północną Europę, a drugie w Hiszpanii, obejmujące południe - które monitorują wszystkie ruchy powietrzne w Europie.

Czytaj też

Od 30 listopada 2021 roku polscy piloci z PKW Orlik rozpoczęli rotacyjną służbę na Litwie w ramach operacji NATO Baltic Air Policing, gdzie zajmują się patrolowaniem i ochroną litewskiej przestrzeni powietrznej. Polscy piloci patrolują przestrzeń czterema F-16C/D Jastrząb.

Komentarze (1)

  1. yaro

    A nie podano informacji, ile razy startowały samoloty Rosji z powodu amerykańskich samolotów. Rzetelnie to by było wtedy gdyby zestawione te dwie wartości, bez tego to jest jedynie manipulacja.