Siły zbrojne

Erdogan zapowiada kontratak w Idlib

Fot. tccb.gov.tr
Fot. tccb.gov.tr

Rząd Syrii zapłaci "bardzo wysoką cenę" za zaatakowanie tureckich wojsk w syryjskiej prowincji Idlib - powiedział we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że w środę przedstawi dokładny plan działań w tym regionie. Kreml poinformował we wtorek, że jeszcze tego dnia prezydent Rosji Władimir Putin będzie rozmawiał przez telefon z Erdoganem o sytuacji w Syrii. 

Ataki, w których w ciągu tygodnia zginęło 13 tureckich żołnierzy, spotkały się z odpowiedzią ze strony Ankary. Wcześniej we wtorek turecka telewizja państwowa podała, że wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci na północnym zachodzie kraju, na południe od Idlibu, zestrzelili śmigłowiec, który rzekomo należał do syryjskiego rządu. Informację potwierdził dowódca rebeliantów. W ataku zginęły dwie osoby.

Zwłaszcza w Idlibie dostali to, na co zasługiwali. Ale to nie wystarczy, to będzie kontynuowane

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji

 Tego samego dnia syryjskie siły rządowe dokonały ostrzału w pobliżu tureckiego posterunku obserwacyjnego w prowincji Idlib. Wojsko tureckie odpowiedziało na ostrzał.

Tureckie wojsko zaatakuje z powietrza bądź z lądu syryjskie siły rządowe w jakimkolwiek rejonie Syrii, jeśli cokolwiek stanie się kolejnym tureckim żołnierzom

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji

Na spotkaniu z członkami swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) w Ankarze Erdogan zapowiedział, że jego kraj jest zdeterminowany, żeby do końca lutego, wypchnąć syryjskie siły poza tureckie posterunki obserwacyjne w Idlibie. Erdogan ostrzegł syryjskich rebeliantów, których Turcja wspiera w syryjskim konflikcie, by nie dali siłom rządowym pretekstu do ataku.

Jeśli nasi żołnierze na posterunkach obserwacyjnych (w Idlibie) lub w innych miejscach (w Syrii) doznają najmniejszych obrażeń, oświadczam, że od dzisiaj uderzymy w siły reżimu wszędzie (w Syrii), poza granicami Idlibu i liniami porozumienia z Soczi (...) Przeprowadzimy to za pomocą wszelkich niezbędnych środków, drogą powietrzną lub lądową, nie wahając się

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji

Erdogan oskarżył Rosję o to, że "bierze udział w masakrze" ludności cywilnej na północnym zachodzie Syrii.

Reżim (syryjski) i siły rosyjskie (...), które go wspierają, nieustannie atakują cywilów, dokonują masakr i przelewają krew

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji

Tymczasem minister spraw zagranicznych Turcji poinformował w środę, że w nadchodzących dniach turecka delegacja uda się do Moskwy na rozmowy na temat eskalacji konfliktu w Idlibie. Dodał, że w związku z syryjsko-rosyjskimi atakami na ten region około miliona osób musiało opuścić swoje domy. Cavusoglu, na konferencji prasowej w stolicy Albanii, Tiranie, poinformował, że Niemcy przekazały Turcji 40 milionów euro na tureckie plany osiedlenia Syryjczyków uciekających z Idlibu.

W ostatnich tygodniach w prowincji Idlib, na południe od granicy z Turcją, nasiliła się przemoc, gdy siły rządowe wspierane przez Rosję i Iran osiągnęły postępy w ofensywie mającej na celu wyeliminowanie ostatniego bastionu rebeliantów po blisko dziewięcioletniej wojnie w tym kraju.

Turcja, która jest sprzymierzona z niektórymi grupami rebeliantów walczącymi z siłami lojalnymi wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeprowadziła we wtorek kontratak po tym, jak według różnych źródeł od 13 do 14 tureckich żołnierzy zginęło, a 45 zostało rannych od początku lutego w ostrzale sił syryjskich w Idlibie. Straty w ludziach po stronie tureckiej spowodowały napięcia między Ankarą i Moskwą - zauważa agencja Reutera. Kreml podał, że prezydent Rosji Władimir Putin i Erdogan uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że strony będą kontynuować kontakty w sprawie Syrii. Erdogan powiedział, że wspierani przez Turcję rebelianci zmobilizowali się do wypchnięcia syryjskich sił rządowych z Idlibu, ale zastrzegł, że muszą pozostać zdyscyplinowani.

Przekazaliśmy wiadomość, że będziemy postępować bezkompromisowo wobec tych syryjskich grup opozycyjnych, które działają w niezdyscyplinowany sposób i dają reżimowi pretekst do ataku

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji

 Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że syryjska armia rządowa w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii atakuje "tylko terrorystów", a nie cywilów, o co oskarżył siły rządowe prezydent Turcji.

Jeśli chodzi o ataki w Idlibie, przeprowadzane przez wojskowych syryjskich, to są to ataki przeciwko terrorystom, a nie cywilom" - oświadczył Pieskow. Celem tych ataków - dodał - jest "zneutralizowanie terrorystów i ich agresywnych działań prowadzonych stamtąd (tj. z prowincji Idlib-PAP)

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla

Pieskow przyznał, że sytuacja w Idlibie jest "bardzo napięta i budzi zaniepokojenie". Przedstawiciel Kremla podkreślił, że Rosja podtrzymuje ustalenia z Turcją poczynione w Soczi w 2018 roku. Strona turecka wówczas "wzięła na siebie zobowiązania dotyczące zapewnienia należytego zneutralizowania grup terrorystycznych skoncentrowanych w Idlibie" - oświadczył Pieskow. Tymczasem Rosja — jak mówił - "z ubolewaniem" stwierdza, że grupy te "atakują wojska syryjskie i prowadzą agresywne działania wobec rosyjskich obiektów wojskowych". W prowincji tej syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosję i Iran, prowadzą ofensywę w celu wyeliminowania ostatniego w Syrii bastionu rebeliantów. Turcja, która jest sprzymierzona z niektórymi grupami rebeliantów walczącymi z siłami lojalnymi wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeprowadziła we wtorek kontratak po tym, jak kilkunastu jej żołnierzy zginęło w ostrzale syryjskich sił rządowych.

Źródło:
PAP

Komentarze (25)

 1. dywersant

  Ładni mi rebelianci... Al-Kaida i popłuczyny ISIS. Erdogan uparcie podtrzymuje fason starego islamisty. Zapomniał ze sklerozy gdzie jest granica Turecko- Syryjska. Rosja i Iran działają w Syrii za zgodą prawowitych władz kraju. Amerykanie i Turcy bawią w się w kowboi na "dzikim zachodzie" i sieją dalej ferment, chociaż tą wojnę można by już dawno zakończyć i zająć się stabilizacją i odbudową kraju. Ręce opadają.

  1. Vvv

   Tak nie ma „al-kajdy” to raz, dwa tej organizacji nie ma już od lat, rozpadła się na daesh, potem została wchłonięta przez isis. W Syrii było kilkanaście grup rebeliantów i oni walczyli z isis. Jeżeli nie wiesz co i jak to nie pisz

 2. Niuniu

  Erdogan oficjalnie poprosił NATO o pomoc. Może za chwilę się okazać, że to Polscy żołnierze za polskie podatki będą bronić na terenie Syrii tureckich terorystów obcinających chrześcijanom głowy i prezentujących takie filmiki światowej publiczności. NATO zresztą już publicznie zapowiedziało zwiększenie swego zaangażowania na Bliskim Wschodzie w celu wsparcia i zastąpienia samotnie krzewiących tam dobrobyt i demokrację Amerykanów. Na początek ma zająć się dalszym szkoleniem i organizacją wojska i struktur siłowych Iraku - wcześniej nazywało się to "okupacją".

  1. B72

   NATO nie może interweniować poza terytorium jego członków, po co te pana klamstwa.

  2. Vvv

   NATO zgodziło się wspierać pewien kraj ale AS a dokładniej wyślą systemy opl do ochrony rafinerii i flotę do ochrony tankowców aby Iran i huti nie mogli do nich strzelac

 3. Turekurek

  Już się syryjskie Kornety radują na widok złomu Erdogana No dawaj cwaniaczku

  1. Davien

   To lepiej pomysl co tureckie Kornety i lotnictwo zrobia z SAA? Niestety Erdogan się nie wycofa

  2. rtu

   lotnictwo? a kto mu pozwoli latać nad syrią? :)

  3. Davien

   A kto mu zabroni? Ani Rosja z 10-oma mysliwcami ani SAA nie są w stanei zablokowac działąń Turcji.

 4. Oleg

  Autor uzywa pieknej nazwy "rebelianci" a kzdy rozgarniety czlowiek wie ze to al-kaida.

  1. vvv

   no to widac ze jestes znawcą wojny domowej w syrii. po pierwsze al-kaida juz dawno sie rozpadla i powstal z niej nurt al-nustra ktory potem zostal wchloniety przez isis. w syri bylo kilnanascie grup rebeliantow pod innymi sztandarami i one walczyly tez z isis. na szczescie myslenie nie boli drogi Oleg

  2. www

   na całe nieszczęście właśnie Cibie myślenie zabolało ....

  3. Oleg

   No to sobie posluchaj znafco dr Szewko. A co to za roznica czy al nusra czy inny syf jak i tak powinien Asad ich wytepic a to wszystko i tak zagraza Europie docelowo. Tak myslenie nie boli ale widac brakuje Ci spojrzenia dalej niz pierwszy kraweznik od Twojego domostwa.

 5. NAVY

  Przepraszam,ale zdaje się,że Turcja wlazła na czyjś teren !? Myśmy chyba podobną sytuację przerabiali 17 wrzesnia roku pamietnego ...

 6. Marek1

  Turecka menda wlazła na terytorium obcego państwa i jest zdziwiona, że do niej strzelają. Erdogan coraz bardziej przypomina Hitlera Bliskiego Wschodu. Najwyższy czas na wykopane Turcji z NATO i pomoc dla Grecji, która jest permanentnie pod turecką agresją.

  1. Milutki

   Turcja weszła do Syrii m.in po to aby bronić jej obywateli przed dyktatorem który ich bombarduje. Turcja jest bezpośrednio dotknięta tym konfliktem przez masy uchodźców na własnym terenie i wrogie organizacje jak PKK mające przyczółek w ogarniętej wojną kraju. Turcja ma prawo reagować na taką sytuację

  2. Reaper

   Trwa tam wojna domowa i siły zbrojne uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu próbują zaprowadzić porządek za pomocą wszelkich dostępnych środków. Bierny sprzeciw budzą metody zaprowadzania porządku, ale i to coraz rzadziej i ciszej. Z drugiej strony wejście Erdogana celem bronienia obywateli Syrii przed ich własnym rządem, a konkretnie zgoda i przyzwolenie na to, grozi wejściem w zwyczaj takiej retoryki, z której zapewniam mogą skorzystać inni w innym czasie i miejscu. A tego byśmy nie chcieli . . .

  3. Komentator

   Czyli najpierw nasłali do tej Syrii "obywateli" z bronią, a później mają prawo ich chronić? To jeszcze gorzej niż bandycka Rosja. Putin chociaż broni obywateli którzy mieszkali tam na długo przed tym zanim powstała niepodległa Ukraina.

 7. yaro

  Według doniesień syryjskich mediów, dwa amerykańskie F-16 swobodnie weszły w przestrzeń powietrzną Syrii i wystrzeliły co najmniej 4 pociski w rejonie Kamyszly, chociaż przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla Amerykanów i wcześniej to ograniczenie było przestrzegane (znów bajki Daviena, że to niby F22 lata nad Hmemim). Atak był skierowany w pobliżu lotniska w mieście Kamyshly, gdzie mają siedzibę wojska syryjskie i rosyjskie, chronione przez systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr-S, którzy, nie podjęto prób przechwycenia wystrzelonych pocisków znajdujących się w strefie ich rażenia. Później Al Masdar News poinformował że uderzenie lotnicze Amerykanów zostało uzgodnione z rosyjskim wojskiem i miało na celu wyeliminowanie samochodu pancernego utraconego przez amerykański patrol, który został skonfiskowany przez Kurdów podczas konfliktu w rejonie Hirbet-Ammo koło Kamyszly tego samego dnia (12 lutego). Z tego powodu żaden system obrony powietrznej nie zareagował na pojawienie się F-16 na niebie, chociaż obszar ten jest dość dobrze chroniony przed tureckimi myśliwcami. Nie wiadomo, czy amerykańskie myśliwce z powodzeniem ukończyły misję i zniszczyły samochód pancerny.

  1. Davien

   Czyli było naprawde zapewne tak: F-16 wleciay sobie bez problemu, odpaliły pociski których rosyjska i syryjska OPL jak zwykle nie była w stanie przechwycic, zniszczyły celpo czy sobie spokojnie odleciały. A koło Hmiejmin panei Yaro to latały sobie F-35I a nie F-22 wiec polecam nauczenei sie polskiego:)

  2. yaro

   No latały na uwięzi nawet zrobione z dwóch kijków, sznurka i papieru, a dzieci na tych latawcach napisały F35I .... zgadza się, puszczały sobie pod wiatr ...

  3. jeśli łaska :)

   jesteś pewien, że to F-35 tam latały? podaj źródło!

 8. dropik

  W sumie to dziwne , że Turcy nie weszli jeszcze do tej enklawy. Choć samego Erdogana nie cierpię i nie popieram to rozwój wojny w Syrii to porażka wspólnoty międzynarodowej. 200-300tys osób zginęło, a nic się nie zmieniło poza milionami uchodźców.

  1. wert

   Bo w Syrii walczy cały świat. Syryjczycy to tylko mięso armatnie dla wpływów zachodu USA wschodu Rosja Chiny; lokalnych Iranu Turcji Izraela Arabi Saidyjskiej. Masz tygiel narodowy. Masz Kurdów wiecznych tułaczy o podobnym do naszego losie. Masz reżim Baszara. Gdyby co dziesiąty uchodzca wstąpił do armii (jak polacy w czasie wojny) szybko by zrobili porządek. Ale lepiej brać zasiłki bogatego zachodu

 9. Stary Grzyb

  Czyżby Recep Erdogan dowiadywał się właśnie, co oznaczają i co są warte "sojusze", "współpraca" i "porozumienia" z Rosją? Oby, i oby jednak odzyskał rozum.

  1. Wwp

   Oby

  2. Katon

   Czy ten Erdogan zawarł tych kilka porozumień z Rosją z miłości do Putina? A nie przypadkiem dlatego że wcześniej przekonał się co są warte umowy z USA?

 10. Fgu

  Czyli s400 dla NATO na testy

  1. Komentator

   Davien z GB już testowali, to złom. Davien nawet przelatywał F-35 nad samymi radarami tych systemów i nikt go nie zauważył.

 11. Kordian

  Podniecenie niektórych komentatorów tego artykułu budzi moją odrazę. Chciałem tylko przypomnieć, że wojna w Syrii to nie gra komputerowa, tam giną prawdziwi ludzie, głównie cywile i to oni muszą się zmagać z piekłem wojny, codziennie. Ludzie ludziom zgotowali ten los - to jest dalej aktualnie.

  1. yaro

   zgadza się, wszystkie siły zbrojne które są tam nielegalnie (USA, Francja, WB, Turcja) powinny opuścić ten region. I jak teraz co budzi Twoja odrazę ?

  2. Użytkownik

   Jedź tam, do Idlib i wtykaj im kwiatki w lufy. Do tego się nadajesz.

  3. Davien

   Rosjskie i syryjskie zbrodnie wojenne, ataki na własnych obywateli bronią masowego razenia , naloty dywanowe na Aleppo i celowe niszczenie szpiali i szkół przez rosyjskich"bohaterów"?

 12. yaro

  Jeśli kiedyś pójdzie po rozum o głowy to wycofa wojska z Idlib a Asad raz dwa zakończy tam sprawy Al Nusry, cały naród Syryjski ma już dosyć tych bandytów, skończy się wtedy rzeka uchodźców.

  1. dropik

   przecież oni uciekają przed Assadem.

  2. yaro

   idą za swoim przywódcą, to są m.in. Turkmeni oni tworzyli i tworzą bandy terrorystyczne ...

 13. sympatyk

  Po co prezydent Turcji robi to co robi,bo z sąsiadami przyjdzie im (Turkom) żyć!

  1. Milutki

   Przyjdzie im trz zyc z kilkoma milionami uchodzcow ktorych trzeba gdzies podziac

 14. RODO

  To co robi Turcja na terytorium Syrii to się chyba nazywa "wojna nalastnicza" i jest o tym mowa w Prawie Międzynarodowym. O ile mi wiadomo legalny rząd syryjski nie poprosił Turcji o wsparcie, nie ma też w tym zakresie Rezolucji ONZ. Szkoda tylko, że Turcja to jeden z krajów NATO, bo jej działania stawiają Sojusz w nieciekawym świetle.

  1. dropik

   ten rząd nie jest już specjalnie uznawany przez świat.

  2. ale odlot

   Niesamowite. To jaki rząd teraz reprezentuje Syrię w ONZ?

  3. Milutki

   USA też wkroczyli do Syrii i to tylko dla własnych rozgrywek politycznych w regionie. Turcja natomiast jest dotknięta tą wojną przez miliony uchodzcow i pojawienie się wrogiego przyczółka PKK w ogarnietym wojnie kraju

 15. Wania

  Widzę, że piewcy Moskwy atakują Turcję. A dopiero była przez nich chwalona gdy kupowała rosyjskie systemy. Turcja już wie ile warte są porozumienia podpisane z Moskwą. Nawet wspólne lody lizane z Putinem przy okazji wciskania su-57 nie pomogły. Rosja widze zapomniała o lokalnej cieśninie i traktatach gazowych z Turcją. Jak wszyscy podejrzewali Putin ograł Turków. Z Zachodem sie skłócili dzieki Moskwie, a teraz Rosja ich ogrywa. Normalna strategia Moskwy.

  1. dobrze, że Rosjanie pozbyli sie juz Wani teraz mamy Johna z Montany

   Wania co Turcja robi w Syrii, możesz nam napisać równie twórczy post ?

  2. Użytkownik

   Ja odpiszę . Dba o swoje tereny buforowe. Ideałem by było gdyby opanowała Idlib i tam przesiedliĺa uchodźców jakich hoduje.

  3. yaro

   czyli Al-Kaidę ?

 16. Rhotax

  4 posterunki obserwacyjne Tureckich sił zostały otoczone przez SAA -- izolacja albo exterminacja . SAA pod dowództwem Rosji i dzięki jej wsparciu coraz sprawniej walczy ale na Tureckie siły są za słabi . Widziałem Leo2a4 na lawetach wjeżdżające do Idlibu chętnie przekonam się jak im pójdzie w starciu z SAA .

  1. yaro

   Powinni dostać odpowiednią ilość Kornetów, nie nic bardziej spektakularnego jak wybuchające czołgi. W bezpośrednim starciu SAA nie ma szans z armią turecką, ale jeśli odpowiednio przygotują taktykę i skupią się nie na bezpośredniej walce a niszczeniu im sprzętu pancernego to Erdogan może mieć poważne kłopoty w nadchodzących wyborach.

  2. Davien

   Yaro, przeciez SAA ma juz Kornety E kupione od Rosji

  3. yaro

   napisałem odpowiednią, czyli powinni ich mieć przynajmniej 3x więcej ... ja wiem, że mają ale trzeba im więcej ...

 17. yaro

  NATO Secretary-General The situation in Idlib is disturbing and we call on Russia and the Assad regime to stop attacks against civilians and we support Turkey. --------- hipokryzja to chyba mało powiedziane. Że tak zapytam Panie sekretarzu generalny --- kogo wspieramy ?

  1. Nostromo

   Jak zwykle - terrorystów

  2. Davien

   Yaro wyraził sie jasno: stop rosyjskim atakom na cywilów ale terrorystów z al nusry niech atakuja.

  3. yaro

   To czemu lokalni wieśniacy strzelają do amerykańskich patroli ?

 18. Uczciwy

  Syria powinna od terrorystów wyzwolić nie tylko Idlib ale i Wzgórza Golan!

  1. Rhotax

   Powodzenia !

 19. yaro

  wróble tłitują, że SAA ściąga posiłki do Idlib w celu zabezpieczenia ofensywy a wśród nich są Pancyry i Buki ....

  1. Fak sejk

   Do tureckich F-16 raczej nie będą strzelać, bo nie ma komu nimi latać;))))

  2. hiszpańska wioska

   wróble tłitują też, że "niezidentyfikowane samoloty" zbombardowały turecki konwój wojskowy. Te "niezidentyfikowane samoloty" to Su-25 i "nie udało się" ustalić, do kogóż to mogły należeć...

  3. dropik

   znowu będą płonąć ... Pancyry i Buki ....

 20. Syria

  Turcy niech się wycofają z idlibu a nie zginie żaden z ich żołnierzy. Czas najwyższy zlikwidować ten odstojnik ścieków terrorystycznych, zwożonych do Idlibu z całej Syrii gdy przegrywali i groziła im faktyczna, fizyczna eksterminacja.

 21. Nostromo

  W kraju, który nie chciał przyjąć nawet chrześcijańskich uchodźców z Syrii, media cały czas piszą o terrorystach z al kaidy jako o rebeliantach. "Bastion rebeliantów" Brak słów na takie zakłamanie PS Panie moderator, puścicie ten tekst czy za dużo w nim prawdy?

 22. Tołstoj

  Turcja się przekonała co warta są słowa Rosji.Nie patyczkować się z Moskalami !

  1. Fgu

   Popieram

 23. Sidematic

  Z kim się jeszcze Erdogan nie skonfliktował?

  1. Polish blues

   To trochę przypomina mi - na razie politycznie - pewien piękny kraj nad Wisłą - też skonfliktowany z wszystkimi dookoła

  2. hirt

   Nie przesadzaj... Turcja narusza granice sąsiadów - Syrii i Grecji, a czyje według ciebie granice narusza piękny kraj nad Wisłą??? Granice moralne liberałów z UE??

  3. qudis

   Nieprawda, rząd jedynie słusznej partii ma poprawne stosunki z rządem Burkina Faso.

 24. yaro

  "Dzisiejszym popołudniem syryjska armia nie tylko odparła dwa natarcia islamistów wsparte turecką artylerią, ale zajęła jeszcze dwie wioski i kontynuuje natarcie w kierunku drogi nr. 60, celem utrwalenia kontroli nad drogą M5" --- linka nie zamieszczę bo nie puszczą

 25. yaro

  Według doniesień, pomimo tureckiego wsparcia kontratak islamistów na Kafr Aleppo nie odniósł powodzenia, stracili jednego M113 dostarczonych im przez Turcję.