Siły zbrojne

Samolot pasażerski "prawie ostrzelany" w Syrii

Fot. Cham Wings
Fot. Cham Wings

Rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow poinformował w piątek, że koło Damaszku samolot pasażerski niemalże znalazł się pod ostrzałem armii syryjskiej, gdy ta odpowiadała na atak sił izraelskich. Maszyna lądowała awaryjnie w rosyjskiej bazie Hmejmim.

Samolot typu Airbus 320-200 należy do syryjskiej linii lotniczej Cham Wings. Leciał z Teheranu do Damaszku i podchodził do lądowania na lotnisku międzynarodowym w stolicy Syrii, a na jego pokładzie znajdowało się 172 pasażerów.

Do incydentu doszło - według resortu obrony - w nocy z czwartku na piątek. Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że cztery myśliwce izraelskie ostrzelały przedmieścia Damaszku czterema pociskami rakietowymi. W odpowiedzi rządowe siły syryjskie użyły swych systemów obrony przeciwlotniczej. Izraelskie samoloty podczas ataku nie przekroczyły granic przestrzeni powietrznej Syrii.

Tylko dzięki szybkiej reakcji kontrolerów lotów na lotnisku w Damaszku i skutecznemu funkcjonowaniu automatycznego systemu kontroli ruchu lotniczego udało się wyprowadzić pasażerski Airbus 320 ze strefy rażenia syryjskiej obrony przeciwlotniczej i doprowadzić do szczęśliwego lądowania na najbliższym lotnisku zapasowym - w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim

Igor Konaszenkow, rzecznik rosyjskiego resortu obrony

Rzecznik oskarżył lotnictwo izraelskie o to, że wykorzystuje ruch samolotów pasażerskich przy prowadzeniu operacji bojowych "w celu osłony, bądź zablokowania odpowiedzi syryjskich sił przeciwlotniczych".

8 stycznia br. irańska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła omyłkowo samolot pasażerski Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych. Zginęło 176 osób - obywateli Iranu, Ukrainy, Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec i Afganistanu. Z kolei 26 czerwca 1970 r., DC-8-43 linii lotniczej Alitalia, kierując się z Damaszku do Bejrutu, znalazł się w środku walki powietrznej pomiędzy egipskimi MiG-ami-21 i izraelskimi Mirage IIICJ. W wyniku trafienia pociskiem powietrze-powietrze uszkodzony i wyłączony został jeden z silników.  Samolot, mimo to, bezpiecznie wylądował.

Tekst:PAP/Defence24.pl

Źródło:
PAP

Komentarze