Siły zbrojne

Drugi chiński lotniskowiec na końcowych próbach

Lotniskowiec Typ 001A. Fot. MO ChRL
Lotniskowiec Typ 001A. Fot. MO ChRL

Drugi w historii marynarki wojennej Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i zarazem pierwszy w całości wybudowany w Chinach lotniskowiec rozpoczął 25 maja ostatnią serię prób morskich. Ich zakończenie ma zbiec się w czasie z formalnym przejęciem go przez siły zbrojne.

Próby nienazwanego jeszcze okrętu, należącego to Typu 001A, rozpoczęły się w maju ubiegłego roku, kiedy to testowano jego dzielność morską i działanie podstawowych urządzeń pokładowych. Druga faza testów rozpoczęła się pod koniec sierpnia, trzecia w listopadzie, a czwarta - kiedy to na pokładzie zaobserwowano po raz pierwszy obecność samolotów – w grudniu. Piąta próba została przeprowadzona na przełomie lutego i marca roku bieżącego. Okręt w otoczeniu holowników widzieli liczni obserwatorzy, którym nie umknęła obecność myśliwców walki radioelektronicznej J-15 i śmigłowców pokładowych Z-18.

Okręt powrócił następnie do Dalian, gdzie prowadzono nad nim prace wykończeniowe. malowano m.in. pokład w tym linie do nawigowania po nim statkami powietrznymi. Próby, na które okręt wyszedł obecnie mają być w zamyśle finalne. Jak podają chińskie media testy mają rozpocząć się w piątek, w zatoce Bohai, w północnej części Morza Żółtego, niedaleko Dalian. Szósty cykl prób ma służyć przetestowaniu wszystkich poprawek wprowadzonych w wyniku doświadczeń poprzednich rejsów. W ciągu najbliższych tygodni powinniśmy się dowiedzieć jakie były ich wyniki. Jeżeli zadowalające, wówczas zapewne świat obiegnie wiadomość o przejęciu jednostki przez marynarkę wojenną ChRL. Poznamy też wybraną dla niej nazwę.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.