Siły zbrojne
Czołgi z Izraela obronią Filipiny
Zgodnie z obowiązującą umową pomiędzy izraelskim przedsiębiorstwem Elbit Systems i filipińskim ministerstwem obrony, do końca tego roku armia tego kraju ma otrzymać m.in. 18 czołgów lekkich Sabra oraz 10 kołowych wozów wsparcia ogniowego opartych o podwozie kołowe.
Wszystkie dostarczone wozy zostaną przekazane do tamtejszego 1. Batalionu Czołgów, który został w ostatnich latach odtworzony w celu przyjęcia nowo nabytych maszyn. Dostawa pierwszych maszyn miała opóźnić się względem pierwotnie pojawiających się informacji na ten temat, które wskazywały na przełomie lat 2021/2022. Oprócz nich filipińska armia będzie dalej posiadać na uzbrojeniu wozy wsparcia ogniowego FMC M113 FSV powstałe z połączenia transportera opancerzonego M113 oraz wieży czołgu lekkiego/rozpoznawczego FV101 Scorpion uzbrojonego w armatę gwintowaną L23A1 kal. 76 mm
Czytaj też
Sabra to tak naprawdę nie pojazd, a system wieżowy pozwalający na integrację go z zarówno podwoziem kołowym, jak i gąsienicowym. Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana L/52 kal. 105 mm (z zapasem 36 pocisków, w tym 12 w wieży i 24 w kadłubie) połączona z automatem ładowania, sprzężony z nią jest karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Armata ta może być zasilana szeroką gamą amunicji, a jej donośność skuteczna wynosi do 3600 metrów. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, celownik panoramiczny w postaci głowicy optoelektronicznej, system zarządzania polem walki (BMS) TORCH-XTM oraz system łączności E-LynXTM. Napęd wieży jest w pełni elektryczny ze stabilizacją w obu płaszczyznach. Dodatkowo wieża wyposażona jest w zestaw ośmiu wyrzutni granatów dymnych (po cztery z każdej strony wieży).
Czytaj też
Wariant filipiński został osadzony na podwoziu platformy gąsienicowej ASCOD 2, zamówiono go w 2021 roku za kwotę ok. 172 mln USD. Filipiny mają otrzymać 18 egzemplarzy tego czołgu, wraz z dwoma wozami zabezpieczenia technicznego na tym samym podwoziu. Oprócz wspomnianych pojazdów na mocy większej umowy zakontraktowano też dostawy 10 kołowych czołgów/wozów wsparcia ogniowego. Te z kolei mają stanowić hybrydę kołowego transportera opancerzonego Pandur II 8 × 8 i wspomnianej wieży Sabrah. Oprócz nich do armii filipińskiej trafić ma dodatkowo 1 wóz dowodzenia i 1 wóz ratowniczy w oparciu o platformę ASCOD 2.