Reklama

Siły zbrojne

Filipiński Sabrah

Filipiński czołg już w wojskach liniowych

Podczas obchodów 87. rocznicy powstania Sił Zbrojnych Filipin (AFP) w Camp Aguinaldo w Quezon City został przedstawiony najnowszy nabytek pancerny w postaci czołgu lekkiego Sabrah. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Ferdinand R. Marcos Jr.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazd został dostarczony na początku miesiąca i obecnie przechodzi testy państwowe. Pozostałe zamówione czołgi Sabrah oraz kołowe wozy wsparcia ogniowego/kołowe czołgi posiadające ten sam system wieżowy, osadzone zostały na podwoziu transportera opancerzonego 8x8 Pandur II, będą dostarczone w latach 2023-2024. Wszystkie zostaną przekazane do tamtejszego 1. Batalionu Czołgów, który został w ostatnich latach odtworzony w celu przyjęcia nowo nabytych maszyn.

Czytaj też

Sabrah to tak naprawdę nie pojazd, a system wieżowy pozwalający na integrację go z zarówno podwoziem kołowym, jak i gąsienicowym. Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana L/52 kal. 105 mm (z zapasem 36 pocisków, w tym 12 w wieży i 24 w kadłubie) połączona z automatem ładowania, sprzężony z nią jest karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Armata ta może być zasilana szeroką gamą amunicji, a jej donośność skuteczna wynosi do 3600 metrów. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, celownik panoramiczny w postaci głowicy optoelektronicznej, system zarządzania polem walki (BMS) TORCH-XTM oraz system łączności E-LynXTM. Napęd wieży jest w pełni elektryczny ze stabilizacją w obu płaszczyznach. Dodatkowo wieża wyposażona jest w zestaw ośmiu wyrzutni granatów dymnych (po cztery z każdej strony wieży).

Reklama

Czytaj też

Wariant filipiński został osadzony na podwoziu platformy gąsienicowej ASCOD 2, zamówiony w 2021 roku za kwotę ok. 172 mln USD. Filipiny mają otrzymać 18 egzemplarzy tego czołgu, wraz z 2 wozami zabezpieczenia technicznego na tym samym podwoziu. Oprócz wspomnianych wozów na mocy większej umowy zakontraktowano też dostawy 10 kołowych czołgów/wozów wsparcia ogniowego. Te z kolei mają stanowić hybrydę kołowego transportera opancerzonego Pandur II 8 × 8 i wspomnianej wieży Sabrah.

Autor. General Dynamics European Land Systems
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Cyber Will

    Sylwetka (wysoka) jakby miał pływać , ale (wg dostępnych informacji) nie pływa . To po co taka sylwetka ??

  2. Monkey

    Bardzo dobry zakup. Na Filipinach ciężkie pojazdy ugrzęzną na polach ryżowych, trzciny cukrowej, plantacjach palm kokosowych. Tylko lekkie pojazdy z dużą siłą ogniową, a na Chińczyków w takich warunkach 105 mm wystarczy. Zdobycie większych miast na Filipinach niewiele agresorom da. Ze względu na klimat, ale także na topografię.

    1. farfozel

      Na Chinczyków starczy az nadto .

  3. PGR

    Ale cudak!

  4. Filemon66

    Sarah z wieżą ELBIT niestety ma golasa ponieważ bez ASOP

  5. Ma_XX

    jakieś dziwne proporcje wysokości do szerokości pojazdu

  6. AdSumus

    Według mnie tak czołgów się nie buduje. To raczej BWP przerobiony na czołg. Taki trochę czołg. Ale co ja tam wiem, przecież specjalistą nie jestem. Może im się to do czegoś przyda.

Reklama