Reklama

Siły zbrojne

Filipiny kupują amunicję czołgową

Fot. General Dynamics European Land Systems

W grudniu filipińska armia odebrała pierwsze egzemplarze swoich pierwszych od dłuższego czasu czołgów, lekkich Sabrahów . Obecnie rozpoczęła się procedura zakupu przeznaczonej dla nich amunicji kal. 105 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Przetarg dotyczy dostarczenia zamawiającemu około o 3400 pocisków czołgowych kal. 105 mm. Mowa tutaj o 1643 efektorach odłamkowo-burzących oraz 1717 sztukach amunicji przeciwpancerno-odkształcalnej . Oznacza to chęć zwiększenia stanu amunicji przez filipińską armię, która po wielu latach wróciła do posiadania w swoim arsenale pełnoprawnych czołgów, w typ wypadku lekkich. Poza wspomnianymi Sabrah Filipiny posiadają jedynie 17 wozów wsparcia ogniowego powstałych na bazie transportera opancerzonego M113A2, które zostały zintegrowane z systemami wieżowymi od czołgów lekkich FV101 Scorpion.

Czytaj też

Sabrah to tak naprawdę nie pojazd, a system wieżowy pozwalający na integrację go z zarówno podwoziem kołowym, jak i gąsienicowym. Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana L/52 kal. 105 mm (z zapasem 36 pocisków, w tym 12 w wieży i 24 w kadłubie) połączona z automatem ładowania, sprzężony z nią jest karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Armata ta może być zasilana szeroką gamą amunicji, a jej donośność skuteczna wynosi do 3600 metrów. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, celownik panoramiczny w postaci głowicy optoelektronicznej, system zarządzania polem walki (BMS) TORCH-XTM oraz system łączności E-LynXTM. Napęd wieży jest w pełni elektryczny ze stabilizacją w obu płaszczyznach. Dodatkowo wieża wyposażona jest w zestaw ośmiu wyrzutni granatów dymnych (po cztery z każdej strony wieży).

Czytaj też

Wariant filipiński został osadzony na podwoziu platformy gąsienicowej ASCOD 2, zamówiono go w 2021 roku za kwotę ok. 172 mln USD. Filipiny mają otrzymać 18 egzemplarzy tego czołgu, wraz z dwoma wozami zabezpieczenia technicznego na tym samym podwoziu. Oprócz wspomnianych pojazdów na mocy większej umowy zakontraktowano też dostawy 10 kołowych czołgów/wozów wsparcia ogniowego. Te z kolei mają stanowić hybrydę kołowego transportera opancerzonego Pandur II 8 × 8 i wspomnianej wieży Sabrah.

Czytaj też

Filipiński Sabrah.
Fot. Armor Pambato Division/Wikipedia

Komentarze