Reklama

Siły zbrojne

Czeskie Dany gotowe do wsparcia Litwinów

Czeska AHS DANA wz. 1977 podczas strzelania poligonowego.
Czeska AHS DANA wz. 1977 podczas strzelania poligonowego.
Autor. Ministerstwo Obrony Czech.

Czescy żołnierze ze 131. Dywizji Artylerii Polowej zakończyli ćwiczenia certyfikacyjne MERKYS II/2023 przygotowujące ich do udziału w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) na Litwie. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie dla czeskiej jednostki od czasów II Wojny Światowej.

Reklama

Rozmieszczenie czeskich artylerzystów wraz ze sprzętem będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2024 roku, gdy w ramach 3. Zespołu Zadaniowego Armii Czeskiej na Litwie zjawi się tam ponad 100 żołnierzy naszego południowego sąsiada. W większości będą to osoby ze wspomnianej 131. Dywizji Artylerii Polowej, w szczególności żołnierze odpowiedzialni za zadania związane ze wsparciem ogniowym oraz rozpoznaniem artyleryjskim. Oprócz nich na Litwie pojawią się żołnierze związani z obsługą radarów, zabezpieczeniem technicznym pojazdów, medycy, żandarmi oraz członkowie Dowództwa Sił Informacyjnych i Cybernetycznych i inni wojskowi. Będą współpracować z jednostkami z Belgii, Holandii oraz Norwegii, którym zapewnią wsparcie ogniowe. Całość będzie podporządkowana niemieckiemu dowództwu.

Reklama
Po raz pierwszy od II wojny światowej jednostka ta będzie operować sprzętem artyleryjskim poza krajem, a mianowicie wieloma haubicami samobieżnymi DANA kal. 152 mm wraz z amunicją. Będzie to jednak ich ostatnie rozmieszczenie za granicą: od 2026 roku zaczniemy je zastępować haubicami 155 mm CAESAR 8x8.
Dowódca 13 Pułku Artylerii płk Jan Cífka
Reklama

Co ciekawe, jako pojazdy wspierające dla już dość leciwych DAN posłużą otrzymane niedawno TITUS-y, których jak poinformował pułkownik Cifka, jednostka ma otrzymać do końca roku 21 egzemplarzy. Większość z nich będzie w wariancie wozu kierowania ogniem artylerii, co jak określił pułkownik ” ma pozwolić artylerzystom na otrzymanie w pełni zdigitalizowanych środków na miarę XXI wieku.” Z kolei major Jaromír Evan wspomniał, że w ramach ćwiczeń sojuszniczych czescy żołnierze będą się szkolić z m.in. litewską brygadą „Żelazny Wilk”.

W pojazdach zostanie wdrożony zautomatyzowany system kierowania ogniem ADLER III, który zapewni pełną automatyzację procesów kierowania i koordynacji ognia artyleryjskiego armii czeskiej.
Dowódca 13 Pułku Artylerii płk Jan Cífka

Czytaj też

DANA wz.77 tosystem artyleryjski czechosłowackiej produkcji oparty o podwozie samochodu ciężarowego Tatra T-815 8x8 produkowany przez ZŤS Dubnica nad Váhom, a opracowany przez Konštruktę Trenčín. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi haubica kal. 152 mm z lufą o długości 36 kalibrów, pozwalającą (w zależności od użytej amunicji) na rażenie celów lądowych oddalonych o 18-28 km. Szybkostrzelność została określona na cztery wystrzały na minutę, zaś zapas amunicji wynosu 36 nabojów. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzKM kal. 12,7 mm. Pojazd napędzany jest za pomocą silnika Tatra T2-930-34 o mocy 345 KM, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 80 km/h (przy masie własnej 29 ton) wóz wynoszącej . Obecnie tych systemów artyleryjskich używają armie takich krajów jak Polska, Ukraina, Czechy, Azerbejdżan, Libia oraz Gruzja.

Czytaj też

Autor. Czeskie Siły Zbrojne
Reklama

Komentarze (3)

  1. Wuc Naczelny

    Tyle lat budowali artylerię i co? Cesary kupują. Taki papier na konflikt europejski.

  2. Ein

    Szkoda, że nie Topaz. Danka zaraz u nich przejdzie do historii. U nas mod, głównie dotyczący wozidła. Wiadomo, wymiana całej wieży to cholernie droga rzecz, ale Słowak daje możliwość konwersji na 155. Czemu tego nie zrobić, jak Kryl pod lodem jest?

    1. Odyseus

      Gdyby Danki dostały lufy 155 i 52 kalibry , to nie ma co się nawet zastanawiać i trzeba je brać , o Krylu można już po tylu latach zapomnieć że kiedyś będzie , to podwozie jest o niebo lepsze od tych z ciężarówek a armaty na kółkach są bardzo potrzebne dla jednostek zmotoryzowanych

    2. Chyżwar

      @Odyseus Z powodów technicznych to tylko gdybologia. Bez głębokiej ingerencji w konstrukcję Danki mogłyby dostać 155 mm L/39 i finito.

    3. Odyseus

      @Chyżwar wiem , dlatego bardziej pisałem o Dance 2 , z L39 cudów nie będzie ale jakby się pokłonić nad tematem myślę że dałoby radę ją do takiej lufy zmodernizować

  3. Dr. Pavl Kopetzky

    Ok, bardzo dobrze, tak, wspaniale i Ukrainę, brawo Czechy, znowu! Real Politik of War

Reklama