Reklama

Siły zbrojne

Czesi mają wątpliwości czy stare Leopardy będą lepsze

Oprócz pierwszego Leoparda 2A4 na placu znajdował się T-72M4CZ oraz T-72M1.
Fot. Ministerstwo Obrony Czech/Twitter

Czechy wymieniają stare czołgi sowieckiej produkcji T-72 na niemieckie Leopardy 2, ale nie oznacza to wzmocnienia armii, napisała we wtorek gazeta "Mlada Fronta Dnes" (MFD). „Wymieniamy stare czołgi na stare" zatytułowano artykuł.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Gazeta przypomniała, że za przekazanie 37 czołgów T-72 walczącej Ukrainie, Czechy dostały 14 czołgów Leopard 2A4. Pierwsze trzy maszyny dotarły do Czech i przeszły próby. M.in. stwierdzono, że w czołgach nie ma gaśnic i ten brak ma zostać uzupełniony.

Czytaj też

„Fakt, że zastępujemy beznadziejnie przestarzałe czołgi T-72M1 równie przestarzałymi Leopardami 2A4, nie oznacza wzmocnienia naszej armii, ale raczej ilustruje, jak źle sobie radzimy" – cytuje gazeta eksperta, analityka do spraw bezpieczeństwa, byłego wiceministra obrony Milana Mikuleckiego. Jego zdaniem wersja 2A4 czołgu Leopard 2 pochodzi z połowy lat 80. „To zdecydowanie nie jest czołg na obecne pole bitwy" – powiedział. Przypomniał, że taki sprzęt był używany przez armię turecką w 2017 roku podczas bitwy o syryjskie miasto Al-Bab, którego bronili jedynie słabo uzbrojeni islamiści.

Czytaj też

Ekspert uważa, że polityczne kierownictwo wojska, zgadzając się na niemiecki „prezent", zamknęło sobie drzwi do innych negocjacji. "Mlada Fronta Dnes" napisała, że ta uwaga ma związek z faktem, że resort obrony rozważa zakup w przyszłości do pięćdziesięciu Leopardów w najnowszym wariancie 2A7+. Czechy musiałyby na nowe czołgi czekać dłużej niż Polska na amerykańskie Abramsy lub południowokoreańskie czołgi K2. Zdaniem gazety zakup maszyn z USA lub Korei nie jest wykluczony.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (17)

 1. LMed

  Myślę kolego Borzyslawie, że oni konsekwentnie biorą pod uwagę wszystkie koszty (zakup, obsługa techniczna, eksploatacja), w całym okresie użytkowania sprzętu i nie kierują się uprzedzeniami i bajkami o uzależnianiu się Stąd w przypadku szaf żelaznych Leo i CV 90 u nich.

 2. thorshammer

  Dzisiejsze "ceskenoviny kropka cz" opublikowały następującą wiadomość: Republika Czeska rozpocznie negocjacje z Niemcami w sprawie wspólnego zakupu czołgów bojowych Leopard w nowej wersji 2A8. Rząd upoważnił dziś minister obrony Janę Černochovą do negocjowania możliwości przystąpienia do niemieckiego przetargu. Cernochová powiedziała o tym na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Czechy oczekują znacznego obniżenia ceny, krótszych dostaw i odpowiedniego wsparcia logistycznego. Chodzi o zakup około siedemdziesięciu czołgów, wartość przetargu będzie rzędu dziesiątek miliardów koron. Mogą one zostać dostarczone do końca dekady, powiedział pułkownik Ján Kerdik, dyrektor Departamentu Rozwoju Wojsk Lądowych.

  1. LMed

   No cóż, przy Czechach łatwo wychodzimy na napalonych dyletantów. Niestety.

  2. Bren2

   I na tym samym posiedzeniu rząd zatwierdził kontrakt na zakup 246 BWP CV 90 w siedmiu wersjach. Umowa została podpisana tego samego dnia na trwających targach broni IDET w Brnie.

  3. Borzysław

   2/2. @LMed: 4). Gdziekolwiek kupujemy broń, to zawsze uzależniamy się od sprzedawcy. Wolę Amerykanów od Niemców, oni udzielając pomocy wojskowej przynajmniej nie zamienią jej w II rozbiór Polski, tak jak uczynili to Niemcy łamiąc zawarte traktaty – już o tym pisałem. Pomimo wielu nalegań, Mieszko I w 966 roku przyjął chrzest od Czechów, po to aby uniknąć zależności od Niemców. Już 1000 lat temu Polacy doskonale to rozumieli– dzisiaj totalna opozycja niby taka wykształcona, a taka nic a nic nie kumata.

 3. PszemcioPL

  IMHO to zależy od stanu w jakim je dostali. Jeśli brakowało gąsienic to WTF?! Ale ogólnie dobrze utrzymane, modernizowane, zadbane i dobrze dowodzone Leo2A4 są lepsze od Teciaków bo mają większą manewrowość i optykę.

  1. DartAndreas

   Brakowało gaśnic. Zalecam czytanie ze zrozumieniem.

  2. LOUT

   Przecież nie chodzi o to czy są lepsze od T-72, bo to oczywista oczywistość, ale o to czy są lepsze w sensie dzisiejszego pola walki, ponieważ oba typy mają już swoje lata. Dlatego Czesi chcą czołg "state of the art" czyli Leo 8, który będzie czołgiem na dzisiejsze pole walki.

 4. xdx

  Taaa , pewnie dlatego chcą kupić 70-80 Leo 2 A8;

 5. LMed

  No cóż, ktoś coś sobie napisał. A do K2 czy Abramsów to im daleko. Wiadomo pragmatyzm.

  1. RAF

   [email protected] Chyba glupota, krotkowzrocznosc i brak wlasnego zdania (innego niz niemieckie).

  2. LMed

   Kierują się zdrowym rozsądkiem i ograniczoną wiarą w cuda kolego RAF. Żeby tego nie dostrzegać, trzeba mieć klapki na oczach mój drogi.

  3. Borzysław

   @RAF: Ja bym jednak tych cech im nie przypisywał... Znając historię (nawet bez Turowa) nie przepadam za nimi, np. w czasie I WŚ przywódcy Czech - w listach - z wyższością oraz pogardą wypowiadali się o czołowych polskich politykach, etc. Od dawna trzymają tylko z silnymi państwami, przy nich marzy im się budowa swojego wielkiego, państwa kosztem sąsiadów.

 6. RAF

  I to jest ta czeska "racjonalność". Przecież oni od 1000 lat mają zgermanizowaną mentalność. Nie potrafią inaczej jak tylko robić to co jest w interesie niemiaszków. Nawet państwo im oddadzą jak helmuty "ładnie" poproszą.

  1. Bren2

   Naprawdę nienawidzisz Czechów, prawda? Jednak to twój problem, to przez takich jak ty Czesi mówią o Polsce jako o Pzsonkstanie. Do diabła, musisz pogodzić się z faktem, że Czesi zrobią, co uznają za stosowne i nie będą patrzeć wstecz na opinie ludzi takich jak ty. Ich kraj, ich sprawa,

  2. thorshammer

   Zgadzam się z Bren2. Aleksandrer Kaczorowski (bohemistą, tłumacz, eseistą i dziennikarz) o Czechach, stereotypach i mitach na temat Czechów: Czesi są zabawni i uwaga – nieszkodliwi. Taki jest stereotyp. I znów, on jest mylący. Dobrze było to widać przy okazji ubiegłorocznego sporu o kopalnię węgla brunatnego w Turowie. Prorządowe media za wszelką cenę starały się wtedy wmówić Polakom, że Czesi zaskarżyli Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE, ponieważ zmusili ich do tego Niemcy. To wiadomo: za wszystkim, co złe dla Polski, musi stać Niemiec. To już klasyka pisowskich kłamstw. Asertywna postawa rządu czeskiego tak bardzo kłóciła się z ugruntowanym stereotypem Czecha w Polsce, takiego śmiesznego piwosza, któremu wszystko zwisa, że jedynym logicznym wytłumaczeniem wydawało się, że musi tam być jakaś ukryta opcja niemiecka. Okazało się, że Polacy nie potrafią przyjąć do wiadomości, że Czesi są takim samym narodem jak my.

 7. Książę niosący na plecach białego konia

  Warszawa musi szybko wprowadzić K2PL i K9PL, sprzedać K2 i K9 do Pragi i Kijowa. A warszawska broń może sprzedać praską broń Tajwanowi za trzykrotność ceny.

  1. Bren2

   Ciekawe rozumowanie, ale kompletnie oderwane od rzeczywistości. Praga, a zwłaszcza żołnierze, nie są zainteresowani koreańską bronią. A już zwłaszcza nie o broni (czy to koreańskiej, czy polskiej) wyprodukowanej w Polsce.

  2. RAF

   [email protected] No patrz, a ja słyszałem coś zupełnie odwrotnego, że czeskie wojsko wolałoby Abramsy bądź K2 i to z tych samych powodów, dla których wybrała je Polska.

  3. Gandharwa

   Bren2 - Czeska Armia nie jest duża i ma inne położenie geopolityczne by robić jakieś wielkie inwestycje - z tego co wiem, to na razie najwięcej współpracują ze Skandynawią. Sprawa czołgów jest jednak niezałatwiona, jak i dronów i tu widzę możliwy wkład Polski

 8. [email protected]

  Chyba Czesi zorientowali się jakie błędy popełniła Polska

  1. RAF

   [email protected]@ Odwrotnie, zorientowali sie w co sami wdepneli,

 9. wojghan

  Ile czołgów dostała Polska za 350 teciaków, 80 Krabów, kilkanaście MiG-ów, Pioruny, miny, amunicję, milion ton oleju napędowego, pomoc i wsparcie? Ach, już wiem. Zdjęto deski zakrywające lwy na Cmentarzu Łyczakowskim. Challeggerów, które miały stać na Bugu też jakoś ciągle nie widać.

  1. Anty 50 C-cali

   jeśli chodzi o challengery (? tak?) to na Bugu ich nie widzisz, ani przed Bugiem. Bo dotarły, zjechały z naczep- w lekki śnieżyk, dalej w Ukrainę. Tak samo jak nie widziano tych 300+ komandziochów Borysa, w " nieokreślonych" miejscach południowo - wschodniej Polski. Po prawej stronie Wisły...... A skąd wiesz precyzyjnie o dokładnie 350 T-? Czy to razem z tymi 37 czeskimi, czy nie podobno z słowackimi nawet. Co wiadomo na 100%? Czesi po 400 ponad dniach spec-operacji mają TRZY Leosie2a4. A na trzech ,z -nastu Mig-29 z Słowacji---nie widziano ...silników!!!?

  2. Autor Komentarza

   Człowiek wolny kupuje, może też dać, jeśli chce. Niewolnik patrzy tylko, żeby mu dali, ewentualnie może złorzeczyć, że za mało. Różnica jest w położeniu ośrodka decyzyjnego: decyduję ja za siebie, czy ktoś za mnie.

  3. kordian92

   Miliony ton oleju 😝😝😝. Dawno takich bredni nie słyszałem. 80 krabów? Skąd ty bierzesz te ilości?

 10. easyrider

  Zawsze mieli progermańskie skrzywienie, z wyjątkiem Jana Żiżki i ludzi, którzy rozwalili Heydricha ;) Mogli wzorem Polski wziąć K2, wybrali niemiecki szrot.

  1. staryPolak

   Haydricha rozwalili komandosi brytyjscy. Czeski ruch oporu wspomagał tylko. Odebrać, przechować, pokazać ulicę... takie tam. jak Brygada Świętokrzyska "przy okazji" ucieczki w stronę wojsk USA wyzwoliła im obóz koncentracyjny, to mieli pretensję o ryzyko zemsty.

  2. Bren2

   StaryPolak Heydrich został zabity przez dwóch czechosłowackich żołnierzy, sierżantów Kubiša i Gabčíka. Członkowie 1 Czechosłowackiego brygad w Wielkiej Brytanii, a nie brytyjskich komandosów. Operacja została wymyślona i zaplanowana przez czechosłowacką służbę wywiadu wojskowego. Brytyjczycy (SOE) zapewniali jedynie szkolenie i transport. Był to odwet za egzekucję kilku aresztowanych przez Gestapo generałów i wyższych oficerów, członków organizacji ruchu oporu Obrona Narodu. Które Heydrich zamówił w dniu przyjazdu do Pragi. Udział miejscowego ruchu oporu, a konkretnie organizacji OSVOJ (Obec Sokolská v odboji) był absolutnie niezbędny. Atak nie byłby możliwy bez setek patriotów z szeregów Sokolów. W odwecie Niemcy zamordowali około 10 000 Czechów i czeskich Żydów.

  3. Bren2

   Easyrider A po co mieliby kupować K2? Dostawca po drugiej stronie świata, producent Leoparda, znajduje się w Bawarii. Żaden z ważnych czeskich sojuszników nie ma K2 i jest mało prawdopodobne, aby K2 rozprzestrzenił się w NATO. Gdzie więc przewaga K2 dla Czech?

 11. Paweł69

  Czesi czyli 17 land niemiecki nie kupią nic czego nie przyklepie Berlin.

  1. Bren2

   Skąd ciągle bierze się ten nonsens? To, że ktoś zachowuje się racjonalnie i nie prowadzi wojny kulturowej z sąsiadami, nie oznacza, że ​​nie ma własnej głowy, opinii i zainteresowań.

  2. easyrider

   @Bren2 Jeśli uważasz, że nonsensem jest niepoddawanie się dominacji obcego państwa, to nie próbuj tego zrozumieć. Wojna kulturowa? Do tego trzeba dwóch stron. Dlaczego jedno państwo miałoby przyjmować narrację innego?

  3. Bren2

   Easyrider I dlaczego odmawiasz tego Czechom? Czesi zdecydowali się na zakup Leoparda 2, nawiasem mówiąc, jako pierwszego dużego systemu uzbrojenia z Niemiec.Jeśli spojrzeć na to bez ideologii, jest to całkowicie racjonalna decyzja. Tyle bzdur o Czechach jako kolejnym niemieckim kraju związkowym. Gdyby kupili K2, staliby się prowincją Seulu czy Warszawy? Pewnie ciężko, prawda? Ten nonsens, jak Niemcy coś komuś narzucają, jest właśnie dowodem bezsensownej jednostronnej wojny kulturowej, toczącej się nie tylko z Niemcami, ale praktycznie ze wszystkimi sąsiadami.

 12. Mały Modelarz

  Gdyby Korea i Polska miały łeb na karku to szybko, po trupach robiliby u nas fabrykę/ki K2 by zalać nimi rynek państw wschodniej flanki NATO i wygrywać z Niemcami terminem dostaw.

  1. Hmmm.

   Ta fabryka, czy też może montownia nie wiadomo, czy powstanie w tej dekadzie. I żeby nie okazało się, że to taka sama "fabryka" jak ta, w której Egipcjanie "produkowali" swoje abramsy.

  2. RAF

   Mały [email protected] Produkcja K2PL ma ruszyc od 2026 roku, to calkiem szybko. A jesli ktos chce K2, to Korea moze je wyprodukowac u siebie. Na razie nie ma chetnych poza Polska.

  3. Bren2

   Jeśli chodzi o nowe czołgi, to ACR wyraźnie preferuje Leoparda w najnowszej wersji, żołnierze też znieśli Abramsa, choć byłoby to logistycznie bardzo wymagające i kosztowne. I wszyscy modlą się, żeby politycy nie kupili im K2 w ramach jakiejś politycznej sztuczki. K2 jest przez AČR uważane za nieodpowiednie, dostawca jest po drugiej stronie planety a nie w Bawarii kilkadziesiąt kilometrów od granicy jak KMW. A żaden z ważnych sojuszników nie ma K2. I najprawdopodobniej też nie będzie miał.

 13. kukurydza

  Polnisher Ringtaush. Niech amerykanie dorzucą nam Abramsów, albo wykreślą kilka rat za te już zamówione (to jest FMS, więc jak rząd USA zdeklaruje, że uważa ratę za zapłaconą, to to jest na równi z pieniędzmi), a my możemy Czechów uszczęśliwić pięknie odremontowanymi, ale mającymi po ćwierć stulecia na karku 2PL... zapewne tak po 2025 roku, jak już dotrze większość K2 i Abramsów. W obliczu licznych dostaw Abramsów i K2, Leopardy szybko z "najlepszych" staną się obciążeniem.

  1. K.

   @kukurydza . Martw się o nas , Czesi wzięli używane A4 i są zdziwieni , że to nie poziom A7 . Zawsze mogą je zmodernizować . Niemcy to muszą się przebudzić bo z giganta zbrojeniowego stali się chłopcem do bicia . Nasze Leo trzeba zmodernizować do końca i za kilkanaście lat poddać remontom i wsadzić do magazynów . W co chcesz uzbroić rezerwistów ? Problemy będą także z M1A1 , już teraz musimy planować ich modernizację bo z końcem dekady utracą wsparcie producenta .

 14. youkai20

  Jego zdaniem wersja 2A4 czołgu Leopard 2 pochodzi z połowy lat 80 Jak to "jego zdaniem"? Przecież to jest prawda.

 15. kukurydza

  Polnisher Ringtaush. Niech amerykanie dorzucą nam Abramsów, albo wykreślą kilka rat za te już zamówione (to jest FMS, więc jak rząd USA zdeklaruje, że uważa ratę za zapłaconą, to to jest na równi z pieniędzmi), a my możemy Czechów uszczęśliwić pięknie odremontowanymi, ale mającymi po ćwierć stulecia na karku 2PL... zapewne tak po 2025 roku, jak już dotrze większość K2 i Abramsów. W obliczu licznych dostaw Abramsów i K2, Leopardy szybko z "najlepszych" staną się obciążeniem.

 16. kukurydza

  Polnisher Ringtaush. Niech amerykanie dorzucą nam Abramsów, albo wykreślą kilka rat za te już zamówione (to jest FMS, więc jak rząd USA zdeklaruje, że uważa ratę za zapłaconą, to to jest na równi z pieniędzmi), a my możemy Czechów uszczęśliwić pięknie odremontowanymi, ale mającymi po ćwierć stulecia na karku 2PL... zapewne tak po 2025 roku, jak już dotrze większość K2 i Abramsów. W obliczu licznych dostaw Abramsów i K2, Leopardy szybko z "najlepszych" staną się obciążeniem.

 17. PPPM

  To my poprosimy o te Leopardy, uzupełnimy nimi to co przekazaliśmy Ukrainie, a z czasem będą stanowiły naszą rezerwę sprzętową.