Reklama

Siły zbrojne

Czechy: stare-nowe Leopardy w ogniu

Autor. Armáda České republiky

Czescy pancerniacy testują zdolności ogniowe swoich nowo otrzymanych Leopardów 2A4 na strzelnicy w Libavie.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Jak widzimy na poniższym filmie, ćwiczenia obejmowały strzelanie statyczne oraz dynamiczne z uzbrojenia głównego czołgów. Miały one ukazać (zero zdziwienia) wyższość maszyn niemieckich nad dotychczas użytkowanymi T-72 (zapewne mowa zarówno o wariancie M1, jak i zmodernizowanym M4CZ). Wdrożenie nowych czołgów pozwala czeskim jednostkom pancernym na zwiększenie swoich dotychczasowych zdolności, ale także przygotowanie ich na kolejny krok, jakim będzie "przesiadka" na wersję A8. W połączeniu z trwającymi remontami T-72M4 oraz przywróceniem do służby części posiadanych T-72M1 ukazuje proces zwiększania skuteczności czeskich wojsk pancernych. Czesi aktualnie mieli odebrać już 7 czołgów Leopard 2A4, zaś kolejne dwa mają najpewniej zostać dostarczone w najbliższym czasie.

Czytaj też

Czesi otrzymają od Niemiec 14 Leopardów 2A4 i jeden wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel, jako rekompensatę za przekazanie Ukrainie około 20-40 czołgów T-72M1 ze swojej rezerwy sprzętowej. Na podobnej zasadzie, określanej jako mechanizm Ringtausch Słowacy otrzymają 15 identycznych czołgów, ale w zamian za przekazanie 30 bojowych wozów piechoty BMP-1 ukraińskim żołnierzom.

Reklama

Czytaj też

Oprócz otrzymywanych od Niemiec Leopardów 2A4 Czesi mają obecnie negocjować zakup przynajmniej 77 nowocześniejszych wozów w wersji 2A8. Oznacza to w połączeniu z otrzymanymi 14 wozami w wersji A4 wymianę czołgów postsowieckich w postaci zmagazynowanych T-72M1 oraz zmodernizowanych T-72M4CZ w proporcji 91:66. Podniesie to znacząco zdolności czeskich pancerniaków, którzy będą posiadali nowoczesne pojazdy oraz flotę szkoleniową, która w razie potrzeby także może zostać zmodernizowana w przyszłości. Tym samym czeska armia podobnie jak wiele innych w regionie będzie w perspektywie roku 2030 posiadała nowoczesne wojska pancerne wspierane innymi także modernizowanymi sprzętowo rodzajami jednostek.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią jego wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny został umieszczony na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył. Do tej wersji docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze wersje Leoparda 2 (A0-A3).

Czytaj też

Czeskie Leopardy 2A4.
Czeskie Leopardy 2A4.
Autor. Czeskie ministerstwo obrony
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Do końca roku się wyrobią z dostawą 14 czołgów, które przechodzą remont to się szanuje 🤣🤣🤣

    1. gregoz68

      Mają doświadczenie:)

    2. Anty 50 C-cali

      Się zobaczy....jak na Słowacji (mają już więcej jak Dwa?). Z całym szacunem ale Autor nieco galopuje , z Tą PIERWSZĄ - wersją Leo2 - wdrożoną w Zimnej Wojnie. Licząc do przewrócenia T-ciaka w Pradze. Jeszcze Czechosłowackiej. Jednocześnie to ostatnia, bo w czasach Jelcyna - i pierwszej wojny w Czeczenii lat 90-tych - podczas remontów klepano Leo2A5. Stare to dzieje, gdy się widzi -6kę na Ukrainie "obdartą" z dodatkowego pancerza po prawej stronie wieży. Osmoloną wyraźnie, od "czoła, Bardzo odpornego na przebicie". Zdaniem szwabskim, z lat wdrożenia Leo2.