Reklama

Siły zbrojne

Czechy: więcej Leopardów 2 w armii

Czeskie Leopardy 2A4.
Czeskie Leopardy 2A4.
Autor. Czeskie ministerstwo obrony

Czeska armia otrzymała kolejne dwa czołgi Leopard 2A4 przekazywane w ramach mechanizmu Ringtausch, dzięki któremu w zamian za przekazane Ukrainie T-72M1 Czechy otrzymują wspomniane czołgi oraz wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Nowo przybyłe czołgi trafiły jak ich poprzednik do 73. batalionu czołgów w Přáslavicach, gdzie zapewne czeka już na niego wcześniej wyszkolona w Niemczech załoga. Teraz nastąpi proces jej zgrywania z pojazdem. Pozostałe 11 wozów ma zostać dostarczonych Czechom do końca tego roku, zaś wóz zabezpieczenia Bergepanzer 3 Büffel ma zostać przekazany w połowie 2024 roku. Wykonawcą remontów i modernizacji tych wozów jest Rheinmetall, pochodzą one z zasobów tej firmy.

„Jak lubią mówić żołnierze i całkiem zgodnie z prawdą: nie ma armii bez ciężkiej brygady. Dlatego od początku jednym z moich priorytetów jest ciężka praca na pół etatu. Podpisanie kontraktu na bojowe wozy piechoty CV90 jest zbliża się, a wraz z innymi egzemplarzami czołgów Leopard 2A4 jest to wyraźny zwrot w kierunku armii wyposażonej w nowoczesną zachodnią technologię" – powiedziała minister obrony Jana Černochová.

Reklama

Czytaj też

Czesi otrzymają od Niemiec 14 Leopardów 2A4 i jeden wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel, jako rekompensatę za przekazanie Ukrainie około 20-40 czołgów T-72M1 ze swojej rezerwy sprzętowej. Na podobnej zasadzie, określanej jako mechanizm Ringtausch Słowacy otrzymają 15 identycznych czołgów, ale w zamian za przekazanie 30 bojowych wozów piechoty BMP-1 ukraińskim żołnierzom.

Czeskie Leopardy 2A4.
Czeskie Leopardy 2A4.
Autor. Armáda ČR/Twitter

Oprócz otrzymywanych od Niemiec Leopardów 2A4 Czesi mają obecnie negocjować zakup około 50 nowocześniejszych wozów w wersji 2A7+. Oznacza to w połączeniu z otrzymanymi 14 wozami w wersji A4 wymianę czołgów postsowieckich w postaci zmagazynowanych T-72M1 oraz zmodernizowanych T-72M4CZ prawie w proporcji 64:66. Podniesie to znacząco zdolności czeskich pancerniaków, którzy będą posiadali nowoczesne pojazdy oraz flotę szkoleniową, która w razie potrzeby także może zostać zmodernizowana w przyszłości.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią jego wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny został umieszczony na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył. Do tej wersji docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze wersje Leoparda 2 (A0-A3).

Czytaj też

Czeski Leopard 2A4.
Czeski Leopard 2A4.
Autor. Armáda ČR/Twitter
Reklama

Komentarze (8)

 1. thorshammer

  Norwegia anulowała zakup K2 i kupi 54 L2A7NO, przy czym kolejne 18 ma zostać nabyte w ramach opcji, zamierza też zachować oryginalne czołgi L2A4. Włochy poinformowały, że zamierzają kupić 250 L2A7. Bundeswehra zamówiła właśnie pierwsze 18 sztuk w wersji L2A8. Czesi stopniowo odbierają dostawy 14 sztuk wersji L2A4, które będą wykorzystywane do szkolenia, a zakup nowych zaplanowali na lata 2027-30 i prawdopodobnie będą czekać na wersję L2A8. W międzyczasie remontują i modernizują czołgi T72M4CZ, które będą trzymać do czasu zakupu nowych czołgów. Rumunia też wybiera nowe czołgi i faworytem jest Abrams, a na pewno i my nie pozbędziemy się też czołgów L2, które są obecnie modernizowane w Bumarze. Nikt w Europie poza Polską nie kupił jeszcze K2, tylko eksperci dyskutujący na D24 wiedzą dokładnie, że L2 jest u kresu modernizacji. Wygląda tu na wylęgarnię zhańbionych ministrów obrony.

  1. thorshammer

   Ciekawostka o czeskich czołgach dla Ukrainy:: Prezydent Czech, który przebywa obecnie z oficjalną wizytą na Ukrainie, powiedział wczoraj na konferencji prasowej z prezydentem Zelenskim, że czeski i ukraiński przemysł zbrojeniowy ma gotowych sześć projektów joint venture. Projekty te dotyczą transferu technologii i inwestycji. Na Ukrainie należy rozszerzyć modernizację i remonty czołgów T72 i T64 w ramach współpracy CSG i VOP CZ. Ponadto należy wprowadzić produkcję broni strzeleckiej we współpracy z CZ Colt, produkcję amunicji oraz, co mnie najbardziej zainteresowało, produkcję samolotu szkoleniowego i wsparcia bojowego L259, który pierwotnie został opracowany z Izraelczykami na rynek północnoamerykański. Robią to mądrze, po wojnie Ukraina nie będzie miała pieniędzy na zakup najnowszego sprzętu i czasu na jego rozwój.

  2. kskiba19

   Tak. Wbrew armii, która wolała K2N.

 2. kskiba19

  Jak im Niemcy policzą za modernizację to się skończy radość.

 3. Sojer

  Hehe, czesi dostali Leo2A4, a Polacy oddali swoje. Dostaliśmy je też zadarmo, więc nie żal. Niemcy dali nam je tylko po to, żeby zarobić na remontach, modernizacji i nowych, ale Polakom nic nie wychodzi, nawet zakup Leo2A7.

 4. Al.S.

  No to są, syskie cy. Tempo iście stachanowskie, a czołgi to poziom z połowy lat '80. Teraz tylko moderka do nowszej wersji, za którą zabulą tak, że Niemcom cały ten deal zwróci się 3 razy. Nic dziwnego, że nasi powiedzieli im nein,danke, chcemy wozów na współczesnym poziomie. M1A1 SA to do L2A4 gwiazda śmierci.

 5. LMed

  No cóż, miliardów dolarów na czołgi nie palą.

  1. Darek

   Za miliardy dolarów to palą się ruskie na Ukrainie.

 6. Kremlin

  Polska nie tylko nic nie uzyskała od USA (za M1A1 płacimy 44,5mln PLN od sztuki) ale jeszcze oddała część swoich Leopardów 2a4. My to jesteśmy narodem "specjalnym".

  1. Darek

   No to popisałeś się ,,wiedzą” albo brakiem umiejętności czytania, bo o tym ile Polska mniej za Abramsy zapłaciła to było. Ale widać czytanie cię boli.

 7. PPPM

  @Kremlin "narodem specjalnej troski". Troszczymy się. Przynajmniej wiemy, że Leopardy nie są u nas przyszłością, chociaż mile bym je widział jako rezerwę. Mam nadzieję, że darowane przez nas Leopardy przyczynią się do uszczuplenia potencjału ruskich.

 8. Bellcross

  Uwielbiam artykuły o Leopardach, ponieważ zawsze się kończą paranetrami technicznymi 🤮

Reklama