Reklama

Siły zbrojne

Czechy i Słowacja tworzą wspólny system ochrony przestrzeni powietrznej

Niewykluczone, że w przyszłości siły powietrzne Czech i Słowacji będą patrolować wspólną przestrzeń powietrzną używając samolotów JAS-39 Gripen. Fot. MO i Siły Zbrojne Republiki Czeskiej (army.cz)
Niewykluczone, że w przyszłości siły powietrzne Czech i Słowacji będą patrolować wspólną przestrzeń powietrzną używając samolotów JAS-39 Gripen. Fot. MO i Siły Zbrojne Republiki Czeskiej (army.cz)

Rządy Czech i Słowacji podpisały porozumienie otwierające drogę do zbudowania wspólnego systemu ochrony przestrzeni powietrznej obydwu państw.

Jak podaje serwis ceskenoviny.cz, Czechy i Słowacja zamierzają znacząco poszerzyć współpracę wojskową, zwłaszcza w obszarze sił powietrznych. Ministerstwa obrony Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej pracują nad stworzeniem wspólnego systemu ochrony przestrzeni powietrznej, z udziałem lotnictwa wojskowego obydwu państw.

Czesi i Słowacy zamierzają także przeprowadzić wspólne zakupy broni strzeleckiej i systemów radiolokacyjnych, w myśl zasady pooling and sharing. W ramach współpracy wojskowej planowane są ponadto ćwiczenia sił specjalnych obydwu państw.

W chwili obecnej siły powietrzne Czech wykorzystują samoloty myśliwskie JAS-39 Gripen wyleasingowane od Szwecji. Lotnictwo wojskowe Słowacji używa natomiast myśliwców MiG-29, ale przewiduje się w niedalekiej przyszłości ich wymianę na maszyny nowego typu. Nie jest wykluczone, że Słowacy zdecydują się na zakup lub inną formę pozyskania Gripenów, z uwagi na relatywnie niewielkie koszty oraz możliwość współpracy z  czeskimi siłami powietrznymi.

(JP)

Reklama

Komentarze (2)

 1. ddd

  Po jaki piernik kiedyś się rozdzielili??? Teraz widać tego efekty...

 2. GallAnonim

  To może zaproponujmy Słowacji odkupienie Migów. Można je zmodernizować i jeszcze troche polatają, dopóki nie zastąpimy wszystkich Migów F-16V, albo innymi samolotami. Będą wymierne tego korzyści, zwłaszcza w perspektywie powolnego wycofywania Su-22.

  1. advisor

   I co jeszcze? Może niech odkupią też nasze czołgi? Opieranie sił powietrznych tylko na F-16 to skrajna głupota.

  2. Scooby

   ty masz gest może jeszcze : T-52, Skoty, 200 starych BWP i 40 trabantów..

  3. J-23

   a w zamian dostaniemy 2 lakiernię ? idiotów ci u nas dostatek

Reklama