Reklama

Siły zbrojne

Coraz bliżej "szarych" szachownic. Sejm za

F-35A Husarz, Polski F-35A
Polski F-35A Husarz (3502) Ebbing Air National Guard – EANG
Autor. ZOOM - Z Obiektywem Obok Munduru

Sejm niemal jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP wprowadzającej m.in. wzór lotniczej szachownicy bez bieli i czerwieni. Za projektem głosowało 429 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł się wstrzymał. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Reklama

Wcześniej, w debacie nad sprawozdaniem komisji obronnym wszystkie kluby i koła zapowiedziały poparcie projektu nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP wprowadzającej lotniczą szachownicę w wersji niskiej widzialności, bez bieli i czerwieni. Taki wariant ma być stosowany wyłącznie na samolotach F-35, MON nie przewiduje umieszczania go na innych statkach powietrznych, w tym dronach.

Szachownica lotnicza w wersji o niskiej widzialności
Szachownica lotnicza w wersji o niskiej widzialności
Autor. MON

Rządowy projekt, nad którym Sejm pracuje od stycznia, zakłada nowelizację ustawy z 19 lutego 1993 i przewiduje przywrócenie historycznego wzoru proporca Marynarki Wojennej z nagim – a nie osłoniętym zbroją - ramieniem trzymającym szablę. Proporzec, nawiązujący do symboli używanych w XVII w., opisany w prezydenckim dekrecie z 1937, był używany na polskich okrętach podczas II wojny światowej i w latach 1959-93. Nowelizacja przewiduje też możliwość umieszczania na sztandarach szarfy ze wstęg orderów, zwłaszcza Orderu Wojennego Virtuti Militari. Ma także upoważnić ministra obrony do wydawania zgód na używanie wojskowych znaków przez środowiska pozawojskowe (dotychczas odbywa się to bez zgody MON). Szef MON ma wydawać takie zgody po konsultacjach ze specjalistami resortu.

Proporzec Marynarki wojennej wg wzoru z 1937
Proporzec Marynarki Wojennej wg wzoru z 1937
Autor. MON

Zmianę przepisów określających wygląd lotniczej szachownicy zapowiedział w kwietniu ub. r. szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła. Wiąże się ona ze stosowanymi przy produkcji F-35 powłokami utrudniającymi wykrycie tego samolotu.

    W 2020 r. Polska kupiła 32 wielozadaniowe myśliwce F-35 za 4,6 mld dolarów. Pierwsza maszyna wyprodukowana dla Polski została zaprezentowana w sierpniu 2024 r. Pierwsze trzy „polskie” F-35 początkowo służą - zgodnie z planem - szkolenia personelu w USA. Szkoli się tam obecnie sześciu polskich pilotów, pierwszy z nich odbył lot F-35 pod koniec stycznia.

      Reklama

      WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

      Reklama

      Komentarze

        Reklama