Siły zbrojne

Chiny modernizują bazy. Celem Tajwan?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Chiny modernizują trzy bazy sił powietrznych na wybrzeżu, najbliżej Tajwanu, co wskazuje, że Pekin może planować zajęcie wyspy przy użyciu siły – ocenił w piątek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na zdjęcia satelitarne.

Ulepszona infrastruktura w trzech bazach zapewni długoterminowe wsparcie dla lotnictwa chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), którego samoloty dokonały niedawno rekordowych 149 wtargnięć w przestrzeń identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu w ciągu czterech dni – podkreśla „SCMP”, który należy do chińskiej grupy Alibaba i według części krytyków szerzy propagandę Pekinu.

Według tej gazety zdjęcia satelitarne zrobione przez firmę Planet Labs i opublikowane na stronie internetowej The Drive pokazały, że prace nad schronami, hangarami, wzmocnionymi magazynami amunicji i inną infrastrukturą w bazach w prowincji Fujian rozpoczęły się na początku 2020 roku i trwały w czasie pandemii Covid-19.

„SCMP” cytuje byłego wykładowcę tajwańskiej Akademii Marynarki Wojennej Lu Li Sziha, który ocenia to jako przygotowania na ewentualne uderzenie rakietowe z Tajwanu w wypadku wojny. „ALW zdała sobie sprawę, że te trzy bazy na linii frontu są w zasięgu nowego systemu M142 HIMARS i innych potężnych broni, kupowanych przez Tajwan od Stanów Zjednoczonych” – twierdzi Lu.

„Nie tylko te trzy bazy, ale też inne bazy lotnicze i rakietowe na południowo-wschodnich wybrzeżach i prowincjach zostały ulepszone i rozbudowane, co pokazuje, że Pekin nasilił przygotowania bojowe do "zjednoczenia z Tajwanem", mimo że ich przywódca (Xi Jinping) odmawia podania ram czasowych” – ocenia były wykładowca.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. Xi oświadczył niedawno, że "historyczne dzieło zjednoczenia narodu" jest nieuchronne oraz „musi i może się dokonać”.

Chińskie wojsko nasiliło w ostatnich miesiącach manewry wokół Tajwanu, co władze w Tajpej oceniają jako próbę zastraszenia mieszkańców wyspy. Tajwański minister obrony Ciu Kuo-czeng alarmował na początku października, że w 2025 roku chińska armia osiągnie zdolność do dokonania inwazji na Tajwan na pełną skalę.

image
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze