Chiny ćwiczą lądowanie na plaży koło Tajwanu

12 października 2021, 09:57
Desant chinski na Tajwan-01
Grafika przedstawiająca możliwy przebieg inwazji na Tajwan. Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl.
Reklama
Defence24
Defence24

Armia Chin poinformowała w poniedziałek o przeprowadzeniu ćwiczeń lądowania na plaży w prowincji znajdującej się na drugim brzegu Cieśniny Tajwańskiej - podała Agencja Reutera.

Dziennik Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformował o przeprowadzenia manewrów "w ostatnich dniach" w południowej części prowincji Fujian.

Gazeta dodała, że w ćwiczeniach udział wzięły oddziały szturmowe, saperzy i specjaliści zajmujący się łodziami wojskowymi. Żołnierze zostali "podzieleni na wiele grup, aby stopniowo zajmować plażę i wykonywać zadania bojowe na różnych etapach" - sprecyzowało pismo chińskiej armii.

Na opublikowanym nagraniu manewrów żołnierze atakują plażę na małych jednostkach pływających, rzucają granaty dymne, przedostają się przez zasieki z drutu kolczastego oraz kopią umocnienia w piasku. Widoczne na nagraniu spokojne morze sugeruje, że ćwiczenia nie mogły odbyć się w poniedziałek. Prowincja Fujian zmaga się obecnie z burzą tropikalną przechodzącą przez Filipiny i Tajwan.

Fujian, ze względu na swoje położenie, byłby kluczowym elementem każdego ataku na Tajwan. W sobotę prezydent Chin Xi Jinping ponowił konieczność "zjednoczenia" z Tajwanem. Tajwan potępił taktykę przymusu stosowaną przeciwko niemu przez Chiny i zaznaczył, że będzie się bronił, jeśli zostanie zaatakowany.

Trzeba tutaj zauważyć, że Tajwan od dłuższego czasu rozbudowuje swoje zdolności obronne, właśnie w celu udaremnienia potencjalnej inwazji. Wzrost potencjału ChRL prowadzi do sytuacji, w której Tajwan musi szukać możliwości asymetrycznej obrony przed takim zagrożeniem. Priorytetami Tajwanu są więc systemy rakietowe - ziemia-woda, woda-woda, czy ziemia-powietrze, pozyskiwane zarówno w USA, jak i we własnym przemyśle. Modernizowane jest też lotnictwo (m.in. poprzez zakup samolotów F-16V), które jednocześnie jest przygotowywane do rozproszenia, a także wojska lądowe (np. czołgi M1A2 Abrams, ppk TOW-2 i Javelin, amunicja krążąca itd.). Wyzwaniem jest utrzymywanie systemu rezerw w odpowiedniej gotowości.

Z kolei Chiny rozbudowują i modernizują swoje jednostki piechoty morskiej, a do ewentualnego desantu być może wykorzystano by nie tylko okręty marynarki wojennej, ale też jednostki cywilne.

Tajwan zachowuje odrębność polityczną od 1949 r., gdy po przejęciu władzy przez komunistów w Chinach kontynentalnych na wyspę wycofały się siły Republiki Chińskiej i jej rząd. Komunistyczny Pekin nigdy nie pogodził się z tym stanem rzeczy.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Viktor
środa, 13 października 2021, 17:59

48 baterii harpoon x4x4 wystarczy na chińska flotę inwazyjna

mat
środa, 13 października 2021, 14:22

Chiny chcą odzyskać Tajwan wyłącznie dlatego , że gdyby na Tajwanie byłyby rozmieszczone rakiety USA i wojsko, to Chińczycy w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego mieliby szybko w plecy.

Ech
środa, 13 października 2021, 12:23

Swoja droga oni cwicza desanty co miesiac.

haha
środa, 13 października 2021, 08:30

Chiny jak będą chciały to zajmą Tajwan i nic im nic nie zrobi.

Ech
wtorek, 12 października 2021, 23:20

CHinczycy tez wzmacniaja armie. Prawdpodobnie w tym roku rozpocza produkcje nowego samoltu 5 geneacji.FC31. A co do Tajwanu to zjedocznie bylo by koncem kolonializmu. Tak jak np Indie zajely Goa od Portugalii tak Chiny Hing Kong i Tajwan.Wszystko wrocilo by do normy.

ats
wtorek, 12 października 2021, 23:17

Żeby przeprowadzić desant na Tajwan to chińskie okręty muszą najpierw przepłynąć 100 km. A to jest niemożliwe wobec huraganowego ognia tajwańskich torped i rakiet antyokrętowych. Niedobitki którym uda się wylądować zostaną błyskawicznie wystrzelane.

a
środa, 13 października 2021, 22:43

A wiesz ile po chińskiej stronie jest rakiet? przypuszczam że o wiele więcej, więc zanim Tajwan coś wystrzeli to drugi raz nie zdąży bo zostanie to szybko zneutralizowane. A kiedyś czytałem ciekawe opracowanie jaki Chińczycy mogą zając Tajwan. Chińczycy mają kilkadziesiąt tysięcy jednostek rybackich. Wystarczy na każdą załadować drużynę czy też pluton i wysłać na Tajwan a w takiej ilości to z każdej strony do Tajwanu mogą dopłynąć.

Hanys
wtorek, 12 października 2021, 22:19

Wewnętrzne sprawy Chin mało mnie interesują, ale jak nakopią przy tym amerykancom, którzy chcą tam mieć widocznie paluchy utrzaśnięte, no to będzie miło :)

Yamalo
wtorek, 12 października 2021, 18:12

jak to ....koło Tajwanu? Tajwan to wyspa i Chiny ćwicza zajęcie tej wyspy.

Butelka
wtorek, 12 października 2021, 13:49

Podziękujcie Zachodowi. Sami im dostarczyli technologię i wszystko do nadal kupują w Chinach. Komuniści nie atakują wyłącznie jak są słabi. A ten czas minął. Naprawdę na Zachodzie nie ma już mądrych ludzi???

afgan
środa, 13 października 2021, 11:23

masz racje, to ten "zachod pelen demokracji i moralnej wyzszosci" NAPADL i UKRADL chinom tajwan. To ze chiny chca odzyskac swoje stare terytorium, jest calkowicie sluszne. To ze Tajwan nie ma na to ochoty, temu sie nie dziwie

Bo nie rozumie
wtorek, 12 października 2021, 16:11

Pytanie. Co ci zrobiły Chiny?

Ech
środa, 13 października 2021, 12:24

Nic . Ale jest pod wpywem proagandy.

T-info
środa, 13 października 2021, 10:20

Nie odpowie ci bo nie wie co ma napisać ale poljaki wiedzą że Chiny są be bo..... Pan z Ameryka tak mówi

środa, 13 października 2021, 08:51

Zdominowały rynek produkcji towarów jednocześnie blokując przepływ inwestycji i kapitału. Blokując możliwość inwedtowania na rynkowych zasadach tworzą nieuczciwe warunki konkurencji

Obudz sie
środa, 13 października 2021, 04:26

Nic...jeszcze nic..

jaoisjdfiosdaf
wtorek, 12 października 2021, 15:38

Nie ma. Wymarli. Teraz mamy same tęczowe rewolucje (sponsorowane jak wielu twierdzi właśnie zza Buga) oraz ubogacanie kulturowe. Kto był/żył we Francji ten wie. Ci którzy pozostali - stali się bierni i nie wykazują żadnej ochoty do reakcji, zajęci własnymi problemami. Polska wcale nie jest złym miejscem do życia dziś. Może trochę biedniej ale bez takich patologii. Co do Chin - hegemon się zmienia. Każdy w sumie to wie. Czytam komentarze Daviena i innych, nie ma znaczenia zachwyt nad różnymi technologiami (które może i są przydatne) bo liczy się różnica potencjału oraz perspektywy na kolejne pokolenia - a tutaj nie ma już takiej przepaści by USA mogło sobie pozwolić na agresję. Zresztą zależności jest za dużo i militarnej potęgi nie stawiałbym na pierwszym miejscu. USA na pewno będą próbować to załatwiać metodami "miękkimi" ale im się nie uda. Chiny umieją grać twardo, nieczysto, stosując wymuszenia i terror - ale są diabelnie skuteczni. XXI w. to wiek Azji.

Davien
środa, 13 października 2021, 08:42

Po pierwsze USA nie planuje agresji na Chiny, bo i po kiego? Po drugie obecnie to Polska zmierza wielkimi krokami w objecia Putina który sponsoruje ale nacjonalistów i skrajna prawicę, a nie jak ci ię wydaje ruchy LGBT i inne bajki z twojego repertuaru. A same chiny doskonale wiedza ze wojna z USA to koniec Chin, a dokładnei koniec Xi i jemu podobnych.

T-info
środa, 13 października 2021, 23:31

Hey gościu to najbardziej sprzedajny rząd obcym sił w historii (PO jest zaraz tuż tuż z tymże kierunek nie ten) Ten akurat słucha waszych wytycznych i nie są to propolskie decyzje podobnie jak twoje posty (to ile płaci NSA?) Wojna Chin z USA (niestety) z powodu waszej agresywnej i fałszywej retoryce jest prawdopodobna (lubicie podżegać i budować antagonizmy na świecie) Na koniec dzieciak powiem ci że przegrają wszyscy. Boicie się Chin to wiem :-) i lubię wieprzowinę ;-D

Trzcinq wyjaśnia dzieciom
środa, 13 października 2021, 15:42

Szalom czy jak to jest po waszemu. Dziecko zejdź na ziemię naprawdę im szybciej tym lepiej dla ciebie i dla naszych skołatanych nerwów po twoim poście bo ile można tych bzdur słuchać. UpadeknChin jest tak samo prawdopodobny jak twojego USA. Putin nie sponsoruje żadnej skrajnej prawicy w Polsce tej nie skrajnej również bo takowej nie ma w Polsce właściwie (no konfederacja) tu już wogole odleciałeś. Sądząc po tym co się dzieje to zachodnia Europa a nawet waszą pseudo demokracja jest bliższa końca niż Xi Jinping i cała ChRL. Nie kłam Nie wymyślaj Nie fałszuj!

zimny kubek
wtorek, 12 października 2021, 19:28

W Polsce żyję się dobrze, niezły żart. Ciekawe z którego jesteś sortu

KPS
środa, 13 października 2021, 11:42

@zimny kubeł... ja jestem z tego gorszego i mimo działań rządu faktycznie jest lepiej patrząc przez pryzmat ekonomii - więcej pracuję (mam JDG), większe stawki otrzymuję. Koszt działalności zredukowałem. Największym wyzwaniem są koszty utrzymania gospodarstwa domowego (gaz, woda, energia, śmieci). Ale porównując do 2015 roku, moje przychody zwiększyły się o ponad 50% a koszty prowadzenia działalności tylko o 12% . Inwestycje w OZE, odwiert wody, montaż wymiennika ciepła w przyszłości da mi oszczędności lub zniweluje podwyżki źródeł energii. W Polsce nie ma zwiększonego zagrożenia terroryzmem, problemy kryminalne (w tym napady itd..) są o wiele niższe niż we Francji, Niemczech czy w Szwecji. Tylko ten rząd jest do obalenia :-)

Wawiak
środa, 13 października 2021, 10:52

Całkowicie na chłodno patrząc: Żyje się bezpiecznie, nikt nie jest prześladowany za poglądy polityczne - możesz sobie protestować i demonstrować do woli, wydawać i mówić co chcesz. Jedyna cenzura to ta "politycznie poprawna" na Twitterze, Facebooku, czy YouTube - a te są całkowicie niezależne w swoich decyzjach tak od polskiego rządu, jak i bycia obiektywnym (opierając się na faktach: blokowanie kont swojego polityka przy braku blokowania kont islamskich radykałów, czy wręcz terrorystów). Nikt nikomu nie blokuje wjazdu ze względu na jego poglądy polityczne - w przeciwieństwie np. do takiej "oazy tolerancji", jak Wielka Brytania.

123
środa, 13 października 2021, 07:28

Oderwanym od koryta z reguly zyje sie zle. Ale zyja glownie z tego co ukradli wczesniej.

Nikt.
środa, 13 października 2021, 05:39

Jak piszesz komentarze to znaczy że masz pieniądze na internet. Więc nie jest ci tak źle.Pozdrawiam

środa, 13 października 2021, 01:13

zmień pracę, weź pożyczkę...

wtorek, 12 października 2021, 22:28

Dlaczego pytasz z którego sortu? Zapytaj o nakrycie głowy termosie...

Smuteczek
wtorek, 12 października 2021, 15:11

Mądrzy są , ale decydują nie mądrzy tylko głupi, do tego przekupieni przez bogatych.

Wasko
wtorek, 12 października 2021, 13:33

Komunistów to strasznie boli, że na Tajwanie ludzie żyją w spokoju, wolności I dobrobycie. Za miast grozić wojną , powinni sami stworzyć lepsze państwo niż Tajwan, to Tajwan sam by dobrowolnie powrócił do Chin. No ale to u Komunistów to nie możliwe.

afgan
środa, 13 października 2021, 11:24

poczytaj troszke, kto zrujnowal chiny i odebral im tajwan...albo wez sobie solidna dawke opium

a
wtorek, 12 października 2021, 14:25

Ale dobre - w wolności? a gdzie to wyczytałeś. A dobrobyt w Chinach jest trochę większy niż na Tajwanie.

tak
środa, 13 października 2021, 12:25

Nie dobrobyt,tylko tak zwana "roznica nierownosci"

Davien
środa, 13 października 2021, 08:44

Dobrobyt w Chin ch vs Tajwan to jakbys porównywał Koree Pół.( Chiny) do Południowej( Tajwan) wiec swoje mundrości opowiadaj gdzie indziej.

Victor
wtorek, 12 października 2021, 22:59

Nie wiem kto ci płaci ale sprawdź Wikipedię. ChRL PKB per capita 10 tys. USD, Tajwan 32 tys. USD.

a
piątek, 15 października 2021, 21:29

Nikt nie płaci ale głupot czytać nie lubię, porównaj koszty życia a potem pisz.

B72
wtorek, 12 października 2021, 20:01

O czym ty piszesz ? Stopien zamoznosci spoleczenstwa jest 17 x wiekszy na Tajwanie niz w Chinach a zarobki minimalne 4x wyzsze niz w Polsce .

Daruj sobie
wtorek, 12 października 2021, 15:12

Dobrobyt w Chinach? Wyłącznie w chińskiej partii komunistycznej.

Ech
środa, 13 października 2021, 12:26

Dosc bogato jest cale wybrzerze. Czyli z polowa mieszkancow. No i coraz wiekszoa klasa srednia.

bender
środa, 13 października 2021, 17:19

A co z drugą połową mieszkańców? Jak tam chińskie emerytury i świadczenia społeczne?

T-info
środa, 13 października 2021, 23:33

martw się o polskiego emeryta (patrz na wysokość świadczeń emerytalnych- trzeba być bender Polakiem nie) Żenada i wstyd pseudo Europejczycy od 7 boleści upadającej Europy

b
wtorek, 12 października 2021, 15:11

wiadomo, że na Tajwanie bida w Chinach aż się przelewa. Do tego Chiny to oaza wolości obywatelskich i wartości demokratyczne są tam najważniejsze. Nie to co Tajwan, bród, smród, ubóstwo. Do tego rząd kontroluje każdy krok obywatela, media są kontrolowane przez państwo a przemysł sterowany.

Wtf
wtorek, 12 października 2021, 14:51

Ale biadolisz waszmość, widziałeś jak wygląda chińska prowincja? No pewnie że nie bo byś kocopołów nie powielał

a
środa, 13 października 2021, 00:39

Do wszystkich a widziałeś jak wygląda Tajwańska prowincja? jak nie widziałeś to nie pisz głupot. Zarobki większe 4 razy niż w Polsce? no to dlaczego jeszcze tu jesteś - jedź jak najszybciej. A co do demokracji to spytaj się rdzennych Tajwańczyków to ci coś na ten temat powiedzą. A nie wiem dlaczego dużo Polaków przenosi się do Chin aby tam mieszkać i pracować, zresztą na Tajwan też jeżdżą. A co najciekawsze dużo mieszkańców Tajwanu przenosi się do Chin - nie wiem dlaczego? wola komunistów niż wolność? "b" a czy pisałem że bida ten kto jeździ w tamte rejony to ci powie, że Chiny i Tajwan są mniej więcej na jednym poziomie, a co do swobód obywatelskich - dopiero parę lat temu rdzenni mieszkańcy uzyskali jakiekolwiek prawa.

Bania
wtorek, 12 października 2021, 13:32

Xi Jinping dumnie kroczy drogą Mao..ale to droga do nikąd.Dostaną łupnia tak jak dostali od Wietnamu.

Kamyk
wtorek, 12 października 2021, 20:03

Na razie pada im Evergrande, co jak sami szacują odbije sie 30% inflacja , a takich piramid jest ponoć wiecej w Chinach dlatego w piatek przeglosowali ustawe antykorupcyjna .

Zzz
wtorek, 12 października 2021, 18:12

Droga Mao prowadzi do głogu, chlodui u ubustwa. Nie wiesz tego bo nie znałeś Chin za czasów Mao.

Bo nie rozumie
wtorek, 12 października 2021, 16:12

Serio? To dawaj

Mao brakowało
wtorek, 12 października 2021, 18:13

Samodzielność gospodarcza Chin to klucz do wszystkiego. Bez niej ten kraj nie zrobi nic. Moim zdaniem, Chiny zaatakują Tajwan i zdobędą go. Bo to jest ich urażonna duma - Tajwan to buntownik. Większy i ważniejszy cel jest jednak na północy, i o to moim zdaniem idzie strategiczna gra. A pierwszym zwiastunem wojny będzie załamanie gospodarcze na świecie.

Davien
środa, 13 października 2021, 08:46

Taak i przypłaca ten ruch masakrą własnych wojsk, potężnymi zniszczeniami w miastach na wybrzeżu, zapaścia gospodarki i sankcjami przy których te rosyjskie będą ie wydawać ptasim mleczkiem. A jedyne co ewentualnie zajma to wypalona , pusta wyspę.

T-info
środa, 13 października 2021, 23:34

koszerny spróbuj bo póki co to kozaczysz w necie tylko. Pampers pełny masz(cie) to wiem :-)

Prostownik
wtorek, 12 października 2021, 13:20

No i prawidłowo. Ćwiczenia należy przprowadzać a że to region Pavyficzny to desantowanie jest jak najbardziej naturalne

Belisarius
wtorek, 12 października 2021, 13:07

Tajwan, Korea, Japonia, Wietnam, Birma, Indonezja, Malezja, oraz USA i Australia powinny sformować coś na kształt NATO.

a
wtorek, 12 października 2021, 14:27

Już na pewno Wietnam Birma Indonezja Japonia Korea a Tajwan pójdą na wojnę z Chinami A poczytaj - dla wszystkich tych państw najważniejsze są Chiny maja z nimi największą wymianę handlową. Podetną gałąź na której siedzą?

Piotr II
środa, 13 października 2021, 11:23

Birmę wsparli gospodarczo i militarnie, tak to wygląda obecnie.

Davien
środa, 13 października 2021, 08:47

Oj pójdą, pójda patrząć co wyprawaja Chiny, poza jedynie Birmą, bo ta siedzi w kieszeni Chińczyków.

viper
wtorek, 12 października 2021, 15:51

Na początek wystarczy, że Chiny nie pójdą na wojnę z nimi.

wtorek, 12 października 2021, 15:12

Chińczycy nie boją się podcinać?

a
środa, 13 października 2021, 00:43

Widzisz jest takie powiedzenie "złapał turek tatarzyna a tatrzyn za łeb trzyma" i dlatego nikt nie będzie wywoływał jakiejkolwiek awantury.

Belisarius
wtorek, 12 października 2021, 14:54

Wszystkie maja z Chinami problem i to ich łączy od spornych wód terytorialnych Wietnamu i Chin po plaże Tajwanu a na wspieraniu północnokoreańskiego wroga kończąc. Wszyscy boją się Chin i to strach ich łączy. tak Jak Niemców i Francuzów połączył strach przed ZSRR.

Monkey
wtorek, 12 października 2021, 13:02

Ciekawe, czy się odważą? Bo coraz częściej prowokują, powoli zaostrzając warunki gry.

Eee tam
wtorek, 12 października 2021, 12:56

Długi i klapa gospodarcza w CHRL to trzeba teraz zacząć wojnę. Standard.

Mike
wtorek, 12 października 2021, 15:48

Dokładnie już im się powoli sypie gospodarka i demografia pęka też bańka w inwestycjach

B72
wtorek, 12 października 2021, 20:06

Banka juz pękła- Evergrande 54 biliony w plecy , a to podobno tylko szczyt gory na piramid finansowych na ,ktorych stoi chinska gielda .

a
środa, 13 października 2021, 22:49

A która giełda nie stoi na piramidach? kreowana sztuczna wartość a faktyczna to "O"

a
środa, 13 października 2021, 00:52

Ojej a w USA to firmy nie upadają? a jak im się sypie gospodarka? może jakieś przykłady? wzrost I kw 18 % drugi 7 % a który kraj tak szybko się rozwija? Jak tylko spadnie o 1 % w Chinach to wrzask na cały świat jaki to gigantyczny spadek no fakt 1 % u nich to jak cała gospodarka przynajmniej połowy krajów.

Tweets Defence24