Prezydent Tajwanu: nie ugniemy się pod presją

10 października 2021, 10:00
837aa307-bd90-43fc-90cc-2fbfef9416fc
Fot. Biuro prasowe prezydent Republiki Chińskiej
Reklama

"Liczymy na poprawę stosunków w Cieśninie (Tajwańskiej) i nie będziemy działać pochopnie, ale nikt nie powinien żywić złudzeń: Tajwańczycy nie ugną się pod naciskiem" - stwierdziła w niedzielę prezydent Caj Ing-wen.

Prezydent Caj przemawiała z okazji 110-lecia Rewolucji Xinhaiskiej, która doprowadziła do ustanowienia Republiki Chińskiej. Na Tajwanie przypadająca na 10 października rocznica rozpoczęcia rewolucji obchodzona jest jako święto narodowe. W niedzielę na Tajwanie odbywa się wiele uroczystości. W Tajpej, oprócz wystąpienia prezydent, można było obejrzeć paradę wojskową oraz pokazy kulturalne.

W sobotę w Pekinie z okazji rocznicy rozpoczęcia Rewolucji Xinhaiskiej przemawiał również przywódca Chin Xi Jinping. Xi oświadczył wtedy, że "kwestia tajwańska to wyłącznie wewnętrzny problem Chin i żadna ingerencja z zewnątrz jest niedopuszczalna".

"Chcę powtórzyć raz jeszcze, że Tajwan jest gotów wnieść swój wkład w pokojowy rozwój sytuacji w regionie. Nasze stanowisko w sprawie stosunków w Cieśninie (Tajwańskiej) pozostaje takie samo: ani nasza dobra wola, ani nasze zobowiązania nie ulegną zmianie. Wzywamy do utrzymania statusu quo i dołożymy wszelkich starań, by zapobiec jednostronnej zmianie obecnego stanu" – powiedziała Caj, i dodała: "liczymy na poprawę stosunków w Cieśninie i nie będziemy działać pochopnie, ale nikt nie powinien żywić złudzeń: Tajwańczycy nie ugną się pod naciskiem".

"Będziemy nadal umacniać naszą obronę narodową i demonstrować determinację do obrony, aby nikt nie mógł zmusić Tajwanu do podążenia drogą, którą wyznaczyły nam Chiny. Dzieje się tak dlatego, że ścieżka, którą wybrały dla nam Chiny, nie oferuje ani wolnego, demokratycznego sposobu życia dla Tajwanu, ani suwerenności dla naszych 23 milionów obywateli" – stwierdziła Caj.

"Chcę również podkreślić, że rozwiązywanie różnic w Cieśninie wymaga od obu stron dialogu w duchu równości" - dodała. To nie pierwsza taka deklaracja. Od czasu objęcia władzy prezydent Caj wielokrotnie deklarowała otwartość na dialog z rządem w Pekinie.

Nastroje obywateli Tajwanu wyraźnie widać w badaniu przeprowadzanym corocznie przez Centrum Badań nad Wyborami Narodowego Uniwersytetu Chengchi. W 2021 roku tylko jeden procent mieszkańców chciał natychmiastowego zjednoczenia z Chinami, 28,2 procent opowiedziało się za utrzymaniem statusu quo i zadecydowaniem w późniejszym terminie, 27,5 procent za stałym utrzymaniem statusu quo, a prawie 26 procent wyraziło chęć utrzymania statusu quo, ale jednoczesnego dążenia w kierunku niepodległości. W tajwańskim społeczeństwie widocznie utrzymuje się tym samym wola jak najdłuższego utrzymania obecnego stanu, ze wzrostem chęci uzyskania niepodległości w dalszej perspektywie.

"Porządek regionalny na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim jest kwestionowany. Rutynizacja chińskiej działalności wojskowej w południowo-zachodniej strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) poważnie wpłynęła zarówno na nasze bezpieczeństwo narodowe, jak i bezpieczeństwo lotnicze" – takimi słowami w niedzielę tajwańska prezydent skomentowała wzmożone w ostatnim czasie naruszenia ADIZ Tajwanu przez Chiny. W zeszłym tygodniu strefa ta została naruszona 150 razy przez wojskowe samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChAL-W), w tym myśliwce Shenyang J-16 i SU-30, oraz samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych. W poniedziałek pobity został dotychczasowy rekord wlotów, gdy w ciągu jednego dnia w ADIZ znalazło się 56 samolotów ChAL-W.

Reklama
Reklama

"Kraje demokratyczne pracują nad wzmocnieniem naszej szeroko zakrojonej współpracy, aby reagować na rozwój sytuacji w regionie i na świecie. G7, NATO, UE, QUAD podkreśliły znaczenie pokoju i bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej, jednocześnie wyrażając zaniepokojenie tym, że Chiny mogą jednostronnie podważyć status quo pokoju i zagrozić stabilności w regionie Indo-Pacyfiku" – podkreśliła Caj Ing-wen.

W przemowie Caj nie zabrakło także akcentu dotyczącego walki z pandemią, czy znaczenia Tajwanu w globalnych łańcuchach dostaw - w szczególności w sytuacji niedoboru półprzewodników, a także rosnącej współpracy z państwami demokratycznymi, w tym z Japonią, USA, Australią oraz z krajami Unii Europejskiej.

W odniesieniu do pandemii prezydent podziękowała Polsce, Japonii, USA, Litwie, Słowacji i Czechom za przekazanie szczepionek, które zostały wykorzystane do walki z koronawirusem w kraju. We wrześniu Polska podarowała Tajwanowi 400 tys. dawek szczepionek AstraZeneca, stając się tym samym trzecim największym darczyńcą szczepionek dla Tajwanu, po Japonii i USA.

Tajwan wymieniany jest wśród krajów najlepiej radzących sobie z epidemią koronawirusa. Mimo gwałtownego wzrostu zakażeń w maju, władzom udało się ponownie odzyskać kontrolę nad sytuacją epidemiologiczną w kraju i zminimalizować niemal do zera zakażenia lokalne.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 85
Reklama
Andrettoni
wtorek, 12 października 2021, 14:02

Niepodległość Tajwanu sięga tak daleko jak lufy amerykańskich karabinów. Mamy tu dwa czynniki. Jak Chiny kontynentalne się wzbogacą i będą bogatsze od Tajwanu, to procenty się zmienią. Wiadomo, że nikt z bogatszego kraju nie chce trafić do biedniejszego. Druga sprawa to wsparcie USA. Jak Tajwan przestanie być potrzebny, to Amerykanie nie będą go tak chętnie bronić. Trzecia sprawa to rozwój gospodarczy ChRL. Tu znowu mamy dwa czynniki. Pierwszy to naturalny rozrost armii spowodowany bogactwem. Stać ich to sobie kupią. Drugi jest ważniejszy. Jeżeli Chiny kontynentalne będą dalej się rozwijać w tym tempie co przez ostatnie 20 lat, to inne kraje zaczną wcielać u siebie ich system. Amerykańska demokracja przez lata była symbolem dobrobytu. Powoli to chiński komunizm się nim staje. Biedne kraje np. Afryki już mogą marzyć o chińskim dobrobycie. Większość ludzi chce by po prostu wygodnie i bezpiecznie żyć. Jak PiS zdobywa wyborców? 500+, trzynaste emerytury, itd. Przecież nie zrobili tego wprowadzając np. referenda. Wyborców kusi się nie rozwojem wolności osobistych i demokracji, tylko programami socjalnymi. W zamian powoli oddajemy wolność. W UE już powoli chwalą chiński system "punktacji społecznej". Tylko patrzeć jak go u nas zaimplementują. Masz samochód elektryczny - 10 pkt., jesteś weganinem - 10 pkt., należysz do mniejszości - 5 pkt., zaszczepiony - 20 pkt. Chcesz iść na studia? Ile masz punktów? Ludzie naśladują sukces. Nie zawsze skutecznie i sensownie. Jeżeli Chiny będą dalej się rozwijać to do nas też sprowadzą "chińską wersję Balcerowicza" i nam zrobi "odpowiednie zmiany".

Prawda zaBoli bo
poniedziałek, 11 października 2021, 07:58

Xi Jinping ma rację ale najmądrzejsi tego świata siedzą w Waszyngtonie a a jeszcze mądrzy tego świata w Tel Avivie. Europa to pachołki

xawer
poniedziałek, 11 października 2021, 13:58

W czym Xi ma rację? Nazywając Tajwan zbuntowaną prowincją i stosując argument siły, żeby zaanektować Tajwan? Dlaczego Tajwan nie jest legalnym spadkobiercą Chin a ChRL tylko zrewoltowaną, komunistyczną satrapią? Ze względu na wielkość?

T-info
środa, 13 października 2021, 11:17

Nie. W wyniku wojny domowej a w międzyczasie i światowej garstka dawnego K uciekła na Tajwan. K to tacy chińczycy którzy przy i z poparciem demokracji Zachodniej gnębili swój własny naród. Podobnie rzecz miała się z popieranym przez USA szachem Iranu czy dyktatorem Kubańskim Batista. Po wojnie świat uznał ChRL aż do tej chwili a dlaczego? USA nie pozwoli by ktokolwiek zagroził jego hegemoni nad światem. Oto w skrócie geneza powstania ChRL ucieczki zbrodniarzy na Tajwan Oraz dziesiejsza sytuację na linii USA Chiny i na koniec hipokryci powiem wam że USA nie uznało Tajwanu i nie posiada na Tajwanie Ambasady. Tajwan to tylko narzędzie do walki z Chinami

Trzcinq
wtorek, 12 października 2021, 13:26

Dokładnie tak a nie inaczej uważam również. Tajwan jest traktowany jako zbuntowana prowincja i taka jest prawda. Czego tu nie rozumiecie? Cały świat uznał ChRL a Tajwan Nie. Obecnie USA traktują sprawę Tajwanu jak kartę do walki z Chinami kontynentalnymi. Nie piszcie historii na nowo! Zbiegli na Tajwan to nie prawowita rząd Chin! To mordercy Własnego narodu.

Ech
poniedziałek, 11 października 2021, 22:59

Ze wzgedu na kultre. Blizej CHinskiej mentalnsci Cesarstwa/

Autor
niedziela, 10 października 2021, 21:57

Ekspansja Chin to duża nadzieja dla Polski . Kiedy Chiny były potężne Rosja była słaba, kiedy Rosja była słaba RP była potężna. Takie są prawidła geopolityki. Chiny po zdobyciu Tajwanu ruszą po Mandżurię. Strata dalekiego wschodu odbierze Rosji glebie strategiczną i zapoczątkuje erozję federacji. USA będą próbowały powstrzymć upadek Rosji, zresztą już to zaczynają robić vide NS2. Polska powinna wspierać KPCh i ich jej plany ekspansji oraz powinna zmniejszać wpływy USA w kraju bo nasze cele geopolityczne są sprzeczne.

oli
poniedziałek, 11 października 2021, 09:01

tylko wtedy nie było Białorusi i Ukrainy. Słaba Rosja to jedynie szansa na lepsze stosunki z nią.

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 22:08

Akurat Rosja od XIII wieku osłania Zachód w tym nas od Azji także uważaj o czym marzysz bo jeszcze się spełni ciekawe co zrobisz jak będziesz miał Chińczyków za Bugiem?

Autor
wtorek, 12 października 2021, 10:48

Rosja to Azja

Autor
wtorek, 12 października 2021, 01:09

Mylisz Mongołów z chińczykami

Mirosław
poniedziałek, 11 października 2021, 15:54

W XIII wieku nie było żadnej Rosji

Wicher
niedziela, 10 października 2021, 21:24

Myślę że w ciągu 20 lat Tajwan przestanie istnieć, nie z powodów jakiejś napaść. Tylko przez demografię, tam jest najgorsza demografia w całej Azji, chyba mniej niż 1,0. I to jest problem Tajwanu, nie jakieś CHRL

asd
poniedziałek, 11 października 2021, 08:52

Bez problemów uzupełnią populację starannie wybranymi imigrantami. Większość Azjatów chciałoby się tam przeprowadzić.

I znowu
niedziela, 10 października 2021, 23:32

Co wy z tą demografią? Martwcie się o Europę bo tu dopiero robi się (nie) ciekawie

SSoviet kryj się
niedziela, 10 października 2021, 18:36

Trzymać komunistycznych bandytów z dala od Republiki Chińskiej

Herr Wolf
poniedziałek, 11 października 2021, 11:04

A jak wygląda komunizm w chinach?

Grom
poniedziałek, 11 października 2021, 15:58

W Chinach rządzi nadal komunizm. I politycznie nie ulega to żadnym wątpliwościom. A to że w ekonomii kierują się kapitalizmem pokazuje tylko i wyłącznie ze gospodarczo komunizm upadł i musi uczyć się od zachodu

wtorek, 12 października 2021, 13:27

Z tymże to liberalno lewacki zachód zbliża się do samodestrukcji i amen

bc
niedziela, 10 października 2021, 16:45

Zajęcie Tajwanu przez komunistów i likwidacja Rzeczpospolitej Chińskiej to byłby dla całego zachodu gospodarczy Pearl Harbor.

Ech
niedziela, 10 października 2021, 15:14

W polsce czesto sie mysli (mylnie) ze prawowita wladza Chinska jest albo Ludowa albo Tajwanska. Prawowita czyli Cesarstwo - bylo zwalczane i przez Komunstow i Czangszajszeka. Obie te wladze sa w pewnym sensie siebie rowne. Oba walczyly z prawowita Chinska wladza. Warto tez dosac ze Kuomintangu (Wladza zalozycieslka Tajwnu) na pcozatku byla partia komunstczna. I ze na Tawjanie demokracja jest od niedawno. Wczsiej byla tam dyktatura wojskowa. Mozna dodac tez ze TAjwan uwaza Hong KOng za swoja wlasnosc, a takze kilak wysp Japonskich i Koreanskich. W rozwazaniu ktora wladza jest bardziej prawowita - Komunsici czy Tajwanczycy - mozna sie zastawic ktora z nich jest blizsza kultrze Chinskiej i tradycji cesarstwa. Ja po rozwazeniu wielu argumntow (racjinalnych) nie poltcznych widze ze blizej tradycji Chinskeij sa komunisci niz Tajwanczycy. Tych drugich skresla tez podprzadkownie z krajami kolonialnymi. Wrogami Chin

kaczkodan
poniedziałek, 11 października 2021, 04:14

To bzdura, Mao zniszczył większość chińskich tradycji które przetrwały wyłącznie na Tajwanie. Cesarstwo upadło znacznie wcześniej. Tajwańczycy nie chcą zależności od Chin kontynentalnych i to wystarcza: mają własną armię i są niepodlegli de facto.

Ech
poniedziałek, 11 października 2021, 23:00

A to nie zasz legendy jak Maoo w czasie dlugiego Maruszu rozmawial z Konficjuszem na pustyni i z Budda? Nie zauwazles odnosznie sie komunstow do tradycji duzo batrdziej niz Tajwanczykow? Pojdz tam pobadaj. spawdz.

kamień
poniedziałek, 11 października 2021, 15:25

Ty piszesz bzdury. Cesarstwo upadło przez kolonizację zachodnią, mao oraz właśnie Czangszajszeka. Ale wasza nieudolna propa taka sama jak ta ruska nogą przepycha bzdury jako fakty i na bzdurach budujecie swoją tożsamość\świadomość a innym swoje kity wciskacie historie mając za szmatę. tfu na was i wam podobnych

grabarz
niedziela, 10 października 2021, 20:52

Kuomintang był partią socjalistyczną w takim samym stopniu, jak była nią PPS Piłsudskiego. Czyli wcale.

SSoviet kryj się
niedziela, 10 października 2021, 18:35

prawowita władza to ta wybrana przez ludzi w wolnych wyborach, ma mandat do rządzenia i zmieniania prawa, Cesarstwo przestało mieć mandat więc utraciło legitymacje i "prawowitość"

kamień
poniedziałek, 11 października 2021, 15:30

ale to nie jest jakiś truizm tylko prawda wasza , lewicy. Prawica uznaję władzę nadaną z Niebios. Lewica nie uznaje żadnych niebios a jedynie prawa dżungli stąd władza od ludu. Ale to was włąśnie gubi bo okazuje się, że silniejsze organizmy państwowe to te z władzą dyktatorów i nie możecie tego znieść. Zabawne, lewicowców zachodu wykończą lewicowcy z dalekiego wschodu :D A można było iść w prawicę, jeszcze za późno nie jest. Trzeba tylko wewnętrznego wroga za pysk i do lochu

Ech
poniedziałek, 11 października 2021, 03:10

Z posrod 4300 kultur zbadanych dotychczas na Ziemi (monogamiczne, polgamiczne, matrarchalne itp itd) Demokracja - byla zaledwie w kilku. System wladzy np monarchia (w ewolucji wciaz isnieje np w UK, Hiszpani czy Lincheistainie) wladza plemiennej rady (loya dzirga np w Afgastanie) czy teokracja (Watykan, lub Tybet, starztny Egipt) i wiele wiel innych form wladzy. Ta duma ze tylko demokracja jest prawomocna jest zwczajnie falszwa. Dlatego ze wiekszosc ludzi jest latwa do manuplacji. Pozatym kto ma decdowac jak wladza ma wygdac? Skoro np Afganczycy wola stara metode? Chesz im nazucic bo ktos tobie to nazucil?

udsb
poniedziałek, 11 października 2021, 13:55

podajesz przykłady jakichś zamierzchłych czasów i wskazujesz, że są dobre. Jasne, to przeprowadź się do jaskini bo w nowoczesnym bloku jest be.

Ech
poniedziałek, 11 października 2021, 23:02

Spojrz na dzijsze czasy. Czyz nie demokracja *(USA) wywaluje najwecej wojen? Ze swymi 11 lotniskwami. Jaka dyktatura sie nie chowa przy tym? Moze CHiny?

Złota orda
sobota, 16 października 2021, 23:05

Dajcie ruskim 11 lotniskowców to wtedy zobaczycie jak wygląda wyzwalanie i demokracja.

Racjus
niedziela, 10 października 2021, 18:08

Historyczne rozważania na temat legitymizacji władzy są bezsensowne. Władza pochodzi od ludzi. Tutaj dużo większą legitymacje ma Tajwan. Tajwan może jest demokracją od niedawna, w sumie jak my ale co to zmienia. Jest demokracją, a Chrl to dyktatura.

Ech
poniedziałek, 11 października 2021, 23:04

A Jesli ludzie wola zyc w plemieniu z wodzem? Zabronisz im bo ktos Cie nauczl ze tylko Ty masz racje? W Imie wolnosci zabijesz ich? Nei widzisz jak to jest hipikrzja?

NieRacjus
niedziela, 10 października 2021, 23:34

Właśnie koło

Sailor
niedziela, 10 października 2021, 16:38

Tylko powiedz co z tego? Tajwan obecnie jest krajem demokratycznym gdzie ważne są prawa jednostki. Natomiast Chiny kontynentalne to zbrodniczy reżim z krwią własnych obywateli na rękach. Tyle w temacie.

Herr Wolf
poniedziałek, 11 października 2021, 11:53

W demokracji prawa jednostki?! A jak nazwiesz kraj w którym co tydzień kogoś wieszają tróją lub rozstrzeliwują?

Grom
poniedziałek, 11 października 2021, 16:00

Tak Wolf żyjesz w demokracji i nikt cie do więzienia nie wsadza za publiczna krytykę polskiej władzy .

Wiadomo
niedziela, 10 października 2021, 23:35

Polak wie najlepiej i basta

Autor
niedziela, 10 października 2021, 21:43

Nikogo na swiecie nie obchodzi co myślą mieszkańcy skansenu nadwiślańskiego.

Wawiak
poniedziałek, 11 października 2021, 10:18

Kiedy to nie opinia, tylko fakty. Nikogo nie obchodzi, co np. w Rosji myślą o faktach, gdyż fakty istnieją niezależnie od czyichś upodobań.

Ech
niedziela, 10 października 2021, 19:01

Mysle ze nie znasz histrii. JUz w starzytnej GRecji to Ateny (demokracja) atakowala Sparte (dyktara wojskowa) nie odrwanie. Z jakegos powaodu - sam nie wiem czmeu dyzo czesciej kraje demokratyczne sa bardziej wojownicze. Nie tylko porowanie Aten i Sparty, ale chodzby ostanie wojny USa i Chin. Ktore z nich robi wiecej podbijania? Najstrszi zolnieze Chonscy nie brali udzialu w wojnie. A W USa ciagle naglady na podbijanie. Jesli chodzi o prawa czlowieka to wedlog ONZ - najmniejszae sa w Arabii Saudyjskiej (glowny Sojusznik USa) Twoje tezy sa poprstu nie prawdziwe. A zakoncznie "tyle w temacie" - znaczy tyle ze tylko tyle na ten tremat masz informacji. Na szczescie zawsze mozan sie douczyc.

grabarz
poniedziałek, 11 października 2021, 06:53

Kraje demokratyczne są bardziej wojownicze? Rzeczywiście zaczynając Hunów, przez hiszpańskich konkwistadorów po III Rzeszą. Sama demokracja... Ateny atakowały Spartę? I Ty śmiesz komuś zarzucać brak znajomości historii? :) Serio?

Trzcinq
niedziela, 10 października 2021, 23:36

Prawda stary Prawda

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 22:02

W demokracji z wojny musisz się tłumaczyć wybircom a w zamordyźmie nie więc nie opowiadaj bajek a wojny USA tak wyglądają że gdzie wejdą to zaraz wyjdą więc trochę słaby to podbój

Ech
poniedziałek, 11 października 2021, 12:42

To co mowisz nie pokrwa sie z fakrami. W polsce 70% wyborocw przeciwko wojnie w Iraku - Polska bierze udzial. W UK -80% przeciwko - Uk bierze udzial. Nawet w USa wiekszosc bylo przeciwko. Zreszta poprostu poprstu wlacz myslenie. Porownaj wojny USa i CHin, Sparty i Aten.

Trzcinq
niedziela, 10 października 2021, 15:44

Pod każdym względem ChRL to prawowita władza. Tajwan to zbuntowana prowincja. Koniec kropka. Nie mieszajcie Nie kłamcie bo światu to na dobre nie wyjdzie. Tajwan wróci do macierzy a w naszym interesie jest by stało się to drogą pokojową.

Victor
poniedziałek, 11 października 2021, 06:18

To samo Żyrinowski mówił o Polsce. Też uważał nas za zbuntowaną prowincję. Żądał przyłączenia nas "z powrotem" do Rosji. Dodawał jeszcze że rosyjski ma być drugim językiem i mamy przejść na prawosławie.

Beka
niedziela, 10 października 2021, 22:36

I dlatego komuniści używają innego pisma niż tradycyjne chińskie.

grabarz
niedziela, 10 października 2021, 20:51

Chiny nie są dla Tajwanu żadna macierzą. Chińska obecność na Tajwanie jest krótka i nigdy nie była związana z ChRL. Nigdy.

Ech
niedziela, 10 października 2021, 19:02

Mozna dodac ze rodowici Tajwanczycy (Ci ktrzy nie uciekli z Chin kontynetalnych) ale ktrzy mieszkali tam od setek lat, (stanowia 85% ludnosci) sa podleglii tym krzy uciekli po przegranej wojnie domowej (15%)

Wawiak
poniedziałek, 11 października 2021, 10:19

Ale jakoś nie narzekają na rzeczywistość...

Mirosław
niedziela, 10 października 2021, 18:11

Na świecie jest kilkadziesiąt państw o których można powiedzieć że są zbuntowanymi koloniami lub zbuntowanymi prowincjami. USA, Brazylia, Meksyk, Ukraina, Belgia, Litwa, Nigeria, Pakistan, a nawet Polska. To tylko kilka przykładów. Nie wiem dlaczego Taiwan miałby być gorszym państwem niż Angola, Estonia, Kanada czy Australia.

Trzcinq
niedziela, 10 października 2021, 23:37

Tego nie twierdzę ale to wew sprawa Chin jest. Oni chcą Tajwan i mają do tego prawo

Falcon
poniedziałek, 11 października 2021, 12:12

Mają prawo do narzucania innym swojego komunistycznego reżimu? Weź się człowieku ogarnij. Niech Chiny staną się demokracją a Tajwan sam wróci do Chin

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 15:42

Ta prawowita władza to masz na myśli Dynastię Mazdżurską co kazała rdzennym Chińczykom nosić warkoczyki na znak podległości?

Ech
niedziela, 10 października 2021, 18:58

Dynastii bylo wiele;)

ncd
niedziela, 10 października 2021, 14:09

Gospodarka Chin, mimo że oparta na masowej kradzieży zagranicznych technologii to i tak jest gigantycznie zadłużona (na 300% PKB). Nie mogą się dalej zadłużać, bo już teraz robią bokami żeby spłacać odsetki kredytów (Evergrande to tylko wierzchołek góry gigantycznie zadłużonych chińskich firm). A jak nie będzie pieniędzy to i padnie program zbrojeniowy. Inaczej mówiąc wyścig zbrojeń USA z Chinami skończy się tak samo jak wyścig z ZSRR, przegraną komunistów.

kaczkodan
poniedziałek, 11 października 2021, 04:16

Pieniądze można dodrukować. Fabryk, urządzeń i łańcucha dostaw nie da się, co boleśnie odkryły USA.

Autor
niedziela, 10 października 2021, 21:47

Nie na kradzieży tylko joint venture z Amerykanami. Pół niewolnicza praca w zamian za technologie, z ofertą przyszli sami ameykanie. Co do długu jest to głównie dług wewnętrzny. Jednym podpisem można go zmniejszyć do 0. Nikt nawet nie piśnie podobnie jak w Polsce kiedy Tusk zajumal 200 mld z OFE

Herr Wolf
poniedziałek, 11 października 2021, 11:55

Nie 200 a 153 a Morawiecki drugie tyle!

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 22:32

Dług wewnętrzny miała też Japonia na początku lat 90 tych ale nie miała Ciebie więc sobie z nim do dziś nie poradzili za to Chiny to taka Japonia lat 90 tych na sterydach góra długów 10x większa niż wtedy tamtych no ale może tym razem będzie inaczej

Autor
wtorek, 12 października 2021, 00:11

Japonia została zmuszona do aprecjacji jena po Plaza Accord stad spadek eksportu i dlug. Chińczyków amerykanie do niczego nie mogą zmusić. Różnica jest fundamentalna.

a
niedziela, 10 października 2021, 16:23

A ty gdzie to wyczytałeś?

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 15:23

Najpierw napadną na sąsiadów jak III Rzesza która od co najmniej 1937 roku była już technicznym bankrutem

x47
niedziela, 10 października 2021, 21:09

Jedynym błędem Hitlera było zwalczanie Żydów, którzy przecież mieli pieniądze. Gdyby nie Holocaust to historia II WŚ mogła by się potoczyć zupełnie inaczej.

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 22:05

Holokaust był pokłosiem starego antysemityzmu rosyjskiego gdzie konserwatywna propaganda wmawiała że rewolucjoniści to Żydzi i Hitler to po prostu przejął od Rosjan a nawet w to osobiście wierzył

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
niedziela, 10 października 2021, 13:07

Oto Przywódca przez duże "P" .....przywództwo nie powinno być aspiracją ,powinno być konsekwencją kompetencji ,dlatego kto wierzy wszystko jest możliwe

Ech
niedziela, 10 października 2021, 15:14

ZObaczmy czy wygra nastepne wybory.

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 12:45

Przecież Tajwan to są Chiny. Ta sama grupa etniczna, ta sama kultura, ten sam język. Jedyna różnica to nieprzyjęcie pisma uproszczonego w dokumentach urzędowych (chociaż jest stosowane na codzień przez młode pokolenia) oraz stosowanie systemu kilku partii politycznych w miejsce jednej KPCh. To tak, jakby rozważać scenariusz inwazji wojsk stacjonujących w regionie Katowic i Krakowa na Trójmiasto.

kaczkodan
poniedziałek, 11 października 2021, 04:18

Raczej tak, jakby rozważać Anschluss Austrii przez Niemcy :P

Mirosław
niedziela, 10 października 2021, 18:15

Taiwan został przez Chińczyków tak samo skolonizowany jak Ameryka i Australia przez Anglików, a Brazylia przez Portugalczyków. Zanim Chińczycy Han przypłynęli na wyspę, żyli na niej Taiwańscy Aborygeni spokrewnieni z ludami Pacyfiku. Do tej pory na Taiwanie żyją rdzenni mieszkańcy. A

Racjus
niedziela, 10 października 2021, 15:32

Ja bym powiedział, że to fundamentalna różnica czy rządzi jedna partia czy kilka zmieniających się w wyborach.

grabarz
niedziela, 10 października 2021, 14:23

Ta sama kultura i język? W Chinach kontynentalnych jest ponad 50 oficjalnie uznanych grup etnicznych, posiadających swoją kulturę i język. Na Tajwanie Chińczycy pojawili się dopiero w XVIII wieku. Większy sens miałoby porównanie hipotetycznej inwazji brytyjskiej w Australii albo Niemieckiej w Austrii.

Sailor
niedziela, 10 października 2021, 16:44

Poza tym nie licząc dużych metropolii w Chinach nie idzie się dogadać po Chińsku gdyż większość ludności na prowincji nie zna ani dialekty mandaryńskiego ani kantońskiego. Czasami łatwiej się Polakowi z Niemcem dogadać niż "Chińczykowi" z "Chińczykiem". Szczególnie, że prawdziwych Chińczyków czyli Hanów Chinach mniejszość. Mimo, że jest to największa mniejszość w kraju.

kaczkodan
poniedziałek, 11 października 2021, 04:20

Język chiński to wyłącznie pismo. W sumie genialny wynalazek w sytuacji takiego lingwistycznego rozdrobnienia.

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 21:51

Chiny i Indie to zlepek ludów całkowicie innych począwszy od języka na kuchni kończąc

AA
niedziela, 10 października 2021, 13:49

No tak Korea Płd to przeca ta sama grupa etniczna ta sama kultura i język jak ci z KRLD i dlatego powinni sie poddać Kimowi :))))

Piotr II
niedziela, 10 października 2021, 12:13

Spokojna i wyważona odpowiedź ze strony Republiki Chińskiej, bo tak należy mówić i pisać o tym państwie, ale to jest moja opinia i zdania nie zmienię, a wreszcie należało by uznać to państwo wbrew ChRL, a co do epidemii, nie było zamknięcia gospodarki.

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 12:20

Co chcesz uznawać jak oni sami nigdy niepodległości nie ogłosili?

Matt
niedziela, 10 października 2021, 14:50

Iwanie Olginowiczu,Czerwony Smok kotynentalny was w końcu zje i już nie będzie Eee tam.

noityle
niedziela, 10 października 2021, 13:49

A co mają ogłaszać skoro uważają się za Chiny?...

Piotr II
niedziela, 10 października 2021, 13:20

Czy pisałem o niepodległości?, chodzi o uznanie przez społeczność międzynarodową Republiki Chińskiej, nawiązanie stosunków dyplomatycznych na szczeblu ambasad, a nie jakiś przedstawicielstw gospodarczo-przemysłowych.

a
niedziela, 10 października 2021, 16:30

Były uznawane przez wiele lat ale teraz nawet USA ich nie uznaje / parę uznaje / a wymiana handlowa największa to z Chinami. To są kłótnie w "rodzinie"

Eee tam
niedziela, 10 października 2021, 15:59

Musiałbyś jednocześnie przestać uznawać ChRL to życzę powodzenia tego nawet USA nie zrobi

Piotr II
niedziela, 10 października 2021, 20:48

Nic podobnego, a że USA to jest ich sprawa, a tak naprawdę to przyczynili się do potęgi ChRL i nie tylko oni.

Tweets Defence24