Reklama

Siły zbrojne

Chińskie czołgi pływające dla Tajlandii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Królewski Tajlandzki Korpus Piechoty Morskiej wybrał nowy lekki czołg pływający, którym zostanie chiński VN16. Wozy tego typu mają operować z pokładu amfibijnego doku transportowego Type 071E, który został zakupiony przez tajlandzką marynarkę wojenną od Chin we wrześniu 2019 roku.

W czerwcu br. Królewska Tajlandzka Marynarka Wojenna miała przeznaczyć na zakup pierwszych 3 egzemplarzy lekkich czołgów pływających kwotę ok. 49 mln USD. Wozy te mają trafić w ręce tajlandzkich marines, którzy obecnie eksploatują dwa rodzaje amfibijnych wozów bojowych, a w tym 36 egzemplarzy amerykańskich transporterów opancerzonych AAV7A1 oraz 12 egzemplarzy ukraińskich kołowych bojowych wozów piechoty BTR-3E1. Wozy te uzupełnia 5 egzemplarzy chińskich czołgów lekkich Type 69-II i 24 amerykańskich samochodów pancernych HMV-150 Commando.

VN16 to eksportowa wersja chińskiego czołgu pływającego ZTD-05, który z kolei jest jedną z wersji amfibijnego wozu bojowego Type 05. Konstrukcja ta została zaprojektowana przez chiński koncern NORINCO na początku XXI wieku specjalnie z myślą o piechocie morskiej w celu zastąpienia starzejących się już lekkich czołgów pływających Type 63A. Załoga tego pojazdu składa się z czterech żołnierzy. Głównym uzbrojeniem jest armata gładkolufowa kal. 105 mm, która może wykorzystywać szeroką gamę amunicji, w tym czołgowe przeciwpancerne pociski kierowane, a dodatkowe wyposażenie stanowi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy i pasywny noktowizor. Opancerzenie zapewnia ochronę przed pociskami przeciwpancernymi kal. 25 mm oraz pociskami przeciwpancernymi kal. 7,62 mm z boku i tyłu kadłuba i wieży. Silnik dieslowski o mocy 550 KM przy masie 26,5 tony zapewnia prędkość maksymalną na lądzie do 65 km/h i w wodzie do 28 km/h.

Reklama

Komentarze

    Reklama