Reklama

Siły zbrojne

Chińskie czołgi jadą do Pakistanu

Fot. Twitter/Pakistan Defence Command
Fot. Twitter/Pakistan Defence Command

Według informacji pojawiających się w mediach, do Pakistanu wyruszyły już pierwsze partie chińskich czołgów podstawowych VT4, których producentem jest koncern Norinco. 

W połowie kwietnia 2020 roku w chińskiej fabryce w Baotou należącej do Inner Mongolia First Machinery Group (część koncernu Norinco) odbyła się ceremonia wysyłki do Pakistanu pierwszej partii czołgów VT4 z pancerzem reaktywnym ERA (Explosive Reactive Armour). Dostawy odbywają się na mocy zawartego w ubiegłym roku kontraktu pomiędzy chińskim koncernem a pakistańskim ministerstwem obrony. Pomimo faktu, że szczegóły przetargu utrzymywane są w tajemnicy mówi się, że Islamabad planuje pozyskać blisko 100 czołgów podstawowych.

Siły Zbrojne Pakistanu dysponują ponad 2 tys. czołgów, jednakże część z nich jest już przestarzała na potrzeby współczesnego pola bitwy. Stosunkowo największą wartość bojową mają opracowane we współpracy z chińskim przemysłem wozy Al-Chalid oraz czołgi T-80UD, pozyskane na Ukrainie w końcu lat 90. XX wieku. Wciąż jednak większość wyposażenia stanowią starsze maszyny, w tym m.in. wozy chińskie Typ 59 bazujące na konstrukcji rosyjskich T-55. Wobec tego Pakistański Korpus Pancerny potrzebuje szybko wyposażyć swoje jednostki w nowoczesne wozy bojowe, które stanowiłyby przeciwwagę dla kupionych w Rosji i składanych w Indiach na licencji czołgów T-90. Właśnie tę lukę będą zapełniały pozyskiwane czołgi VT4.

VT4 to czołg podstawowy trzeciej generacji oferowany na eksport przez koncern Norinco (China North Industries Corporation). Określany jest również jako MBT-3000. Jest to ulepszenie chińskich czołgów VT1 (MBT-2000) czy Type 90-II. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 2009 roku, a swoją premierę miał w czasie salonu Eurosatory 2012.

Podstawowym uzbrojeniem chińskiego pojazdu jest armata kalibru 125 mm z szybkostrzelnością 8 strzałów na minutę i zapasem 22 sztuk amunicji różnego typu. Istnieje również możliwość wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych o zasięgu ponad 5 km. Ponadto VT4 wyposażony jest w karabin 7,62 mm i drugi 12,7 mm kierowany z wnętrza pojazdu przez dowódcę. Załoga składa się z 3 osób (kierowca, dowódca i celowniczy). Wysokoprężny silnik o mocy 1300 KM pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 70 km/h. Waga VT-4 szacowana jest na 52 tony.

Nowa konstrukcja spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem potencjalnych klientów eksportowych na całym świecie ze względu na dość niską cenę jednostkową wynoszącą ok. 3 mln USD. Jak dotąd na jego zakup zdecydowała się Tajlandia (w 2016 roku – będąc pierwszym klientem) oraz Nigeria, a wśród potencjalnych odbiorców eksportowych znajduje się Peru.

Reklama

Komentarze (6)

 1. ...

  czyli za koszyt remontu LeoPL mozna kupic 2 nowe Chinskie. Niezle.

 2. Ukulele

  Czy l te czołgi są cokolwiek warte? Odnosząc np do naszych twardych? Ponoć mają bardzo kiepski pancerz ale to tylko opinie niektórych. Może ktoś zorientowany się wypowie

  1. Davien

   Sa to czołgi znacznie lepsze od naszych PT-91 i porównywalne z T-72B3 czy T-90S./MS.

 3. Marek

  Gdyby byliśmy niepodległym krajem mielibyśmy ze 300szt. z full serwisem w bumarze(aby nie płakali). A tak kupimy m1a1 po gwardyjskie z pustyni z turbiną za 1 usd. plus remont/pakiet logistyczny/szkolenia itp bez remontów u nas za 10mln.usd./1szt. i każą się cieszyć ..........amerykańskie takie. p.s jestem zwolennikiem k2 pl

 4. asf

  3 mln USD/sztuka. W czym tkwi haczyk? To nie może być tylko kwestia taniej siły roboczej

  1. Fmfkffkfkkt

   Oni tanio sprzedadzą tanki - ale w zamian wejdą na rynek np. 5G czy czegokolwiek

 5. Si

  Niech nasi MONowcy wykorzystają kontakty w Chinach i kupią 300 takich czołgów. 3 mln za sztukę to cena 1/3 lub nawet 1/4 czołgu zachodniego. Brać.

  1. Fanklub FR

   Chcesz brać czołg zaprojektowany pod warunki górskie do nizinnego kraju? Chyba że chcesz atakować Słowację .

  2. Zawisza_Zielony

   Na odsiecz państwom bałtyckim też się nada.

  3. Herr Wolf

   Mylisz się!!!

 6. Ein

  22 sztuki w automacie ładowania (na co wskazuje szybkostrzelność, znaczy że jest)? Czy w ogóle 22 sztuki? Jak to drugie to słabo, liczba pocisków mizerna i pojazd dość szybko może zostać bez pestek.

  1. R

   Inne zrodla podaja calkowita ilos amunicji 38 pociskow.

Reklama