Reklama

Siły zbrojne

Bundeswehra odtwarza infrastrukturę

Fot. Spc. Marcus Floyd/US Army
Fot. Spc. Marcus Floyd/US Army

Minister Obrony Narodowej Niemiec Ursula von der Leyen, poinformowała, że w ramach rozwijania zdolności bojowych Bundeswehry, wojsko obsadzi ponownie osiem wcześniej opuszczonych obiektów o przeznaczeniu logistycznym.

Szefowa niemieckiego resortu obrony nie doprecyzowała o które magazyny chodzi a jedynie, że będzie to 5 magazynów wyposażenia i 3 magazyny amunicji znajdujące się w pięciu różnych landach. Zmiany te, będą wymagać inwestycji w kwocie ok. 200 mln EUR oraz powołania do służby dodatkowych 600 żołnierzy. 

Działania, które mają doprowadzić do ponownego wdrożenia wspomnianych obiektów do służby będą prowadzone w latach 2020 - 2031. Minister von der Leyen podkreśliła rolę inwestycji w modernizacji Bundeswehry.

- Więcej personelu i więcej wyposażenia będzie wymagać więcej infrastruktury - powiedziała szefowa niemieckiego MON. W nadchodzących latach oczekuje się, że niemieckie siły zbrojne zwiększą liczbę żołnierzy z obecnych 180 tys. do 203 tys. w 2025 r. Dodatkowe siły będą głównie wykorzystywane jako NATO Response Force, zapewniając bezpieczeństwo cybernetyczne i realizując inne projekty europejskie.

W ubiegłym roku niemieckie wydatki na obronę wyniosły 1,13 proc. PKB czyli znacznie poniżej celu jakim są wydatki na poziomie 2 proc. PKB, co uzgodniły  państwa członkowskie NATO w 2014 r. W związku z tym Niemcy znalazły się pod międzynarodową presją, by zwiększyć swój budżet wojskowy. - Jeśli spojrzymy na NATO, gdzie Niemcy płacą 1 procent, a my płacimy 4,2 procent znacznie większego PKB, to nie fair - krytykował władze w Berlinie prezydent USA Donald Trump.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Mokre plecy

    Szykują się do wojny. Pytanie przeciwko KOMU????

  2. Autor

    perspektywa 11 lat? Żarty :) Chyba literówka, 2020-2021 to już bardziej.

  3. GER

    Bardzo dobrze!!!

  4. Rojek

    Malutkimi (jeszcze) kroczkami do otwartego konfliktu na Ukrainie NATO vs Reszta Świata.

  5. Erni

    Niemcom udziela się chyba nasza strategia tworzenia sił zbrojnych. Oni 600 magazynierów a my orkiestrantów

  6. JJ

    Ja jednak wolę żeby Niemcy nie wydawały 2 procent PKB.