Brytyjsko-australijska ofensywa podwodna w ramach AUKUS

Autor. Royal Navy / royalnavy.mod.uk
Wielka Brytania i Australia podpisały w sobotę 50-letni traktat o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym. Umowa została zawarta w ramach trójstronnego sojuszu AUKUS, do którego należą te dwa kraje oraz USA.
Traktat podpisali w portowym mieście Geelong w stanie Wiktoria australijski minister obrony Richard Marles i jego brytyjski odpowiednik John Healey.
„Traktat z Geelong umożliwi kompleksową współpracę w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji, utrzymania i utylizacji okrętów podwodnych SSN-AUKUS” – czytamy w oświadczeniu strony australijskiej. Podkreślono, że zobowiązanie to opiera się na „solidnych fundamentach” trójstronnego sojuszu.
Brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w tym tygodniu, że dzięki podpisaniu traktatu z Canberrą wartość eksportu Wielkiej Brytanii do Australii wzrośnie do 20 mld funtów w ciągu najbliższych 25 lat.
Trójstronny sojusz został ogłoszony w 2021 r. w celu przeciwdziałania rosnącej potędze militarnej Chin w regionie Azji i Pacyfiku. Australia otrzyma w ramach tego porozumienia z USA co najmniej osiem okrętów podwodnych, w tym od trzech do pięciu używanych okrętów podwodnych klasy Virginia. Ponadto Wielka Brytania i Australia współpracują w celu budowy własnych okrętów podwodnych SSN-AUKUS.
Czytaj też
Obecnie USA prowadzą formalny przegląd porozumienia AUKUS. Istnieją obawy, że Stany Zjednoczone nie dostarczą Australii pierwszego okrętu podwodnego klasy Virginia na początku lat 30. XXI wieku, jak wcześniej planowano, ponieważ budowa tej jednostki jest opóźniona.
W tym tygodniu rząd w Canberze potwierdził, że wpłacił Waszyngtonowi w ramach umowy AUKUS drugą ratę w wysokości 500 mln dolarów amerykańskich. Pierwsza rata, tej samej wysokości, została wpłacona w lutym. Szacuje się, że okręty podwodne będą kosztowały Australię nawet 245 mld dolarów.
Spotkanie przedstawicieli obu krajów odbywa się w momencie, gdy 3 tys. brytyjskich żołnierzy bierze udział w największych manewrach wojskowych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Australii. W ćwiczeniach Talisman Sabre, które trwają od 13 lipca do 4 sierpnia, uczestniczy łącznie około 40 tys. wojskowych z 19 krajów.

Autor. BAE Systems
Jack Bauer 73
Moglibyśmy chociaż GROM tam wysłać, żeby poznał specyfikę okolicy na wypadek misji ratowniczo-ewakuacyjnej.