Siły zbrojne

Brytyjskie Typhoony nad Morzem Czarnym. Inauguracja misji NATO w Rumunii

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Od początku maja z rumuńskiej bazy Mihail Kogălniceanu operować będą cztery brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon. Zainaugurują działanie misji NATO Southern Air Policing. Jej celem jest wzmocnienie ochrony przestrzeni powietrznej na południowej flance Sojuszu, w szczególności nad Morzem Czarnym. 

Jak poinformował Sekretarz Obrony Wielkiej Brytanii Sir Michael Fallon, od początku maja 2017 roku przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym będą strzegły maszyny z 3 Eskadry Myśliwskiej RAF. Myśliwce Eurofighter Typhoon będą operować z bazy lotniczej Mihail Kogălniceanu w pobliżu Konstancy, na południu Rumunii. Lotnisko to jest intensywnie wykorzystywane przez amerykańskie siły powietrzne od 1999 roku do działań związanych ze wsparciem lotniczym operacji w Iraku oraz US Army in Europe Joint Task Force East.

Czytaj też: Rumuńskie F-16 tankują w powietrzu

Brytyjskie myśliwce są pierwszą zmianą w ramach nowej misji NATO Southern Air Policing której celem jest wzmocnienie południowo-wschodniej flanki. Podobnie jak w działaniach w rejonie Morza Bałtyckiego, patrole myśliwców sojuszu nad Morzem Czarnym związane są ze wzrostem aktywności rosyjskiego lotnictwa nad tym akwenem. Nasiliła się ona znacznie po zajęciu Krymu i rozlokowaniu na półwyspie silnego zgrupowania rosyjskiego lotnictwa.

Myśliwce NATO działające rotacyjnie będą wspierać w tych działaniach niedawno zakupione przez Rumunię samoloty F-16 Falcon, których liczba i rozlokowanie nie zapewniając optymalnej kontroli nad przestrzenią powietrzną nad Morzem Czarnym. Jest to element szerszego programu wzmacniania wschodniej flanki NATO. 

Komentarze