Siły zbrojne
Brytyjski lotniskowiec wyszedł w morze. Cel: testy z F-35B
Lotniskowiec HMS „Queen Elizabeth”, pierwszy okręt tej klasy, wyszedł w morze z macierzystego portu Portsmouth w sobotę. Rejs ma trwać 11 tygodni, podczas których planowane jest wykonanie około 500 startów i lądowań. Zadanie to mają wykonać maszyny F-35B z Integrated Test Force (ITF) z bazy Patuxent River w stanie Maryland.
Celem rejsu jest określenie przygotowania okrętu do wykonywania zadań związanych z operacjami lotniczymi - startów, lądowań, naprowadzania itd., ale też gotowości okrętu, jego załogi oraz całej grupy lotniskowcowej do działań na pełnym morzu. W tym celu w testach weźmie też udział okręt pomocniczy RFA Tiderace, fregata "HMS Monmouth" (typ 23), śmigłowce Merlin (AW 101) i oddział Królewskiej Piechoty Morskiej z 42 Commando z Plymouth.
Rejs trwać ma 11 tygodni i będzie to pierwsze pokonanie Atlantyku przez ten okręt. Podczas jego trwania, planowane jest wykonanie około 500 startów i lądowań. Zadanie to mają realizować maszyny F-35 z Integrated Test Force (ITF) z bazy Patuxent River w stanie Maryland (próby operacyjne z należącymi do RAF, przybyłymi w czerwcu tego roku, F-35 z bazy w Marham planowane są na przyszły rok). Pozwoli to ponad dwustu specjalistom - pracownikom obsługi naziemnej, inżynierom i analitykom - zestawić wyniki z czujników rozmieszczonych na całym okręcie z danymi uzyskanymi w poprzednich testach i przygotować okręt do działania. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, w zadaniu tym, o kryptonimie "WESTLANT18", ma wziąć udział czterech pilotów - trzech z Wielkiej Brytanii i jeden z USA.
"Rejs do Stanów Zjednoczonych będzie kolejnym pierwszym wydarzeniem w historii tego okrętu. Przekroczenie wielkiego oceanu z 1500 członkami załogi: marynarzami, lotnikami i Marines na pokładzie, oraz pierwsze lądowania F-35B we wrześniu to coś bardzo dla nas ekscytującego" - mówi kapitan okrętu, kmdr Jerry Kyd. W ćwiczeniu weźmie też udział Dowódca Brytyjskiej Lotniskowcowej Grupy Uderzeniowej, kadm. Andrew Betton, ze swym personelem sztabowym.
Sekretarz Obrony Wielkiej Brytanii, Gavin Williamson, podkreśla polityczne znaczenie wyznaczonego zadania. "Rejs do USA nie tylko pokazuje zasięg okrętu, ale też podkreśla szczególną rolę, którą odgrywa w naszej polityce sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, które ręka w rękę, pracowały z nami nad tym symbolicznym programem. (...) Rejs wzdłuż wschodniego wybrzeża USA by walczyć wespół z naszymi sojusznikami we wszystkich zakątkach tego coraz bardziej złożonego i niepewnego świata".
Davien
DSA Z tego co jest wiadomo o róznicach miedzy wersjami to wszystkie moga tankować w powietrzu bo akurat ten system nie podlegał zmianom w stosunku do F-35A więc maja go i wersje BiC. F-35B demonstrował tankowanie z przewodu elastycznego nad Farnborought, przy przelocie przez Atlantyk ciekawe jakiego systemu uzywali: sztywnego czy przewodem elastycznym.
wania
Mam nadzieję, że nie będzie jak duma rosyjskiej floty po każdym rejsie trafiał na wieloletni remont. Kuzniecow po rejsie z 2017 ma w założeniu po remoncie ponownie trafić do służby w 2020 roku, z a jakże, kotłami parowymi i osmoloną załogą jako znakiem rozpoznawczym dumy rosyjskiej floty. Z zabytkowymi rakietami, unikatowym w skali światowej system ppoż w postaci dwóch wozów straży pożarnej na pokładzie i cuchnącym torem wodnym ciągnącym się za okrętem (nie ma zbiorników na fekalia). Do tego czasu Rosja ma zamiar wyremontować dwa samoloty utopione w czasie ostatniego rejsu? Chiny budują trzeci lotniskowiec, a Rosja? Nowe ma tylko makiety samolotów su-57 na styropianowym modelu. Faktem jest, że Anglia już ma lotniskowiec na którym będą bazować samoloty 5 generacji.
Davien
Panie fun, biorąc pod uwage że robiły to na pokazach w Farnborough na oczach tysiecy widzów to znowu pracy domowej nie odrobiłeś:))
Anni
Bądz spokojny-Fanklub Daviena...USA właśnie przygotowuje bezzałogowe latające cysterny dla swoich lotniskowców...F-35 będą się z nich tankować na 100%
DSA
@Fanklub Daviena F-35B na pewno mogą. Zostało to potwierdzone empirycznie choćby podczas przelotów samolotów zamówionych przez brytyjczyków z USA do UK w tym roku. Były wielokrotnie tankowane w powietrzu w trakcie przelotu.
jojo
Jakiś taki mało dostojny bez pióropusza dymu Ala Kuzniecow , no i jeszcze brak wozów strażackich na pokladzie.
Fanklub Daviena
Davien, a te mające \"gotowość operacyjną\" F-35B i C mogą pobierać paliwo od latających cystern? :)