Reklama

Siły zbrojne

Brytyjska armia sprywatyzowała obsługę czołgów. Kontrakt za 140 mln funtów

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii sprzedało za 140 mln funtów Defence Support Group (DSG), agencję odpowiedzialną za obsługę, remonty i składowanie sprzętu wojskowego, m. in. czołgów Challanger 2 i wozów bojowych Warrior. Nabywcą jest koncern Babcock International.

Transakcja jest częścią długoterminowego planu ministerstwa obrony, zawartego w „Strategic Defence & Security Review White Paper” z roku 2010. Celem tego typu kroków jest redukcja kosztów bieżących i koncentracja resortu na podstawowych obszarach działalności. Z drugiej strony, sprzedaż Defence Support Group ma zapewnić jej dostęp do kapitału i zasobów potrzebnych do świadczenia szerszego zakresu usług na rzecz brytyjskich sił zbrojnych.

Brytyjskie ministerstwo obrony od wielu lat prowadzi „outsourcing” obsługi sił zbrojnych w zakresie szkolenia, administracji czy obsługi technicznej sprzętu. Warto wymienić chociażby spółkę Ascent, należącą do koncernów Lockheed Martin i Babcock International, która realizuje od 2008 roku zadania szkoleniowe na rzecz brytyjskich sił zbrojnych w ramach United Kingdom Military Flying Training System (UKMFTS).

W ramach procesu sprzedano DSG, którą utworzono 1 kwietnia 2008 poprzez połączenie Defence Aviation Repair Agency oraz Army Base Repair Organisation. Zatrudniając ponad 3,5 tys ludzi i obracając ponad 200 mln funtów rocznie, Defence Support Group realizuje m. in. wsparcie logistyczne, remonty, obsługę techniczna i przeglądy wojskowego sprzętu, w tym czołgów, BWP, transporterów i śmigłowców, magazynuje oraz obsługuje wyposażenie i elektronikę.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Stanley

  Może warto byłoby wprowadzić podobne rozwiązanie w WP? Outsourcing i redukcją kosztów związanych z utrzymaniem, które mogłyby zostać przeznaczone np.: na szkolenie lub dodatkowy sprzęt?

  1. Andrzej_Bergen

   zeby kacapy mogly "serwisowac" (czyt. sabotowac) nas sprzet :)))

  2. topick

   Jak wybuchnie w koncu ta wojna, co jest oczywiscie bzdura, to soldaty nie bede umialy sewisowac tankow , a cywile nie bede chcialy tego robic na linii frontu

Reklama