Reklama

Siły zbrojne

Brygada pancerna US Army trafi do Polski?

Fot. US Army/2LT Benton Conque, 2-8 CAV Assistant Operations Officer.
Fot. US Army/2LT Benton Conque, 2-8 CAV Assistant Operations Officer.

Dowódca US Army w Europie generał Frederick Ben Hodges stwierdził, że amerykańskie wojska „docelowo” zamierzają przerzucić ciężki brygadowy zespół bojowy wyposażony w czołgi Abrams i bojowe wozy Bradley do Polski, krajów bałtyckich lub Rumunii.

Generał Hodges zapowiedział, że rotacje niewielkich jednostek US Army w Polsce i w krajach bałtyckich będą kontynuowane przynajmniej do końca przyszłego roku, jednak amerykańscy żołnierze pozostaną w Europie Środkowo-Wschodniej tak długo, jak będzie to konieczne. Według służb prasowych Pentagonu stwierdził on, że „docelowo” przewiduje się przemieszczenie "dalej na wschód" (w porównaniu do miejsc stacjonowania Amerykanów w Niemczech), np. do Polski, jednego z krajów bałtyckich lub Rumunii brygadowego zespołu bojowego wraz z czołgami Abrams i wozami Bradley.

Dowódca US Army w Europie przypomniał, że obecnie Amerykanie nie dysponują już dużymi siłami na Starym Kontynencie, a w Niemczech rozlokowane są m.in. jednostki logistyczne. Zwrócił uwagę, że częścią strategii Amerykanów będzie rozmieszczenie sprzętu we „wschodniej Europie”. Oznacza to przypuszczalnie, że w naszym regionie mógłby zostać rozlokowany sprzęt dla amerykańskiego brygadowego zespołu bojowego, natomiast żołnierze brygady (części lub całości jednostek) przybywaliby do Europy na zasadzie rotacyjnej.

Generał Hodges wyraził nadzieję, że fundusze na działania w Europie Środkowo-Wschodniej zostaną wydzielone w ramach budżetu Pentagonu na operacje zagraniczne. Wcześniej informowano, że właśnie rozmieszczenie sprzętu może być jednym z elementów European Reassurance Initiative, czyli działań na rzecz wsparcia Starego Kontynentu, forsowanych przez administrację Baracka Obamy. Dowódca US Army w Europie stwierdził, że w kwestii rozlokowania wyposażenia brygady trwają obecnie rozmowy z udziałem Departamentów Stanu i Obrony oraz przedstawicieli krajów NATO.

Obecnie europejskiemu dowództwu sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych przyporządkowywana jest na zasadzie rotacyjnej brygada pancerna, stacjonująca na stałe w Stanach Zjednoczonych (w 2014 roku 1. Brygada 1. Dywizji Kawalerii). Stanowi ona także część Sił Odpowiedzi NATO na dany rok. Ostatnie dwie tego typu jednostki stacjonujące na stałe w Niemczech zostały rozformowane w ramach restrukturyzacji US Army. Jak wiadomo, wydzielone pododdziały 1. Brygady zostały rozlokowane w Polsce i krajach bałtyckich.

Rozmieszczenie sprzętu dla pełnego brygadowego zespołu bojowego na Starym Kontynencie stanowiłoby istotne wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie. Wydaje się, że pożądane byłoby przy tym, aby żołnierze brygady przyporządkowanej rotacyjnie na dany rok do Sił Odpowiedzi NATO pozostawali przez okres dyżuru w gotowości w miejscu rozmieszczenia sprzętu, jak będzie to mieć miejsce w Korei Południowej, a nie w stałej bazie na terenie Stanów Zjednoczonych.

 

Reklama

Komentarze (14)

 1. Mateusz

  Dobra informacja. Zawsze to jakieś urozmaicenie dla sprzętu stacjonującego w Polsce. Najlepiej by było żeby sprzęt obecny w Polsce był polskiej produkcji. http://pgzsa.pl/p/6,sprzet-wojskowy - troche tego mamy, oby polskie koncerny się rozwijały.

 2. Oj

  To znaczy że przechodzi się do ostatniej fazy podbijania obcego kraju.........

  1. :)

   W przypadku Rosji na Ukrainie - jak najbardziej.

  2. Greg

   Twoi Towarzysze zwykli zaczynać od czołgów?

  3. aaaaaaaaaa

   Niemcy czy Koreańczycy nie nażekaja na Amerykanów tylko w Polsce jest tylu malkontentów

 3. bay

  A tak się cieszyliśmy jak ruskie na zawsze opuściły swoje bazy w Polsce.... Gottard Wtorek, 25 Listopada 2014, 12:06 Oby ta brygada tu trafiła, dość obiecanek proszę o konkrety. To już na zaliczkę niech zostawią chociaż te symboliczne M1 i M2 co są teraz na ćwiczeniach w Polsce i natychmiast założyć dla tejże brygady składy z amunicją przeciwpancerną APFSDS 120mm M829A3 lub E4. To by było miłe, w końcu nasze Leopardy miałyby pod ręką ammo zdolne przebić pancerze czołowe ruskich tanków. To już byłaby inna polka niż z tymi zbukami co to niby dają w porywach 500mm Rhahaha z Meska.

 4. Wszystko w temacie

  Jedno jest pewne... USA szykuje się powoli do III Wojny Światowej. Przeciwnik to Rosja i Chiny. Plany operacyjne o kryptonimie "The U.S. Army Operating Concept” które wyciekły do internetu w październiku są sygnowane podpisami: gen. Raymonda T. Odierno, czyli głównodowodzącego armią lądową Stanów Zjednoczonych oraz gen. Davida G. Perkinsa, który odpowiada w armii USA za taktykę i szkolenia.

  1. Hamzikk

   Wygrają chociaż?

 5. z prawej flanki

  a może należałoby analogicznie do baz sprzętowych w okręgu królewieckim - stworzyć podobne "magazyny" ze szkieletową obsługą na terenie naszego kraju ,czy także u Bałtów (optymalnie na Litwie)? W sytuacji narastającego zagrożenia przerzucenie samych obsad nie wymagałoby skomplikowanej i czasochłonnej logistyki ; rację bytu straciłyby również kuriozalne i uspokajające jeno pomysły tworzenia jakiś "szpic" natowskich ,których masy i tak na czas nikt nie zdoła przetransportować przez połowę Europy. Jedyne niebezpieczeństwo groziłoby takiemu założeniu w przypadku ,gdyby nie rozpoznano w porę przygotowań ew.agresora do przeprowadzenia niespodziewanego ataku.

  1. nrp47

   Przewijal sie juz temat baz materialowych nato na terenie polski, chyba nawet znowu odzyl po szczycie w newport. tylko nie wiem czy tu o tym czytalem czy gdzies indziej. W kazdym badz razie mamy dobrych logistykow i oni nawet wiedza calkiem sporo o zabezpieczaniu dzialan nato. zreszta caly czas gdzies sa na misjach. problem to decyzja polityczna.

 6. wer

  Które kraje mogą nam sprzedać Leopardy2 A5?

  1. ddd

   Holandia ma nadwyżki w ilości 40'paru sztuk

  2. 123

   Te które użytkują A5? Idź i sobie sprawdź...

 7. Gottard

  Oby ta brygada tu trafiła, dość obiecanek proszę o konkrety. To już na zaliczkę niech zostawią chociaż te symboliczne M1 i M2 co są teraz na ćwiczeniach w Polsce i natychmiast założyć dla tejże brygady składy z amunicją przeciwpancerną APFSDS 120mm M829A3 lub E4. To by było miłe, w końcu nasze Leopardy miałyby pod ręką ammo zdolne przebić pancerze czołowe ruskich tanków. To już byłaby inna polka niż z tymi zbukami co to niby dają w porywach 500mm Rhahaha z Meska.

  1. 123

   Twoje "mądrości" to g...o prawda Po pierwsze geniuszu Pz 531 które zamówiliśmy -NIE POSIADAJĄ polski penetratorów (o niespecjalny parametrach) Pomijam już że te niespecjalne parametry radzą sobie na 2000m z 2/3 wozów w FR... Po drugie i tak nie użyjesz M829A3 i innych - z prostej przyczyny - NIE MASZ ICH BALISTYKI WGRANEJ W SKO Geniuszu...

 8. QQQQ

  Generał Skrzypczak już kilka miesiecy temu na taką ewntualność wskazywał jako optymalny i prawdopodobny Poligoni w Orzyszu- bo miejsca duzo i pustki duże- do tego łatwość przerzucania i ludzi i sprzetu do odległej o kilkadziesiąt kilometrów Litwy. Amerykanie są praktycznie oni wojska wystawiają w pobliżu wroga a nie na głębokich tyłach. Ich nie bedzie obchodziło gdzie sa Polskie czołgi Oni mają bazy w Niemczech więc nie bedą jej robić 30 km od niemeickiej granicy.

 9. mmx

  Sądzę, że lokalizacja ww. jednostki miałaby miejsce (o ile padnie na Polskę) w okolicach Drawska Pomorskiego. Obecnie widuję tutaj wiele pojazdów wojskowych USA (HMMWV, cysterny Oshkosh, i FMTV), śmigłowce UH-60, AH-64 i inne, więc ich aktywność tutaj jest spora. Dodatkowo mieliby blisko lotnisko w Mirosławcu lub Świdwinie. Ale ze strategicznego punktu widzenia najlepsza lokalizacja byłaby chyba na Litwie.

  1. OMEN

   Taa... Albo kilka kilometrów na północ od Poznania. Tam do Biedruska nie daleko

  2. Gieren

   ...albo w Białej Podlasce.

 10. Baca

  Czy zatem Amerykanie beda stacjonowac na Dolnym Slasku? Bo jakos nie wierze aby wystawiono ich na pierwsza linie. Odnosze wrazenie ze wlasnie tam grupuje sie jakis zespol uderzeniowy czolow ciezkich, Polacy, Anglicy, teraz Amerykanie. Twarde i T72 ida na rozstrzelanie w pierwszej turze. Szkoda ze nie posiadamy jakiegos nowego czolgu mogacego przetrwac wspolczesne starcie na polu bitwy...

  1. Azazel

   A Leopardów nie masz? Już niebawem będą miały też i nowoczesną amunicje więc nie jest tak źle, jak przyjadą już wszystkie post niemieckie Leosie do Polski będzie ich już okrągła gromadka:)

  2. karo

   Dolny Śląsk? Raczej rejony Drawska Pomorskiego....

 11. adax

  Eeee Niech w ramach EDA kopsną 246 M1A1 za cenę transportu do PL (+ symulatory do szkolenia) 2 BKPanc na Leo, 2 na Abramsach.... Na więcej i tak nie ma czołgistów...

 12. Kuba

  Czołgi mamy. Bardziej przydałaby się OPL do czasu pozyskania przez nas własnej w programie "Wisła". Inaczej cały ten sprzęt zniknie zanim dobiegną do niego czołgiści.

  1. z prawej flanki

   a stopnie gotowości bojowej? Chyba przed samą wojną idzie na szpicy sama jej polityczna eskalacja?

 13. Tomek

  Wyposażyć brygadę w Wesołej w Amerykański sprzęt.

  1. gość

   Na początek to ją rozwinąć do faktycznej brygady bo jak dasz 400 żołnieżom 44 czołgi i 44 bwp to będą woziły powietrze, taj jak obecnie...

  2. grzes

   Slyszalem miesiac temu ze maja stacjonowac w wesolej i moze dlatego JW jest w remoncie

 14. .

  Będzie amerykańska brygada czołgowa, więc będzie również jakieś zabezpieczenie dla niej, bo być musi - nie żyjemy na strzelnicy. A więc i my Polacy będziemy pośrednio bardziej bezpieczni.

Reklama