Siły zbrojne
Błaszczak: Polska i Rumunia wprowadzają "podobny sprzęt", dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Polska i Rumunia, wyposażając siły zbrojne w podobny sprzęt, chcą w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoich państw, ale także całej wschodniej flanki NATO - powiedział we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef MON wraz z premierem Mateuszem Morawieckim oraz pozostałymi ministrami wziął we wtorek w Bukareszcie udział w konsultacjach międzyrządowych z przedstawicielami rządu Rumunii.
Czytaj też
W #Bukareszt trwają konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów 🇵🇱 i 🇷🇴. W obradach plenarnych uczestniczy wicepremier @mblaszczak. pic.twitter.com/EdeFsZteKJ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 28, 2023
🇵🇱 i 🇷🇴 uczestniczą m. in. w formacie #B9 zainicjowanym w 2014 r. Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki #NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniem możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie. pic.twitter.com/AHzKIPUpNx
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 28, 2023
🇵🇱 wspomaga pododdziały #NATO działające w 🇷🇴, których zadaniem jest wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie działania tak Sojuszu, jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. pic.twitter.com/I9N3pKtpHb
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 28, 2023
Wicepremier @mblaszczak: 🇵🇱 i 🇷🇴 wyposażają swoje siły zbrojne w podobny sprzęt. Jest wiele okazji do tego, żeby nasi żołnierze budowali interoperacyjność. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo nie tylko naszych państw, ale także całej wschodniej flanki #NATO. pic.twitter.com/p0bmUiT9Em
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 28, 2023
Wicepremier @mblaszczak: rozmawialiśmy także na temat współpracy 🇵🇱 i 🇷🇴 w ramach #B9. Poruszyliśmy kwestię związaną z rosyjską agresją na 🇺🇦, a także dalszej pomocy dla tego państwa. Jesteśmy również gotowi do tego, żeby wspierać 🇲🇩. Robimy wszystko, żeby odstraszyć Rosję.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 28, 2023
Wicepremier @mblaszczak: podczas spotkania z ministrem obrony 🇷🇴 rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa. Poruszyliśmy kwestię wspólnych ćwiczeń wojskowych oraz budowania interoperacyjności. 🇵🇱 i 🇷🇴 zależy na tym, żeby szybko zmodernizować swoje siły zbrojne.
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 28, 2023
MON informowało wcześniej, że w trakcie wizyty w stolicy Rumunii szef MON spotkał się ze swoim odpowiednikiem Angelem Tilvarem, a rozmowy dotyczyły Ukrainy, współpracy na wschodniej flance NATO i agendy spotkania B9.
"Polska i Rumunia wyposażają swoje siły zbrojne w podobny sprzęt. Jest wiele okazji do tego, żeby nasi żołnierze budowali interoperacyjność. W ten sposób zapewniają bezpieczeństwo nie tylko naszych państw, ale także całej wschodniej flanki NATO" - poinformowało we wtorek po południu na Twitterze MON, cytując Błaszczaka.
Czytaj też
Błaszczak mówił też, że podczas spotkania poruszono kwestię wspólnych ćwiczeń wojskowych, budowaniu interoperacyjności. "Polsce i Rumunii zależy na tym, żeby szybko zmodernizować swoje siły zbrojne" - mówił cytowany wicepremier. Warto dodać, że Polska od kilku lat utrzymuje w Rumunii w ramach działań NATO pododdział piechoty zmotoryzowanej na KTO Rosomak, Rumunia w Polsce baterię przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu (w Grupie Batalionowej NATO w rejonie Bemowa Piskiego, obecnie na zestawach Gepard).
Oba państwa dysponują też myśliwcami F-16 czy zestawami Patriot (choć w różnych wersjach). Polska rozmieszczała ponadto w Rumunii elementy Morskiej Jednostki Rakietowej z wyrzutniami pocisków NSM (Rumunia kupiła naziemne wyrzutnie NSM w trybie FMS od USA), z kolei Rumunia dysponuje już wyrzutniami HIMARS, jakie zostały zakupione także przez Polskę. Rumunia planuje też zakup co najmniej batalionu czołgów M1A2 Abrams, a także - dzięki zwiększeniu wydatków na obronę - szeregu nowego sprzętu, w tym bojowych wozów piechoty, haubic samobieżnych 155 mm oraz zestawów przeciwlotniczych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu. Rumuńska cywilna państwowa służba ratownicza zamówiła ponadto śmigłowce Black Hawk z PZL Mielec, w wersji lądowej i morskiej.
Czytaj też
MON podało też, że rozmowy dotyczyły współpracy Polski i Rumunii w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki. "Poruszyliśmy kwestię związaną z rosyjską agresją na Ukrainę, a także dalszej pomocy dla tego państwa. Jesteśmy również gotowi do tego, żeby wspierać Mołdawię. Robimy wszystko, żeby odstraszyć Rosję" - mówił cytowany Błaszczak.
Czytaj też
MON informowało, że rozmowy dotyczyły także agendy kwietniowego spotkania B9 w formacie ministrów obrony, które ma odbyć się w Warszawie.
bc
Dwie wieże na wschodniej flance. Po wojnie przydała by się dobra droga i kolej przez Bukowinę(Czerniowce), VC idzie przez bratanków ;)