Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Artyleria, rakiety, BWP... Rumunia rusza na wielkie zakupy

Władze Rumunii ogłosiły duży program modernizacji swoich sił zbrojnych. Obejmuje on szereg zdolności, kluczowych w konflikcie konwencjonalnym

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W marcu, Ministerstwo Obrony Rumunii, zwróciło się do parlamentu o zatwierdzenie zakupów systemów uzbrojenia o wartości około 10 mld EUR. Szczegóły przedstawił portal monitorulapararii.ro.

Po pierwsze Rumunia planuje zakup 41 systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu za kwotę 4,2 mld EUR.

Reklama

Czytaj też

Kolejną pozycją na liście jest zakup 298 bojowych wozów piechoty, za kwotę prawie 3 mld EUR. W pierwszym etapie zakupionych ma być 246 wozów za około 2,5 mld EUR, a zakupy rozpocząć się mają w roku 2023.

Czytaj też

Za kwotę 2 mld EUR ma zostać zakupionych 5 dywizjonów artylerii samobieżnej kaliber 155 mm (czyli prawdopodobnie około 90-100 haubic lub więcej w zależności od struktury). W pierwszym etapie mają być zakupione 3 dywizjony za kwotę 1,15 mld EUR, wraz z zapasem amunicji oraz pakietem logistycznym.

Czytaj też

Dla sił powietrznych ma być zakupionych około 500 pocisków powietrze powietrze, z czego za kwotę 372 mln USD 186 pocisków AIM-120 AMRAAM oraz 299 pocisków AIM-9X za kwotę 239 mln USD.

Czytaj też

Co więcej Rumunia planuje zakup jeszcze około 50 czołgów M1 Abrams, 150 kołowych transporterów opancerzonych Piranha V, zakup łącznie 32 F-16 z Norwegii które uzupełnią kilkanaście eksploatowanych już maszyn tego typu. Już wcześniej rozpoczęto również dostawy systemów obrony przeciwlotniczej Patriot i artylerii rakietowej HIMARS.

Reklama

Komentarze (1)

 1. LMed

  Z tymi czołgami tak jakoś słabo? Bez rozmachu kraju nad Wisłą zupełnie.

  1. Kajko

   Słabe i bez rozmachu to są Twoje ostatnie komentarze. Coraz bardziej przewidywalne, wyłącznie zrzędzenie, gderanie i narzekanie...

  2. kukurydza

   Jakbyśmy my, tak jako oni, byli osłonięci od wschodu taką barierą, jaką jest Dunaj, to też nie priorytetyzowalibyśmy czołgów.

  3. Chyżwar

   Od "Polska" albo "polskiego" klawiatura paluchy kaleczy?

Reklama