Reklama

Siły zbrojne

Belgijscy i portugalscy żołnierze będą ćwiczyć na Litwie

Obecnie w działaniach batalionu rotacyjnego na Litwie bierze udział jednostka US Army wyposażona m.in. w transportery Stryker. Fot. Sgt. David Turner/US Army.
Obecnie w działaniach batalionu rotacyjnego na Litwie bierze udział jednostka US Army wyposażona m.in. w transportery Stryker. Fot. Sgt. David Turner/US Army.

Belgia i Portugalia zapowiedziały wysłanie w 2015 roku pododdziałów sił lądowych na Litwę, w ramach działań NATO związanych z kryzysem ukraińskim.

Belgijska kompania zmotoryzowana trafi na Litwę w październiku przyszłego roku. Będzie ona stanowić część batalionu NATO, złożonego z pododdziałów rotacyjnych. Jak wskazują służby prasowe litewskiego resortu obrony, w chwili obecnej w działaniach jednostki uczestniczą kompanie wydzielone przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Węgier. Bierze w nich udział także pododdział litewskiej armii.

W przyszłorocznych rotacjach wielonarodowego batalionu będą także uczestniczyć wojskowi z  Portugalii i Niemiec. Obecnie w ćwiczeniach NATO na Litwie bierze udział również duńska kompania rozpoznawcza, wyposażona m.in. w pojazdy Mowag Eagle IV. Wilno dąży do ustanowienia stałej obecności jednostki Sojuszu Północnoatlantyckiego wielkości batalionu na terytorium kraju.

W pierwszej połowie listopada na Litwie odbywały się ćwiczenia Iron Sword 2014, z udziałem ponad 2500 żołnierzy. Po raz pierwszy w historii w manewrach na terytorium Litwy uczestniczyli żołnierze sił zbrojnych Niemiec, Węgier i Luksemburga. Węgierski pododdział biorący wcześniej udział w Iron Sword, wyposażony w transportery BTR-80 i BTR-80A będzie pełnić służbę w ramach batalionu Sojuszu Północnoatlantyckiego do końca roku.

Komentarze