Siły zbrojne

Bahrajn kupuje bomby dla F-16

Fot.  Airman 1st Class Zachary Perras/354th Fighter Wing Public Affairs
Fot. Airman 1st Class Zachary Perras/354th Fighter Wing Public Affairs

Deparatament Stanu jest gotowy sprzedać w ramach procedury FMS par­tię bomb swobodnie spadających do Bahrajnu. Opowiednia zgoda wydana została 17 maja br.

Do Bahrajnu trafić może nawet 3200 bomb różnych typów - o zakup takiej liczby zwróciły się z prośbą władze tego kraju. Na liście znajdziemy 1500 Mk.82, 600 Mk.83, 600 Mk.84 oraz 500 BLU-109. Sprzedaż zakładałby również przekazanie m.in. części zapasowych, sprzętu do wsparcia czy treningu.

Amerykanie szacują, że wartości potencjalnej umowy wyniesie maksymalnie 45 mln USD. Choć nie mówi się o tym w komunikacie, bomby mogą posłużyć do tworzenia zestawów precyzyjnego rażenia, jak JDAM czy Paveway.

Jak podkreślają przedstawiciele Departamentu Stanu, pozyskanie amunicji wzmocni zdolności sił powietrznych Bahrajnu do prowadzenia i utrzymania operacji realizowanych z wykorzystaniem maszyn F-16. Władze kraju mają traktować zakupioną amunicję jako środek odstraszający przed regionalnymi zagrożeniami, wzmacniający bezpieczeństwo narodowe oraz do prowadzenia operacji kontrterrorystycznych. 

Amerykański departament nie wskazuje kto zostanie głównym podmiotem realizującym zamówienie, gdyż bomby pochodzić mają z zapasów US Army. 

To nie jedyny amerykański system uzbrojenia, którego nabyciem w ramach FMS zainteresowany jest Bahrajn. Tylko w tym roku amerykański departament informował o wydaniu zgody na sprzedaż 12 śmigłowców Bell AH-1Z Viper. Wartość maszyn wraz z częściami zamiennymi i uzbrojeniem oszacowano na 911,4 mln dolarów. W pakiecie znalazły się m.in. pociski kierowane AGM-114 Hellfire i WGU-59B APKWS-II.

Zakup śmigłowców AH-1Z byłby dla Bahrajnu istotnym skokiem technologicznym. Obecnie siły powietrzne tego kraju dysponują jednosilnikowymi, mocno już przestarzałymi AH-1E Cobra uzbrojonymi w pociski TOW. Tymczasem Viper oferuje dostęp do rakiet Hellfire i tanich, 70mm pocisków kierowanych APKWS-II.

W styczniu 2018 roku koncern Lockheed Martin potwierdził natomiast i udostępnił szczegóły sprzedaży do Bahrajnu 16 samolotów F-16 Block 70 Super ViperJest to najnowsza wersja tego myśliwca, czerpiąca szeroko z technologii stosowanych w maszynach 5. generacji F-35 a nawet F-22. Wraz z 20 samolotami F-16C/D zmodernizowanymi do wersji F-16V mają one stanowić trzon sił powietrznych tego kraju.

Super Vipery powstają od podstaw w odróżnieniu od F-16V, który został opracowany jako wariant głębokiej modernizacji dla znajdujących się w służbie F-16C/D. Maszyny przeznaczone dla Bahrajnu będą wyposażone w nowe stacje radiolokacyjne AESA typu AN/APG-83, konforemne zbiorniki paliwa i zmodyfikowaną architekturę awioniki.

Komentarze