Siły zbrojne

Armie świata: Siły Obrony Irlandii

Fot. Defence24.pl

W kolejnym odcinku serii Armie Świata przedstawiamy Siły Obrony Irlandii. To relatywnie niewielka formacja, jednak wykonuje ona zadania zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Posiada też pewną liczbę nowoczesnego sprzętu, choć wiele ważnych zdolności zapewnianych jest przez siły Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, w Irlandii od niedawna toczy się debata publiczna odnośnie potencjalnego istotnego wzmocnienia sił zbrojnych.

Czytaj też

Czytaj też

Republika Irlandii to neutralne państwo na zachodnim skraju Europy. Zajmuje większość terytorium równinnej wyspy o powierzchni 70 tys. km kwadratowych, granicząc na lądzie jedynie z brytyjskim terytorium Irlandii Północnej. Republikę zamieszkuje ponad 5 milionów względnie spójnej etnicznie populacji, która w 2021 roku wypracowała produkt narodowy brutto w wysokości aż 516 mld dolarów.

Czytaj też

Czytaj też

Z tych ogromnych przychodów, na obronność wydawanych jest zaledwie nieco ponad miliard dolarów, a zatem niewiele więcej niż ćwierć procenta PKB. Siły obrony Irlandii są niewielkie i w czasie pokoju służy w nich niecałe 9 tysięcy ludzi, którzy w razie kryzysu mogliby liczyć na wzmocnienie ze strony niemal 4 tys. personelu rezerwowego. 7100 irlandzkich żołnierzy służy w siłach lądowych, 950 w marynarce wojennej a 700 w niewielkich siłach powietrznych.

Komentarze