Reklama

Siły zbrojne

Armia Ukrainy na wojnie: pancerne i zmechanizowane rezerwy idą do boju

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Przygotowując się na pełnoskalową wojnę, a zatem szybkie rozwinięcie SZU, skadrowano szereg jednostek operacyjnych szczebla brygady, które wchodziły oficjalnie w skład tzw. Korpusu Rezerwy. Wśród skadrowanych jednostek znalazły się również brygady pancerne i zmechanizowane. Ich skład, historia operacyjna, oraz wyposażenie, nie są, jak na razie, dobrze rozpoznane, stąd tego typu dane są tylko cząstkowe. Część brygad Korpusu Rezerwy jeszcze przed wojną weszła w skład wojsk operacyjnych, część została rozwinięta, w oparciu o istniejące kadry osobowe (dowódcze) i zasoby materiałowe, w pierwszych tygodniach wojny. Brygady miały różny stopień ukompletowania i gotowości bojowej, wraz z rozwijaniem kolejnych batalionów, czy nawet kompanii w pierwszych dniach wojny, wchodziły one do boju na różnych odcinkach frontu. Korpus Rezerwy nigdy nie wystąpił jako całość, nawet poszczególne brygady wchodziły do walk częściami, zazwyczaj operowały batalionami (kompanijnymi lub batalionowymi grupami taktycznymi - KGT/BGT).

Reklama

Jak się wydaje, wraz z trwaniem wojny, sprzęt armii ukraińskiej, został częściowo uzupełniony dostawami od partnerów z NATO - w pierwszej kolejności o sprzęt produkcji wschodniej, w drugiej o sprzęt produkcji zachodniej. Jeśli chodzi o pancerny Korpus Rezerwy będą to w pierwszej kolejności czołgi rodziny T-72. Wybór nie był przypadkowy, bowiem mówiąc w wielkim skrócie o ile T-64 służą głównie w Wojskach Lądowych, a T-80 w Wojskach Desantowo-Szturmowych i Piechocie Morskiej, czołgi T-72 miały wejść zasadniczo na wyposażenie brygad Korpusu Rezerwy, chociaż z rzadka również można je było spotkać w WL SZU (np. batalion zmodernizowanych T-72 w 2020 otrzymała 24 BZmech). Dziś wiemy, że tylko Polska i Czechy przekazały na Ukrainę ponad 250 czołgów T-72 w różnych wersjach (T-72M/M1/M1R), które w SZU dopancerzane były kostkami pancerza Kontakt-1, czasami dodatkowymi ekranami pancernymi, pancerzem listwowym (prętowym) itd.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Korpus Rezerwy - brygady pancerne Według dostępnych danych w składzie Korpusu Rezerwy funkcjonowały trzy samodzielne brygady pancerne (Okrema Tankowa Bryhada - OTBr), które miały być rozwinięte do etatów wojennych - 3, 4 i 5. Biorąc pod uwagę, że w WL SZU były tylko dwie pancerne brygady liniowe - 1 i 17 - oznaczało to znaczące rozwinięcie "pancernej pięści" SZU. Brygady pancerne, tak jak i inne jednostki Korpusu Rezerwy, wchodziły do walki w różnym czasie i z różną siłą, jedną z pierwszych, która wydzieliła na front jednostkę operacyjną była 3 Brygada Pancerna.

Standardowa organizacja brygady pancernej rezerwy to 3 bataliony czołgów, batalion zmechanizowany, grupa artylerii i inne, mniejsze pododdziały liniowe i tyłowe.

3 Samodzielna Brygada Pancerna, JW A2573

3 Samodzielna "Żelazna" Brygada Pancerna została sformowana, jako skadrowana jednostka pancerna Korpusu Rezerwy, prawdopodobnie w latach 2017-2018, bowiem w lipcu 2018 r. jej elementy wzięły udział w ćwiczeniach wojsk pancernych w obwodzie czernihowskim, p/k "Północna Forteca" (wraz z miejscową 1 Brygadą Pancerną).

Czytaj też

Wg stanu na 2018 brygada była skadrowana tak, że żołnierze kontraktowi obsadzali wszystkie organy dowodzenia i wybrane kluczowe stanowiska. W sierpniu 2018 r. przeprowadzono na poligonie honczarowskim 45-dniowe szkolenie brygady z udziałem prawie 3 tys. żołnierzy i rezerwistów z tzw. II fali rezerwy operacyjnej (przechodzili służbę wojskową przed 2014 r. lub wcale).

W maju 2019 r. brygada została wydzielona z Korpusu Rezerwy i przeniesiona do wojsk operacyjnych, z czym wiązał się proces kompletowania brygady składem osobowym i sprzętem oraz wdrożeniem intensywnego programu szkolenia. Brygada miała wówczas standardowy skład pancernych brygad rezerwowych - 3 bataliony czołgów - wyposażone w czołgi T-72 różnych wersji. We wrześniu 2021 r. brygada przechodziła ćwiczenia zakładające m.in. operacyjny wyładunek czołgów z platform kolejowych i marsz do zadanego miejsca polnymi drogami.

Od 2021 r. dowódcą brygady jest płk. Roman Szeremet, przechodzący wcześniej służbę w liniowej 1 Samodzielnej Brygadzie Pancernej.

Po 24 lutego brygada dość szybko osiągnęła gotowość operacyjną, przechodząc proces pełnej etatowej kompletacji pododdziałów bojowych i służb tyłowych, wchodząc częściami do boju wraz z osiąganiem przez pododdziały gotowości bojowej. Pierwsza kompania brygady została odprawiona na front kijowski, w rejon Fastowa, już 28 lutego, inne pododdziały przerzucono niedługo później na front zaporoski. Głównym wysiłkiem bojowym 3 BPanc był jednak, od połowy marca, front charkowski, gdzie jednostki brygady odpierały zacięte ataki 1 APancGw w rejonie Izjuma, m.in. pod m. Topolskie i Mała Komyszuwacha, czy później pod Barwinkowe. W pancernych bojach odznaczyła się w marcu zwłaszcza 3 kompania czołgów, pod dowództwem kapitana Serhija Ponomarenko, zadająca duże straty rosyjskim pododdziałom pancernym.

Elementy 3 Brygady Pancernej walczyły na różnych odcinkach frontu: na kierunku kijowskim, charkowskim, izjumskim, słowiańskim i zaporoskim.

10 Batalion 3 Brygady Pancernej wziął udział we wrześniowej ofensywie charkowskiej, przełamując front na południe od Bałaklei.

Zgodnie z ukazem prezydenckim nr 606/2022 z 24 sierpnia brygada otrzymała nazwę wyróżniającą "Żelazna".

Struktura 3 Samodzielnej Brygady Pancernej

  • 9 samodzielny batalion czołgów (Honczarowsk)
  • 10 samodzielny batalion czołgów (Biała Cerkiew)
  • 11 samodzielny batalion czołgów (Nowogród Wołyński)

W 2018 r. pojawiły się informacje potwierdzające istnienie jeszcze dwóch brygad pancernych w składzie Korpusu Rezerwy - 4 i 5, jednak w porównaniu z 3 brygadą informacji o tych jednostkach jest bardzo niewiele, zwłaszcza o "piątce".

4 Samodzielna Brygada Pancerna, JW А7015

Brygada została sformowana w 2017 r., a w lipcu 2018 r. przechodziła finalny etapy zgrywania na poligonie honczarowskim. W tymże roku odprawiona została w strefę tzw. Operacji Antyterrorystycznej (ATO) na zamianę pododdziałów 17 BPanc. Operowała w Donbasie, wówczas już w ramach Operacji Sił Połączonych (OOS), jeszcze w styczniu 2020 r.

Czytaj też

W lutym-marcu 2022 r. do brygady popłyną strumień zmobilizowanych żołnierzy, jednakże informacji o walkach jednostek brygady wiosną i latem nie ma. Jest tylko enigmatyczna wzmianka z maja, że brygada bierze udział w "intensywnych bojowych działaniach". We wrześniu pancerna grupa taktyczna (kompania, batalion?) 4 BPanc, z eks-polskimi T-72 na wyposażeniu, uczestniczyła w ofensywie charkowskiej, natomiast w październiku elementy brygady - najpewniej kolejny batalion - walczyły na wschodniej flance frontu chersońskiego (kierunek berysławski).

Na stronie FB związanej z 4 Brygadą niedawno zamieszczony został film z ćwiczeń kompanijnych (kompanijnej grupy taktycznej - KGT), gdzie widać czołgi T-72 i BMP-1. Listy pochwalne dla żołnierzy potwierdzają istnienie 2 batalionu czołgów i batalionu zmechanizowanego, jednakże brak informacji pozwalających określić bliżej czas i miejsce zastosowania bojowego. Dowódcą brygady jest płk. Ilija Jehorow.

5 Samodzielna Brygada Pancerna

Brygada została sformowana w 2016 r., w 2017 brała udział w ćwiczeniach na czernihowszczyźnie.

W sierpniu-wrześniu 2018 r. brygada miała 45-dniowe ćwiczenia, wówczas ukompletowana była w 90% rezerwistami II fali.

Czytaj też

Z czasów wojny Autorowi nie jest znana żadna wzmianka dotycząca jednostek brygady, czy strat osobowych, status jednostki pozostaje więc niejasny.

W maju br., pojawiła się informacja, również w polskich mediach, że brygada miała otrzymać ok. 100 eks-polskich czołgów T-72M1 oraz niderlandzkie transportery YPR-765, jednak trudno ocenić wiarygodność tej informacji.

Korpus Rezerwy - brygady zmechanizowane

W czasie wojny powstało również kilka brygad zmechanizowanych, jedne rozwinięto z przedwojennych, skadrowanych brygad Korpusu Rezerwy, inne sformowano od zera.

Nowe brygady zmechanizowane (63, 65, 66, 110 i 115) mają - przynajmniej w teorii - zunifikowaną strukturę: standardowo trzy bataliony zmechanizowane (1-3), batalion pancerny, brygadowa grupa artylerii itd. Można się domyśleć, że w I fazie wojny starano się je wyposażyć w standardowy sprzęt pancerny, np. czołgi T-72, BMP-1/2 w batalionach zmechanizowanych, czy BM-21 Grad w dywizjonach artylerii rakietowej, ale trudno powiedzieć, czy rzeczywiście brygady zmechanizowane osiągały przedwojenne etaty, czy też wchodziły do walki częściami, np. batalionowymi grupami taktycznymi. Można założyć, że powstałe przed wojną brygady mają etatową strukturę i wyposażenie (np. 63 BZmech), ale sformowane już w czasie wojny, np. 110 i 115, mogą mieć odmienne struktury, np. nie mają batalionu czołgów albo zredukowaną grupę artylerii.

Czytaj też

63 Samodzielna Brygada Zmechanizowana

63 Samodzielna Zmechanizowana Brygada, Starokonstantynów, Obwód Chmielnicki.

Brygada w pełni ukompletowana i wyposażona od lata 2017 r., jesienią tegoż roku odprawiona na Donbas do strefy tzw. Operacji Antyterrorystycznej (ATO). W 2019 r. brygada przyjęła ok. 3 tys. rezerwistów II fali i wzięła udział w brygadowych ćwiczeniach "Kozacka wolność-2019". Tego samego roku na potrzeby brygady przekazano miasteczko wojskowe w Starokonstantynowie (koszary, hale przechowywania sprzętu itp.)

Co najmniej od lipca-sierpnia elementy brygady walczą na froncie chersońskim (kierunek mikołajewski).

65 Samodzielna Brygada Zmechanizowana, JW A7013

Informacji o brygadzie jest niewiele. 65 BZmech miała zostać sformowana w kwietniu 2022 r.

Wg źródeł rosyjskich, trudnych póki co do zweryfikowania (np. po imiennych stratach jednostki), niedawno grupa taktyczna (BTG?) 65 BZmech miała przybyć do Obwodu Zaporoskiego w ramach rotacji grupy taktycznej 128 Gór-Szt Brygady. Zbiórki wolontariackie potwierdzają istnienie 2 zmechanizowanego batalionu i dywizjonu rakietowego brygady, oraz operowanie jej pododdziałów na południowo-wschodnim odcinku frontu.

Czytaj też

66 Samodzielna Brygada Zmechanizowana

Informacji o brygadzie jest niewiele, miała zostać utworzona w 2022 r., a więc zapewne już po wybuchu wojny. Wg źródeł rosyjskich formowana została głównie w Staryczach na poligonie jaworowskim.

O istnieniu jednostki, jako związku operacyjnego świadczy fakt, że dowódca brygady (kwiecień-sierpień), płk. Ołeh Dehtjarow, zginął z początkiem sierpnia (około 4 sierpnia) pod m. Marjinka w obwodzie donieckim. W sierpniu znana jest również strata imienna brygady z rejonu pokrowskiego w obwodzie donieckim (zginął kapitan 2 batalionu), co pozwala przypuszczać, że brygada od lata operuje w Donbasie. Obecnie na froncie pod Łymanem.

Wg źródeł rosyjskich brygada wyposażona jest jakoby m.in. w armaty D-44 i haubice M777, przeszkolenie prowadzone miało być na bazie 233 poligonu artyleryjskiego w Małej Liubasze, w Obwodzie Rówieńskim (notabene w połowie czerwca na tymże 233 poligonie miało się odbywać dziesięciodniowe szkolenie m.in. na 15 FH-70 przeznaczonych jakoby dla 44 BArt).

110 Samodzielna Brygada Zmechanizowana

Informacji o brygadzie jest niewiele. 110 Samodzielna Zmechanizowana Brygada co najmniej od lata walczy na froncie w Donbasie. Zgodnie z ukazem prezydenckim nr 606/2022 z 24 sierpnia brygada otrzymała patrona i w efekcie nazwę "im. generała Marka Bezruczka".

Batalion zmechanizowany na BMP-2 i BMP-1, w dywizjonie artylerii rakietowej wyrzutnie RM-70 Wampir, potwierdzono źródłowo również istnienie batalionu remontowego brygady.

Czytaj też

115 Samodzielna Brygada Zmechanizowana, JW A4053.

115 Samodzielna Zmechanizowana Brygada, Błahodatne, obwód czerkaski.

Brygada sformowana z początkiem marca 2022 r. Od czerwca 2022 r. dowódcą 115 BZmech jest płk. Ihor Iwanow, w latach 2018-2022 dowódca 56 brygady.

Latem brygada walczyła na Ługańszczyźnie (Rubiżne, Siewierodonieck, Lisiczańsk, Siwersk), obecnie w Obwodzie Donieckim, m.in. w rejonie Pokrowska.

Przed 2022 r. istniały jeszcze inne skadrowane brygady zmechanizowane Korpusu Rezerwy (11, 15, 33 i 62), o których jednakże nie udało się Autorowi znaleźć żadnych informacji. Status tych brygad jest obecnie niejasny - możliwe, że te związki taktyczne już nie istnieją, albo są nadal głęboko skadrowane.

11 Samodzielna Brygada Zmechanizowana 15 Samodzielna Brygada Zmechanizowana 33 Samodzielna Brygada Zmechanizowana 62 Samodzielna Brygada Zmechanizowana

Reklama

Komentarze (12)

  1. Mondry015

    Podsumowując dzień dzisiejszy właśnie napisałem wiadomość na Twitterze do Pana Sunaka UK PM przedstawiając porównanie dostarczonego uzbrojenia i prosząc Go o 100 czołgów challenger z magazynów UK

  2. Wania

    Co ma w ręku żołnierz na zdjęciu? Wariacja na temat pps?

    1. Kompresor

      Carl Gustaf m/45

    2. Wania

      Do kompresor. Dziękuję za info.

  3. Mondry015

    Pilny update 42: sztuk T72 remontowanych w Czechach wejdzie do służby już styczniu a następne 42 w marcu EXPRESS Brakuje jeszcze 150 sztuk dla nowej dywizji pancernej . Zobaczymy czy nowy premier UK przywiezie 100 sztuk Challengera z magazynów UK

  4. Piotr Glownia

    Zamiast tworzyć 4-brygadowe dywizje w Polsce, Polska winna się przyjrzeć rozwojowi 3-brygadowych amerykańskich dywizji lądowych. W filmie "Transforming U.S. Armor Divisions For Future War" na YouTube kanale "Battle Order" jest zobrazowany kierunek rozwoju korpusów, dywizji i brygad amerykańskich. Kto uważnie obserwuje tworzenie 18 DZ to już dziś widzi żywcem rzucające się podobieństwa rozwiązań w oczy. To tam leży przyszłość Wojsk Lądowych, a nie w tych 4-brygadowych dywizjach. 6x4 to 24 brygady. 24/3 to 8 pancerno-zmechanizowanych dywizji, czyli dokładnie tyle, nie mniej ni więcej, ile potrzeba dywizji Polsce w tym rodzaju pancerno-zmechanizowanym. Polska potrzebuje 4 więcej dywizji lecz wyspecjalizowanych lekkiej piechoty jak górska, morska, KP i PD. Przy stabilnym 4% PKB na wojsko i przemysł z czasem da PKB rzędu 1631 mld $ (Korea Południowa), a nie 655 mld $ jak jest teraz.

    1. Prof Ciekawski

      Przy 4% PKB na wojsko chronicznie będzie brakować pieniędzy na służbę zdrowia, edukację i naukę. To będzie prowadzić do stagnacji rozwoju społecznego (najprostszy wskaźnik HDI), a ostatecznie stagnację wzrostu PKB. I koło się zamyka.

    2. Piotr Glownia

      @Prof Ciekawski. Z 4% PKB na Wojsko i przemysł, będzie oznaczało, że Polsce nie będzie brakować pieniędzy na wykup huty stali, i zatrzymania w Polsce dziesiątków tysięcy miejsc pracy związanych z przemysłem ciężkim. Polskę będzie stać na Przemysł 4.0 w Zbrojeniówce. Polskę będzie stać na zakup bardzo drogich robotów i produkcję naszych własnych polskich czipów To będzie prowadzić do rozwoju gospodarczego Polski, które doda do 655 mld dolarów PKB rocznie całe 1000 mld dolarów rocznie. Zaś stagnacja społeczeństwa i miauczące koncerty białych miasteczek skończą się, kiedy ktoś w końcu zreformuje te "zdobycze komunizmu" w Polsce, a polski przemysł farmaceutyczny zatka bezdenną dziurę w służbie zdrowia. Nauce pieniędzy z przemysłu nie zabraknie, lecz zamiast ezoterycznych teorii będą przemysłowe aplikacje.

    3. Sebsa

      Spoko. Zmieni się władza, to zmieni się państwo z reżimu wojskowo policyjnego, na państwo polskie i zmienią się priorytety z amerykańskich na polskie. 300 tysieczna armia, to w Korei Północnej, Pakistanie, Rosji, no i w obecnej Polsce.

  5. Rain Harper

    Przydałoby się i nam poćwiczyć takimi dużymi związkami pancernymi. Może po wszystkim Ukraińcy zaproszą nas na poligon?

    1. staryPolak

      w okolicach Moskwy

  6. gresw

    Ukraiński batalion ma etatowo 30 czołgów. może mieć tych czołgów mniej, ale na pewno nie więcej. Część ukraińskich brygad ma więcej batalionów niż te opisane w tekście (ale raczej chodzi o bataliony lekkie wyposażone w transportery i MRAPY otrzymane z zachodu.

  7. Mondry015

    Gratulacje niezły przegląd wojsk pancernych. Jak widać front od Berlina do Barcelony . 1 sza pancerna brygada broni frontu od Zaporoża do Doniecka czyli 250 T72 na 200 km. 3cia pancerna Polska to 200 T72 i 50 Twardych to była szpica ataku północy od Charkowa do rzeki Oskil 4ta pancerna atakowała na Izum a teraz broni Bachmutu 17ta pancerna najpierw broniła kotła Siversk na północ od Bachmutu a teraz to atak na Cherson 5ta pancerna osłania Krzywy Róg i Zaporoże Czyli 5 aktywnych i ok 1,250 sprawnych czołgów . 2 nowe dywizje pancerne konieczne na przyszły atak na południe od Zaporoża lub na wschód w kierunku Starobilska

    1. Jaszczur

      Nie podniecaj się za bardzo długością frontu skoro do niedawna po ruskiej stronie było na nim lekko ponad 100 tyś wojska .... Czyli śmieszna liczba ...

    2. GB

      Ukraińskie bataliony pancerne licza po 31 czołgów, 3x10 w kompaniach + 1 czołg dowódcy batalionu. Realnie jest to 93 czołgi w brygadzie (znaczy etat). Te 5 Brygad pancernych ( a w zasadzie czołgów) to 5x93 =465 czołgów. Do tego dochodzą brygady zmechanizowane które mają 1 batalion czołgów. Jeśli ich brygady zmechanizowane zachowały strukturę sowiecka to batalion w takiej brygadzie liczy 40-41 czołgów, Jeśli wprowadzili jeden standard dla batalionów czołgów w brygadach czołgów i zmechanizowanych to 31 czołgów.

    3. GB

      Jaszczur, startowali z minimum 150 tys żołnierzy do tego dochodziła Rosgwardia, wojska republik separatystycznych i różne inne cz6li kolejne 50 tys. Razem minimum 200 tys. Owszem ponosili różnego rodzaju straty od bojowych po niebojowe.

  8. Piotr Glownia

    Jakie są korzyści z 15 tysięcznych dywizji składających się z 3 brygadowych grup bojowych (BCT-brigade combat team)? To przede wszystkim skuteczność i siła ognia, pomimo mniejszej ilości żołnierzy, więc i mniejsze straty. W Polsce z tego co mi wiadomo tylko 18 DZ przyjęła na razie taką filozofię i do niej trafią Apache, Abramsy i już trafiła mała Narew. To organizacja amerykańskich dywizji, a te opierają się na wysokiej przeżywalności na REALNYM polu bitwy, dzięki masywnemu bezpośredniemu wsparciu na poziomie dywizji i wysokiej efektywności dowodzenia dywizją zapewniającego nad nią nawet kontrolę ruchu powietrznego. Zakładane "4 brygadowe" polskie dywizje i "5-15=20" brygadowe ukraińskie korpusy mają oczywiste braki, które uniemożliwią efektywne wykorzystanie ich pełnej siły na polu bitwy.

  9. Jaszczur

    Narazie o tym cisza ale podobno ruscy w przeciągu ostatnich dni albo dziś wbili się na 30 km na samej północy frontu opierając się że rzekę Oskil zbliżając się od północy do kupiańska. Na stronie livemap dziś to zauważyłem albo jakiś może ich błąd albo ruscy kontrofensywe robią

  10. szczebelek

    2/2 W sumie dodając ostatnie doniesienia o 30 sztukach T55, 90 T72, puli wyjściowej 700, zmagazynowanych 500, dostarczonych lub przejętych w liczbie 800 daje nam łącznie 2100 czołgów. Nawet przy kilku setkach zniszczonych czołgów zostaje ponad tysiąc, więc te dziwne opowieści o kilkudziesięciu batalionach może nie być bajką... Tylko 20 batalionów to 620 sztuk, a 1240 już 40... My w Polsce wiemy tyle co wycieknie przez szmaty filtracyjne obu stron. Bez powodu ruskie z podejścia " z Chersonia zrobimy drugi Berlin" zmieniły na "okopiemy się po drugiej strony Dniepru". Ukraińcy dostali również mobilne mosty...

  11. szczebelek

    1/2Nie jest powiedziane, że ten rezerwowy korpus nie ma pełnej obsady pancernej.... Skoro brygada to 93 czołgi, więc batalion ma 31 czyli trzy brygady powinny mieć 279 czołgów, a 5 brygad zmechanizowanych po jednym batalionie pancernym kolejne 155 czołgów. Czyli 435 czołgów dotacje z Polski i Czech licząc batalion PT91 to około 310 sztuk. Ponad 450 sztuk to rosyjskie dary licząc razem to prawie 800. W dniu wybuchu wojny Ukraina powinna mieć 1200 sztuk T64, T80, T72 i T84 gdzie kilkaset sztuk zalegało w magazynach. Wiosną tego roku wiadomo było coś o 3-4 brygadach pancernych. Do tego może z 10 zmechanizowanych czyli 372 plus 310 to 682 sztuk. W dalszym ciągu ukraińskie zakłady remontowe działają i przywracają do działania to co zalegało w magazynach.

  12. Ma_XX

    z sieci - Polacy przekazali amunicję UO-365-KW do armat D-44 85 mm - nawet nie wiedziałem, że mieliśmy to jeszcze na stanie

Reklama