Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie zaatakowani "bronią laserową". Oficjalna nota skierowana do Chin

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Amerykański Departament Obrony poinformował o ataku „bronią laserową”, którego celem było dwóch amerykańskich lotników w Dżibuti. Mieli oni odnieść „niegroźne obrażenia” wskutek wykorzystania „najprawdopodobniej chińskiego lasera”.

W oświadczeniu Pentagonu stwierdzono, że dwóch członków amerykańskiego personelu wojskowego stacjonującego w Dżibuti w bazie Camp Lemonnier zostało zaatakowanych "najprawdopodobniej przy wyokorzystaniu urządzenia laserowego pochodzącego z Chin". Żołnierze odnieśli "niegroźne obrażenia". Rząd amerykański wystosował w tej sprawie oficjalną notę do rządu chińskiego, domagając się przeprowadzenia dochodzenia.

Rzeczniczka Pentagonu mjr Sheryll Klinke stwierdziła, że celem ataku byli piloci amerykańskiego samolotu C-130, trafieni wiązką laserową pochodzącą z "urządzenia wojskowego". Zdaniem rzeczniczki piloci nie odnieśli długotrwałych obrażeń. Incydent ten miał być jednocześnie jednym z kilku podobnych, do jakich miało dojść w tym rejonie w ostatnich tygodniach.

Zdaniem mjr Klinke do podobnych ataków dochodziło też wcześniej, jednak wówczas rząd USA nie wystosował oficjalnej noty dyplomatycznej.

W pobliżu położonej w Dżibuti Camp Lemonnier, jedynej stałej bazy amerykańskiej w Afryce, otwarto w lipcu minionego roku bazę chińską, obie placówki dzieli zaledwie 10 kilometrów. Zdaniem Chin ich placówka ma charakter logistyczny, jest przeznaczona jako baza zaopatrzeniowa dla jednostek morskich oraz dla żołnierzy chińskich przebywających na misjach pokojowych i humanitarnych w rejonie Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego. Eksperci zachodni uważają, że dostępne zdjęcia wskazują, że jest to raczej permamentna, stała, silnie chroniona forteca, będąca przyczółkiem chińskiej ekspansji w rejonie.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Trybik

  Te pierwsze próby wprowadzenia nowości są jeszcze nieśmiałe bo decydenci nie wiedzą jakie będą skutki.

 2. Benni Olfan

  POlska na pewno była ale pionkiem w grze p-tina. Natomiast RPjest laufrem a więc rozgrywającym. I bardzo dobrze. Widac jaki postęp technologiczny z tego tytułu jest w naszej gospodarce. Nawet biorąc pod uwagę wielkość PKB to bijemy rosję na głowę per capita. Oni są dobrzy tylko w przeliczniku ilość stali czołgowej na grażdanina. Lepiej trzymać z żandarmem niż samemu być w celi. Zobaczymy co zrobi ta wielikaja rasyja jak utraci kontrahentów na gaz i ropę w europie. Sprzeda Paragwajowi i Argentynie bo ostatnio tam robi wielkie kontrakty. Juz widać jak przyspieszyli budowę terminala skraplania gazu u siebie bo gdzieś trzeba będzie to wypchać w świat aby dalej mieć na te swoje \"samyje łuczszyje\" tanki i samalioty. ruscy nie potrzebują żadnego szacunku. Oni POtrzebują współczenych niewolniczych gospodarczo państw a to się \"nie wjerniotsja\" we współczesnym świecie. Polska w ciągu 10 lat stworzy dwukrotnie silniejszy związek Międzymorza z 4-krotnie większym PKB niż rosja i rynkiem podobnym wielkością ludności z rosją. A trzeba było nas i innych szanować a nie podbijać.

 3. ck16

  Okres pokoju na świecie powoli kończy się. USA przegrywają globalną wojnę gospodarczą z Chinami i będą chciały pokonać Chińczyków dopóki USA jeszcze rządzą na świcie i dopóki mogą to zrobić. Dodatkowo Tramp ma ochotę wypchnąć Rosję z rynku gazu z UE. To dla Rosji oznaczało by katastrofę finansową (za kilka lat Rosja może stracić rynek gazu w Polsce, Ukrainie i w innych państwa międzymorza). Pozbawiona możliwości sprzedaży w UE i innych państwach regionu gazu Rosja nie będzie miała innego wyjścia jak zawrzeć sojusz z Chinami przeciwko USA. A Rosjanie chcieli tak niewiele od USA za współpracę tj. odbudowania swojej strefy wpływów w krajach dawnego ZSRR i odrobiny szacunku. Polska jak zwykle jest tylko pionkiem w grze USA.

 4. andys

  tak będzie coraz częściej!

 5. dfg

  Namierzył ich laser plot a ci teraz płaczą. Trzeba było nie testować Chińczyków.

 6. Jurek

  Po co wyjątkowi piloci USA latają w okolicach Chińskiej bazy mają to na co zapracowali

  1. zenek

   Trudno nie latać w pobliżu bazy odległej o 10 km. Nie wspomnę, że to rzekomo baza \"logistyczna\" do obsługi misji pokojowych. Niektórzy mają lekko ograniczoną wyobraźnię i kibicują Chinom na złość USA. Trochę to przypomina powiedzenie o odmrożeniu uszu na złość mamie.

  2. gujert

   447...

 7. gnago

  podziwiam jankeską analizę poznać producenta po świetle nawet laserowym. Co prawda większość laserów dostępnych komercyjnie wyprodukowano w Chinach. Ale dostępne są dla każdego kto ma na to pieniądze również o mocy nawet 1 kV. A odpowiedzialność producenta jest iluzoryczna wobec postępowania użytkownika z jego produktem

  1. Infernoav

   Spróbuj więc zaatakować kogoś przemysłowym laserem nawet z 300 metrów. Nie mowiac już o 10km. Tyle w temacie lasera przemysłowego, który każdy miałby wykorzystywać jako broń.

  2. Arek

   Moc określamy w watach lub wyższych jednostkach kW, MW, TW. Oznaczenie podane przez Kolegę \"kV\" to kilovolty i odnosi się do jednostki napięcia elektrycznego. W laserach innym istotnym parametrem jest długość fali opisywane jednostką [nm]. Pozdrawiam.

  3. fanklub Daviena

   Z 10km to się nawet nie nadają amerykańskie lasery bojowe bo wiązka ma skupienie 3m...

 8. Miro

  Pojawili się Chińczycy i skończyły sie ataki islamistycznych piratówna statki handlowe. WidacChiński sposób podobny do rosyjskiego jest skuteczniejszy od zagłaskiwania przetepców głaskaniem po głowach Dla Chin to zagrożenie dla ich handlu wiec i porządek (chiński) szybko zaprowadzili

  1. niestety

   Są dalej...

  2. bb

   martw się lepiej aby na dalekim wschodzie porządku nie zrobili

  3. zyg

   Po pierwsze nie \"Chińczycy\" tylko chińscy komuniści, Chińczycy to mieszkają w Republice Chin i Hong Kongu i różnica polega na tym że produkują do 5 x więcej PKB na głowę niż obywatel ChRL. Po drugie podobnie jak historia floty rosyjskiej historia floty chińskiej to od XVIIIw to nieprzerwalne pasmo klęsk zadanych przez Francuzów, Brytyjczyków, Niemców, Japończyków a nawet flotę Austro-Węgier. W odróżnieniu od Rosjan jeszcze w XVIIw (flota rosyjska jeszcze nie istniała) Chińczycy odnosili pewne sukcesy. Zwłaszcza piraci na morzu Płd Chińskim (aczkolwiek szkoleni przez Wietnamczyków) - wniosek: pirat pirata zrozumie. Również następna zasadnicza różnica: ChRL zatrudnił dziesiątki inżynierów ukraińskich którzy opracowali dla ich okrętów turbiny wykorzystując licencje MTU/RR. W rezultacie podczas gdy prędkość rosyjskich jednostek w pościgu za piratami ograniczona jest prędkością nieodłącznego holownika oceanicznego, chińscy komuniści mogą pływać szybciej :D D

 9. Nieździwiony

  Czyżby nowy pkt zapalny. Jedno państwo i 2 bazy wrogich sobie państw i wojsk stacjonujacych na miejscu

  1. strategia

   Przeciwnie! Bardzo cwane państwo! Polska też u siebie powinna mieć bazy USA, Chin i może Rosji: wtedy nie byłaby wyzyskiwaną kolonią jak obecnie tylko rozgrywającym mocarstwa przeciw sobie, które musiałyby dbać o Polskę, by nie skłaniała się w kierunku przeciwnika. Bo jak dotąd to kto Polskę okupuje ten jej dyktuje jak ma postępować, nawet jak to dla Polski jest skrajnie głupie i szkodliwe (np. weto na Jamal II).

  2. Yura

   Chory komentarz. Rosyjskie wojsko w Polsce już mieliśmy! Może zaproponujesz polską bazę w pobliżu Sankt Petersburga? Z rakietami NSM?

 10. ryszard56

  a jak tam Nasz laser??

  1. gnago

   ten niebieski uglebiony produkcją na wyłączność jankesów , w wyznaczonej przez nich cenie

 11. Mirkuw 1104

  Proponujemy nalot amerykańskich pocisków latających takich jak niedawno w Syrii! ;-) Oczywiście w celu odparcia chińskiej agresji!

 12. Smuteczek

  Jestem ciekaw na jakiej podstawie okreslono ze laser ten był zastosowania wojskowy a do tego Chinskiej produkcji.

  1. Davien

   Miejsce skąd emitowano wiążke lasera?

  2. Synek

   Bo wiązka szła ze strony bazy chińskiej? Tak można pomyśleć...

  3. Chomik

   Wiązka była żółta

 13. Paeel108

  Zapewne amerykańskie samoloty latały nad baza chinczykow. Zaatakować ,,ostrą bronią,, nie wypada bo to od razu wojna, ale lekko oslepic laserem pilotów juz ok.

 14. Szept

  Chiny w odróżnieniu od USA nie prowadzą żadnych wojen, to ja się pytam gdzie oni mają testować swoją nową broń? Pentagon powinien wykazać zdecydowanie więcej empatii.

 15. 5079

  USA mogą Chińczykom naskoczyć.

 16. mikuś

  Zaraz też oskarżą Chiny o stosowanie broni chemicznej...

 17. dim

  Hmm... właściwie, to co stoi na przeszkodzie, by potraktować tak codzienne wielodziesięciokrotne tureckie naruszenia przezstrzeni powietrznej Grecji ? Zapewne tylko brak chińskiego lasera ?

Reklama