Reklama

Siły zbrojne

"Agresywne" poszukiwania następcy Bradleya

Fot. Sgt. Brandon Hubbard/US Army
Fot. Sgt. Brandon Hubbard/US Army

Armia Stanów Zjednoczonych wystosowała zaproszenie do składania ofert dotyczących bojowego wozu nowej generacji. Opcjonalnie załogowa maszyna ma zastąpić w perspektywie bojowe wozy piechoty M2 Bradley.

Zaproszenie, upublicznione pod koniec marca, oznacza oficjalne rozpoczęcie rywalizacji w niezwykle intratnym postępowaniu. Na składanie ofert konkurenci mają 180 dni, a wybór najbardziej obiecujących ma nastąpić w drugim kwartale roku 2020. Armia zleci wówczas kontynuację prac dwóm podmiotom i sfinansuje kolejny ich etap. Ten z kolei ma zaowocować stworzeniem 28 prototypowych pojazdów (po 14 reprezentujących każde rozwiązanie), czterech kadłubów i tyluż wież do testów balistycznych oraz pakietu logistycznego.

Następnie po serii testów państwowych zostanie wyłoniony zwycięzca, który powinien rozpocząć dostawy już w roku 2026. Terminarz całego postępowania jest więc bardzo napięty. Przyznają to zresztą sami przedstawiciele US Army, którzy określają swoje podejście jako „agresywne”, a program za mający jeden z najwyższych priorytetów – zaraz za środkami artyleryjskimi precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu (Long-Range Precision Fires - LRPF).

Nowy pojazd od października ubiegłego roku określany jest akronimem OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle). Wcześniej, od ogłoszenia programu w czerwcu 2018 r., stosowano nazwę NGCV (Next Generation Combat Vehicle). Oprócz OMFV US Army planuje także wprowadzenie następcy M-113 (Armored Multi-Purpose Vehicle (AMPV), lekkiego czołgu dla brygadowych zespołów bojowych piechoty (Mobile Protected Firepower - MPF), bezzałogowych pojazdów bojowych trzech wersji (lekka, średnia i ciężka. Robotic Combat Vehicles - RCV) i następcy M-1 Abrams (Decisive Lethality Platform (DLP). Najbardziej zaawansowane jest wdrażanie AMPV, gdyż program jest w produkcji małoseryjnej, nowy pojazd będzie oparty na zmodyfikowanym podwoziu BWP Bradley. Natomiast inne programy są we wcześniejszych fazach, i nie wiadomo jaki ostatecznie przyjmą kształt.

OMFVma dysponować większą - w porównaniu z M2 Bradley – elastycznością operacyjną, która będzie umożliwiała dostarczanie żołnierzy na pozycje w pobliże wyznaczonego im celu i skuteczne rażenie przeciwnika. Sam wóz także ma cechować się dużą siłą ognia. Minimalne wymagania mówią o armacie kalibru 30 mm i systemie termowizji FLIR drugiej generacji, chociaż jako optimum uważa się armatę 50 mm i FLIR należący do generacji trzeciej.

Platforma ma także być zdolna do wkraczania w teren zurbanizowany i prowadzania walki w tamtejszych warunkach. Uzbrojenie uzupełnią także kierowane pociski przeciwpancerne. Nowa maszyna ma być bowiem znacznie silniej uzbrojona od swojego poprzednika (wyposażonego w ppk TOW) i mieć przewagę nad porównywalnymi rozwiązaniami u potencjalnych przeciwników (a zatem także ambitnie zaprojektowanymi rosyjskimi platformami nowej generacji). Możliwe też, że BWP zostanie uzbrojony w rozwojową wersję ppk TOW.

Wśród potencjalnych rywali o amerykański kontrakt wymienia się dzisiaj niemieckiego Rheinmetall Landsysteme, który jesienią ub. r. rozpoczął współpracę z Raytheonem w celu zaoferowania bwp Lynx. Inną możliwością jest zaoferowanie przez te firmy wspólnie z KraussMaffei Group zaawansowanej Pumy. Z kolei BAE Systems może zaproponować Amerykanom którąś z wersji CV90, a General Dynamics European Land Systems wóz oparty o rozwiązania z demonstratora technologii prezentowanego pod nazwą Griffin III. 

Reklama

Komentarze (28)

 1. Marek1

  Czemu HSW nie zaoferuje US Army swego Borsuka ? Ma być wszak taki doskonały ... ;))

  1. Stalker______

   Odpowiadam ci na twoim poziomie. Bo na pustyni nie ma wody zbytnio zresztą im nawet puma nie odpowiada. Zrobią swój i taki finał. A ty jak chcesz coś głupiego napisać to nie na tym portalu

  2. Obiektywny

   To nie argument, taka jest rzeczywistość, policjant po 10 latach jest wypalony, po 15-20 bywa ze jest wrakiem, mało ze stażem 25 plus pracuje na ulicy, na pierwszej linii, rożnica jest taka że dziś ci co mają 10 lat i muszą zrobić kolejne 15, to prawie nierealny wyczyn, kiedyś było znacznie łatwiej, dlatego zadbajcie o tych ze stażem 10 czy zwłaszcza +15, bo wam uciekną, cena jest zbyt wysoka a kasa niska.

 2. WRZECIONO

  Amerykanie chcąc być na topie i kształtować trendy na najbliższe 25 lat...powinni oprzeć się na budowie transportera opancerzonego AMPV natomiast nowe uzbrojenie zaczerpnąć wzorując się na rosyjskim bezzałogowym module bojowym AU-220M Bajkał z 57 mm armatą i systemami ppanc ....tym bardziej zwiększanie kalibrów armat z małokalibrowych na średnio kalibrowych będzie postępujące z chwilą wprowadzenia amunicji teleskopowej i jej różnych wariantów ...więc nasz przyszły Borsuk również powinien tego typem wieży i uzbrojenia się charakteryzować ...tym bardziej z chwilą gdy wejdzie do produkcji a więc rzędu 10-12 lat tego typu uzbrojenie będzie pewnym trendem a nawet pewną stałą charakterystyczną produkowaną w nowoczesnych systemach bojowych jako uniwersalne moduły bojowe mające możliwość dać odpowiedź na wszelkiego rodzaju zagrożenia z powietrza ,lądu czy morza

  1. Davien

   Panie wrzeciono dobry żart:) Opierac się na antycznej S-60 z praktycznie nieskuteczna amunicja ppanc i ppk z archaicznym SACLOS-żart roku:) Z AMPV jeszcze lepszy- robic BWP na bazie nastepcy M113:))

  2. Wrzeciono

   p.Davien podałem idee a nie gotowca a 57 mm Bajkał to nie S-60 jeśli chodzi o armatę to system z innej bajki o 3 generacje lepszy a jeśli chodzi o uniwersalność wieży nie ma na dziś lepszej

 3. Zmech

  Niech im przedłużą resurs o 20 lat... tak jak z bwpami

 4. Miękki cel

  Szykuje się powtórka z "Pentagon Wars", na których wzoruje się PGZ :-)

 5. mosze

  Może HSW zaproponuje Borsuka? Ten jest wysoce elastyczny, skoro potrafi pływać.

  1. Stalker______

   Potrafi pływać. Ma odpowiednią mobilność i siłę ognia a po dopancerzeniu nawet odporność balistyczną więc skończcie te hejty

 6. sża

  Polska powinna wystawić do przetargu Borsuka. Wygra w cuglach z Pumą, Lynxem czy CV90 bo tamte nie pływają, a więc nie nadają się na BWP.

  1. Davien

   No popatzr wiec T-15 Armata tez się nie nadaje:)) A jednak go zrobili:)

  2. Stalker______

   Słuchaj no pan. Puma jest droga. Czechy potzrebują 5-6 krotnienie mniej bwp i pochodnych Polska. Zresztą Pumy nie wezmą podobnie jak USA. Skończ pisać te swe wypociny bo się powtarzasz a one nie są śmieszne a tylko przedstawiają żałosny obraz twojego umysłu którego nikt nie chce poznawać.

 7. Asd

  Amerykanie wezmą Borsuka....ale jako cel poligonowy do testów prawdziwych BWP.

  1. Stalker______

   Nie wezmą z uwagi na obawę że testy wypadną dla nich blado. Na terenach półpustynnych i pustynnych nie ma wody zbyt wiele więc Borsuk odpada :) zmień portal

 8. C.I.A.

  Czy koreanski kadlub z ktorego powstaje Krab nadawalby sie do produkcji BWP, pytanie kieruje do znawcow tematyki, pozdro ;)

  1. Marek1

   Nie, nie nadaje się. Temat był już wałkowany dużo razy. Podwozie K-9 NIE jest dedykowane pod inne klasy pojazdów bojowych.

 9. Smk

  Szkoda Bradleya, proponuję film pt. Wojny w Pentegonie. Mam wrażenie że teraz tak jest u nas.

  1. Wawiak

   Konstruowanie Bradleya było świetne...

 10. Stalker_____

  Oj wiedziałem że hejt na Borsuka poleci. Nie pomyliłem się. Boesuka jeszcze nie ma więc nie stanie w konkursie. Piza tym nie ma mowy o pływaniu no bo niby gdzie? NA PUSTYNI? Myślałem że myślenie nie boli ale widać że pomylilem się czytając te wasze wypociny.

  1. sża

   W takiej na ten przykład Wenezueli, na którą Amerykanie się właśnie szykują, są rzeki i to jakie. Borsuk będzie idealny w tamtych warunkach. Tylko czy Amerykanie znają się na pancerce?

  2. Zartownis

   Nie martw sie, podobno arabia saudyjska jest zainteresowana duza partia plywajacego Borsuka ;)

  3. Davien

   Panie sża, a po co USA ma się szykowac na Wenezuelę?? Poczekaja spokojnie aż Rosjanie i Maduro rozwala wszystko do reszty i sami wenezuelczycy ich zaproszą by posprzątać:)

 11. Normalny

  Hehe, czyli już wiadomo gdzie te stare trupy będą stacjonować :-)

 12. vvv

  no to mamy powtórkę z Czech, gdzie Puma deklasyfikuje wszystkich :) Pytanie czy wieża pumy ma możliwość zainstalowania 35mm/super 50mm bez znaczącej ingerencji w konstrukcję. W ostateczności zawsze mogą zamontować zamiast 30mm, armatę o kalibrze 40mm.

  1. Marek

   Nie będzie żadnej Pumy ani powtórki z Czech. To nie ta skala. Zresztą Puma już jest i gdyby chcieli, to by se kupili do testów. Jankesi określili co chcą mieć. Założenia są jasne. Do ostatniej fazy konkursu wejdą dwie firmy, z których każda ma przedstawić 14 prototypów. Do tego wieże i kadłuby do testów balistycznych. KMW, RM czy BAE Systems na pewno też wystartują. Z tym tylko, że Jankesi finansują dwóm wygranym firmom wszystkie prototypy. Dlatego mogę się założyć, że proponowane pojazdy będą się znacznie różniły od tego, co znamy dziś z oferty tych firm. A opłacać się będzie, bo wyłonionej dwójki finalistów, nawet ta firma, która odpadnie też wygra. Jankesom rozmachu można tylko pozazdrościć.

  2. EUropa

   Kaliber 35 i 40 jest mozliwy "od reki", ale Niemcy wybrali 30, poniewaz zapas amunicji jest o wiele wiekszy. A jak juz specjalistyczne rodzaje ammo 30mm skonstruowali i zaczeli produkowac to (na razie) zostaja w przypadku Pumy (i tez planowanych Boxerow CRV/IFV dla Jaeger i Gebirgsjaeger) przy 30mm.

 13. marielito

  niech PGZ wystawi borsuka. posiada unikalne zdolnosci - jako jedyny plywa, jest najnowoczesniejsza konstrukcja bo inne wywodza sie jeszcze z 90tych lat, a na koniec najlepsze - jako jedyny ma wieze bezzalogowa!

  1. I

   A Puma to co

  2. Aha

   A Puma to ma niby jaka wieze???

 14. kjhkhgkjh

  Borsuk to dobra oferta na wozy rozpoznawcze oraz BWP dla oddziałów o dużej manewrowości i mobilności. Kazda armia potrzebuje takich oddziałów, jedna mniej druga więcej, ale jednak każda. Być może także sprawdziłny się jako wóz desantowy (desantowany z okrętów).

 15. proste rachunki

  I gdzie te mędrki z tego forum krytykujące Rosjan za 57mm i dowodzące, że z uwagi na zabieraną amunicję od wynalezienia koła nie ma nic lepszego od 30mm? I to dowodzi racjonalności Rosjan, że jednak BWP ma pływać i mieć pancerz chroniący przed odłamkami i ręczną bronią piechoty, ale nie przed bronią p-panc, bo jak Zachód zwiększał swoje pancerze, to Rosjanie kaliber i dalej mają zdolność zwalczania zachodnich BWP, ale na swoje wydają mniej, mają prostszy transport i logistykę i pływają.

  1. Davien

   Panie proste rachunki, działo S-60 w lekko zmodernizowanej wersji to nie jest dobra bron dla BWP, natomiast co do mozliwości 30mm to penetracja ponad 140mm dla Bushmastera mówi sama za siebie. Tu ma być 30mm lub nowa 50-tka nie stare działo sprzed pół wieku. Jak nie wymysla nowej amunicji to z penetracja 100mm na 1000m rosyjka 57-ka daleko nie zajedzie:)

  2. Stalker______

   Dokładnie. Taki BMP3 może zniszczyć każdy zachodni BWP ale fakt każdy zachodni może to i z nim zrobić. Lepiej mieć jednak 2-3x więcej takich BWP niż mniej ale lepiej opancerzonych. Liczy sie sposób użycia ma polu walki.

  3. heh

   Davienku, gdybyś nie był taki, jak... zawsze, to pewnie byś wiedział, że Rosjanie zaczęli przygotowywać produkcję nowej amunicji do 57, w tym i programowaną (i nieprzypadkowo mają kąt podniesienia lufy 75 stopni). 57mm od frontu może nieźle uszkodzić optykę Abramsa a od boku i tyłu nawet go skasować, bo jego konstruktorzy prawie cały pancerz umieścili praktycznie tylko z frontu. :)

 16. GUMIŚ

  Armia USA wymaga by nowy BWP miał bardzo dużą odporność balistyczną. Ten wymóg spełnia obecnie tylko LYNX K41 w wersji z maksymalnym opancerzeniem i masie około 50 ton, który jest w ofercie Rheinmetall i Raytheona. Nowy LYNX ma być wyposażony w laser do zwalczania dronów i ewentualnie w wieżę LANCE 2 z armatą 35 mm lub z większym kalibrem np. 40 mm. Użycie większego kalibru niż 40 mm w BWP nie ma sensu , ze względu na ilość amunicji jaka zmieści się w wieży i wystarczającą zdolność przebicia pancerzy pocisków 40 mm. LYNX K41 zabiera 3 członków załogi i desant 8 żołnierzy. Armia USA testowała już PUMĘ kilka lat temu i ten wóz nie wzbudził tam zachwytu. Problemem PUMY jest nadmiernie skomplikowana budowa ,która wymaga wzywania serwisu fabrycznego przy każdej nawet niewielkiej awarii. Wojskowi mechanicy w jednostkach nie potrafią naprawiać tych wozów Niestety prowadzi to do utrzymywania się niskiej gotowości bojowej tych wozów , co jest obecnie zmorą Bundeswehry. CV90 najnowszej generacji to świetne BWP ale o średniej masie i takim opancerzeniu. Z kolei GRIFFIN to zbudowany na podwoziu AJAXA średni BWP , skądinąd bardzo nowoczesny , ale na wymagania amerykańskie zbyt słabo opancerzony,

 17. Edmund

  Tak prowadzi się przetargi a nie jakieś ,,dialogi techniczne".

  1. anakonda

   jeśli nie rozumiesz co to dialog techniczny to po kiego wogóle bierzesz sie za komentowanie? ostatnie 50 lat robiliśmy wszystko bez analizy rynku i jak na tym wyszliśmy gdzie byle jełop decydował o naszych inwestycjach czy to sie komus podobało czy nie, to każdy z nas widział .Wiec nie zabieraj zdania kiedy nie rozumiesz o co chodzi bo i argentyńczycy jeśli poznaja już oferentów zaczna właśnie dialogi techniczne co pozwoli zoptymalizowac oferte.

 18. Feluś

  Ależ jedynym wozem spełniającym wyśrubowane amerykańskie oczekiwania jest polski Anders żadne Lynxy ani Pumy

 19. Zaq

  HSW z Borsukiem w cuglach wygra ten przetarg pod warunkiem że złoży swoją ofertę.

 20. Rzyt

  Borsuka nie chcą? LOR nikt nie wystosował do super zakładu HSW I PGZ? niemożliwe...plywa,jezdzi,ma super wieże, tani, nowoczesny, ekonomiczny, Polski i w ogóle' super partia (zakręt po niemiecku) '

 21. Clash

  No właśnie a czy ktoś pomyślał o tym aby Borsuk mógł działać w trybie bezałogowym czy tylko mamy sie cieszyć że pływa i jest sklecony "rencoma" polskich patriotów z polskich zakładów...

 22. Zuza

  PGZ może zaoferować autobus Autosan.

 23. rydwan

  no to czas zaproponowac naszego borsuka !!!

 24. Analityk

  Dostawy w 2026 przy agresywnym programie? A internetowi "znafcy" prezentujący swoje "fahowe" opinie na forum dyskusyjnym mówią że tak długie terminy to tyko w Polsce. Za granicą to takie wozy wdraża się na poczekaniu.

 25. ppp

  Borsuka im dać.

Reklama