Reklama

Siły zbrojne

Afganistan: walki z talibami. Zginęło 13 żołnierzy

Fot. Lt.j.g. Joe Painter/DoD
Fot. Lt.j.g. Joe Painter/DoD

Co najmniej 13 afgańskich żołnierzy zginęło w ciągu ostatnich trzech dni w walkach w prowincji Badghis na północnym zachodzie Afganistanu, gdzie rebelianci opanowali kilka punktów kontrolnych - poinformowały we wtorek lokalne władze.

Do ataków na siły rządowe przyznali się talibowie. Rzecznik gubernatora Badghisu, Dżamszid Szahabi, dodał, że 15 żołnierzy zostało rannych, a los 12 jest nieznany. Jak poinformował, walki wybuchły w sobotę w okręgu Bala Murghab. Afgańskie lotnictwo przeprowadziło kilka ataków, a w rejon starć wysłano dodatkowych żołnierzy. Według rzecznika w walkach zabitych zostało 42 rebeliantów.

Tymczasem członek rady prowincji Mohammad Naser Nazari powiedział, że śmierć poniosło 20 wojskowych, a po kolejnych 20 ślad zaginął. Według władz walki właściwie ustały; we wtorek dochodziło jedynie do sporadycznych starć w odległych obszarach prowincji.

Odpowiedzialność za ataki na punkty kontrolne wzięli na siebie talibowie. Talibowie walczą z międzynarodowymi siłami pod dowództwem NATO w Afganistanie oraz chcą obalić wspierany przez Zachód rząd w Kabulu, by przejąć władzę i wprowadzić w kraju prawo szariatu. Przeciwko rządowi w Kabulu walczy także lokalna filia dżihadystycznego Państwa Islamskiego oraz powiązana z talibami siatka Hakkaniego.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.