Reklama

Siły zbrojne

Abramsy dla Polski przyspieszą?

Autor. U. S. Abrams

Pentagon analizuje możliwości szybszego przekazania Polsce czołgów Abrams. W grę wchodzi przyspieszenie dostaw nowo produkowanych wozów, ale też przekazanie istniejących do czasu, aż te w docelowej wersji będą dostępne.

Reklama

W odpowiedzi na pytanie republikanina Mike'a Turnera, który wskazywał między innymi na konieczność uzupełnienia zapasów sprzętu po tym, jak został on przekazany Ukrainie. Douglas R. Bush, asystent sekretarza U.S. Army ds. pozyskiwania sprzętu wojskowego powiedział, że są „opcje" przyspieszenia dostaw czołgów do Polski. Jedną z nich jest zmiana priorytetu dostaw czołgów Abrams i przekazanie ich nieco wcześniej, niż do kolejnych jednostek U.S. Army czy innych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Decyzje w tym zakresie mogą zostać podjęte nie na poziomie Armii, ale Biura Sekretarza Obrony

Reklama

To, co już jest realizowane, to program przyspieszonych szkoleń, w ramach którego – jak informowano w trakcie podpisania umowy – Siły Zbrojne RP mają otrzymać 28 wozów w wersji M1A2 SEPv2, a szkolenia mają być realizowane z udziałem przedstawicieli U.S. Army.

Czytaj też

Pod uwagę jednak brane jest także przekazanie większej partii istniejących czołgów. „Przyglądamy się opcjom, włącznie z – być może, wykorzystaniem nowych uprawnień Lend-Lease, aby myśleć kreatywnie o tym, jak możemy zapewnić (Polsce) czołgi na okres przejściowy. To bardzo wstępne rozmowy" – powiedział Douglas R. Bush, który dodał, że na obecnym etapie więcej informacji może przekazać jedynie na niejawnym posiedzeniu.

Reklama

Polska zakupiła 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 wraz z pakietem wozów towarzyszących: 26 wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostami M1074 Joint Assault Bridge. W skład pakietu, który zakupiono, wchodzą też m.in. amunicja, części zamienne, elementy wsparcia logistycznego i symulatory. Wartość kontraktu wynosi 4,74 mld USD netto. Jeszcze przy okazji podpisania umowy informowano, że dostawy wozów w docelowej konfiguracji mają rozpocząć się w 2025 i zakończyć w 2026 roku, przy czym trwają rozmowy na temat przyspieszania rozpoczęcia dostaw docelowych czołgów.

Czytaj też

Z informacji przekazanych w Kongresie wynika, że jest to jedna z opcji, drugą jest przekazanie Polsce istniejących wozów. W takiej sytuacji mogłyby to – potencjalnie - być albo czołgi SEPv2 (takie, jak używane do szkolenia, i zastępowane w wybranych czynnych jednostkach U.S. Army przez SEPv3), albo starsze M1A1SA. Ta pierwsza opcja byłaby dużo korzystniejsza z punktu widzenia zdolności operacyjnych, ale i szkolenia, bo M1A1 znacząco różnią się od nowszych czołgów. Rozmowy są jednak na wstępnym etapie. Sama ustawa Lend-Lease została zresztą podpisana dopiero w pierwszej połowie maja (daje nowe uprawnienia, jeśli chodzi o wypożyczanie sprzętu ze składu armii USA Ukrainie, ale i sojusznikom).

Czytaj też

To, że w ogóle mówi się o jej zastosowaniu nie było więc przedmiotem samego kontraktu podpisanego na początku kwietnia br. i może być pokłosiem przekazania przez Polskę części własnych czołgów T-72 Ukrainie. Warszawa analizuje jednak różne opcje ich zastąpienia, bo zwracano się także do Niemiec o dostawy Leopardów 2.

Głównym producentem Abramsa jest koncern General Dynamics Land Systems. Polska podpisała jednak umowę międzyrządową, co oznacza, że – tak jak we wszystkich podobnych przypadkach – poszczególne elementy będą kontraktowane przez Pentagon bezpośrednio u producentów. Polska jest drugim po Australii państwem, które zdecydowało się na zakup Abramsów w wersji SEPv3.

Czołgi wejdą na uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, która dziś dysponuje czołgami Leopard 2A5/2PL (1. Brygada Pancerna w Wesołej) oraz T-72 w dwóch batalionach, docelowo podporządkowanych 19. Brygadzie Zmechanizowanej. Zakup odbywa się w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Wniosek w trybie FMS wysłano w lipcu 2021 roku. W lutym br. zgodę wyraził Departament Stanu, a w marcu – Kongres. Niiezależnie od zakupu tych czołgów, zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej ma być realizowany program Wilk, zakładający pozyskanie nowej generacji czołgu z dużym udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Jakub Palowski

Reklama

Komentarze (22)

 1. krajan

  To do NATO należy by Wojsko Polskie jako czołowa armia stojąca na straży dużej części wsch. flanki sojuszu, dysponowała nowoczesnym, adekwatnym sprzętem wojskowym wobec potencjalnego rosyjskiego agresora Po przekazaniu z Polski do Ukrainy 260 czołgów T72, 90 BM21 Grad, wiele haubic 2S1 Goździk i 18 Krab, Mig-29, Mi-24, należy bez zwłocznie uzupełnić niedobory sprzętu wojskowego Przy tak wielkich kontraktach zbrojeniowych czas by, USA przekazała sprawne uzbrojenie z amunicją, 88 AbramsA2v2 za 88 PT-91, 54 M270 za 70 BM21, 16 F-15 za 16 Mig-29, 16 AH-64 za 16 Mi-24 Korea 72 K2 za 72 T-72, 18 K9 za 18 Krab, 18 K239 za 22 BM21, 12 FA50 za 16 Su-22 Ze Szwajcarii pozyskać z rezerw 72 LeoA4 Z Niemiec 44 LeoA7 w zamian 44 LeoA4PL przekazanych UA

 2. Kamyl

  A co myślicie aby odkurzyć Andersa? Platforma UMPG jest po próbach państwowych? Jak dla mnie leprze to niż nic... lub czekanie na łaskę Amerykanów.

  1. Valdore

   @kamyl, rozumiem że chcesz WWO z pancerzem maks STANAG 5 zastepowac czołgi??? NO dawno tak się nie usmiałem, nawet Rosjanie nie sa tak głupi.

  2. Kamyl

   Grunt to nie dać się trafić..... pancerz to nie wszystko np. Anders ma leprzą siłę ognia i świadomość sytuacyjną niż t-72. Ponad to nie pisałem aby całkiem zastępować, ale jak sama nazwa wskazuje jako wozy wsparcia ogniowego dla Abramsów i Leopardów jako substytut do czasu wprowadzenia Wilka. Jeżeli projekt jest gotowy i czeka w szafie to jest jakaś opcja, to że zamówimy więcej Abramsów to wcale nie oznacza że dostaniemy je wcześniej.... jeżeli jednak dostaniemy od ręki to ze stratą dla nas, bo będą lekko odświeżone i pozbawione pewnych cech... Nie wiem czy rosjanie są głupi bo się z nimi przez ścianę nie macałem ale ktoś z taką unikatową ksywą @Valdore pewnie tak.

  3. Kordian

   Anders nie dość że mógł przewieźć całkiem pokaźną ilość żołnierzy to miał być potężnie uzbrojony.To był fantastyczny pomysł na ciężki bojowy wóz piechoty . Ktoś się bardzo postarał żeby utrącić ten pomysł. W WP jest wielu antypolskich kretów.

 3. saxon

  Nie jest to sarkazm , ale czyż nie fajnie by się prezentowało choćby te kilka sztuk w polskich barwach na najbliższej paradzie ?

  1. VIS

   "parady" ? Chyba chodzi o defilady, wojsko nie paraduje tylko defiluje.

 4. Perun Shogun

  Jest 200 Abramsow juz w Polsce. Tylko sep v2 amerykanskiego komponentu. Mysle, ze jak dojdzie cos do czego to kazdy nieobstawiny przez Amerykanow trafi do naszych batalionow

 5. Tytan

  Niemcy dostarczą Czechom 15 czołgow Leopard 2 w zamian za przekazane T-72 Ukrainie Abramsy sa doskonale w wojnie obronnej..

 6. Box123

  [2/2] A warto mieć świadomość, że jeżeli Polska nie będzie w stanie czy to bezpośrednio czy pośrednio (przez pomoc Ukrainie) zatrzymać Rosji oraz hegemonicznych dążeń Berlina i USA zaczną tracić Europe to mogą zapomnieć o wygranej rywalizacji z Chinami, więc Polska i jej wspieranie jest tu kluczowe dla przyszłości Stanów Zjednoczonych. A jeśli Błaszczak nie umie wyargumentować naszego stanowiska i nawet w takiej sytuacji doprowadzić do przekazania Polsce abramsow, których Stany mają setki, to może pora żeby ktoś inny zajął jego miejsce. Bo wydawać dziesiątki mld jak sie dostało extra kasę to nie potrzeba szczególnych umiejętności

  1. wert

   warto mieć świadomość że złapał koza tatarzyna a tatarzyn za łeb trzyma. Jankesi mówią: tacy cwani jesteście? No to idźcie do ruskiego mira. Stawką są potężne pieniądze które można przeznaczyć na inne cele. Raczej MY jesteśmy na musiku bo ALTERNATYWY NIE mamy i jankesi to wiedzą. Oni mogą jeszcze próbować niemca przerobić, mogą wykorzystać obecne osłabienie sowietów na rozprawę z chinami, mają jakieś opcje wg nas gorsze ale czy wg nich też? Lobby prosowieckie cały czas tam jest! Tak jak UKR- MUSZĄ udowadniać że chcą walczyć. Podliczysz ile za to płacą? Krwią i zniszczeniem. My póki co my tylko dolarami. Warto czy nie?

 7. szczebelek

  Czyli może być tak, że dostaniemy pomostowo starsze Abramsy, a w przyszłości po przeniesieniu ich własności na Polskę doplacimy za ich modernizację.

  1. bmc3i

   Co oznaczałoby że zamiast płacić za cały czołg, płacisz jedynie za modernizację.

 8. Box123

  [1/2] Przekazując czołgi Ukrainie Polska działała zarówno w interesie całego NATO jak i Stanów Zjednoczonych. Żaden inny kraj nie udzielił jak dotąd Ukrainie tak dużego wsparcie w ciężkim sprzęcie jak Polska. I wydaje się, że to nie było żadne "tymczasowe" wypożyczenie więc skąd pomysł, że czołgi które trafia do Polski miały by nim być? Podobnie przekazanie czołgów Ukrainie ma się nijak do zakupionych abramsow. Dlatego USA powinny (szczególnie wobec kolejnych kłamstw Olafa Scholza) przekazać nam używane abramsy (w ilości pozwalającej na sformowanie przynajmniej dwach batalionów) niezależnie od sepv3. W przeciwnym razie wygląda to na próbę wykorzystania tego że Polska nadstawia za nie karku, do tego żeby na nas dodatkowo zarobić.

  1. bmc3i

   Dodatkowo zarobić na Polsce? Zwłaszcza w sytuacji, gdy to amerykański podatnik płaci za sprzęt przekazywany na podstawie ustawy Lend Lease Ukraine państwom przekazującym swoje starocie Ukrainie. Co będzie, gdy to amerykański podatnik zacznie pytać o zarabianie na nim przez państwa takie jak Polska? Jeden który wygrał właśnie dzięki poparciu Trumpa amerykańskie prawybory i będzie startował w listopadowych wyborach do kongresu już o to pyta.

 9. DON MARZZONI

  Jesli chca przyśpieszyc dostawy czołgów to znaczy ze moga być potrzebne szybciej. Czyżby ktoś przewidywał problemy na froncie? Oby nie...

 10. Był czas_3 dekady

  prawnik@- a teraz nienawiścią.

 11. prawnik

  Jak wynika z DF 24 Leony pojadą do najdzielniejszej armii na świecie drugiej potęgi militarnej NATO :) Tak nas sojusznicy z za zachodniej granicy poważają ,,,,Ciekaw jestem jak zachowali by się Niemcy gdyby/ hipotetycznie/ wybuchł konflikt pomiędzy Polską a naszym kalinigradzkim sąsiadem

  1. pomz

   Jak to jak? Ubolewaniu, notom protestacyjnym, kombinowaniu jak nie eskalowac konfliktu, nie bylo by konca ,) W 1920 w Niemczech blokowano trsnsporty broni do Polski. Jeden z powodow budowy Wojskowej Skladnicy Tranzytowej w Westerplatte.

  2. prawnik

   Rok 1920 pamiętamy ...no ale oni mogą powiedzieć że wtedy byli przesiąknięci komunistami a w 1939 nazistami........ a teraz kim: ) ?

  3. CCCP

   @prawnik petrorublami?

 12. Gryfin

  @Dudley Po pierwsze nasza wersja SEPv3 jest identyczna z wersja dla US Army. Po drugie producent odchodzi od zubożonego uranu w pociskach i pancerzach

  1. QVX

   W pancerzu jest. A pociski - uranowe nawet US Army używać ma tylko na wojnie.

 13. LMed

  No cóż, na razie mają być "na cito" czyli do 2026 roku. Jest dużo czasu by termpo wzmóc więc.

 14. Gruders

  Ok, fajnie ale co z BWP? Ma być Borsuk ale idzie jak ślimak. Wschodnia flanka ma same złomy, może warto pomyśleć o czymś w zamian, made in USA? Jakiś Bradley, ewentualnie Rosomaki z wieżą 30? Żołnierze mają dość służenia na muzealnym złomie, szczególnie po obrazach i filmach z walk w Ukrainie. Jesteśmy bieda wojsko przy armii Ukrainy, Czech, Litwy. Ilościowo wygląda to nieźle ale jakość sprzętu poraża. Porównajcie budżet i sprzęt Grecji a nasz. Żenada.

  1. Snayper__

   Borusk trzyma się terminów co do dnia. Nie pisz bzdetów. Jak wóz ma być dopracowany to ma być dopracowany. Raz już z Krabem pośpiech przerabialiśmy. Brytyjczycy wydali 3 mld funtów na Ajaxa którym nie da się jeździć >30km bo wpada.... w drgania. Niech sprawdzą Borsuka na wszystkie sposoby a i produkcja roczna pewie będzie więkasza niż planowane 58 sztuk. Przygotowanie mocy produkcyjnych też wymaga czasu.

  2. Rydz_Aka_Rudy

   Pragnę tylko powiedzieć, że Ukraina ma bardzo podobny sprzęt pancerny do naszego, a oni większość zniszczeń mają przy użyciu dostarczonej broni. Ponadto sprzęt Grecji jest jakościowo też zbliżony do naszego, trzon greckich sił pancernych stanowią dawno wycofane Leopardy 1. Twój komentarz to żenada bo widać, że kompletnie nie ogarniasz kto czym dysponuje

  3. Gnom

   Kolejny troll plujący na Borsuka. Gdzie byłeś jak rząd rozpoczął rozdawnictwo 500+, przypadkiem nie przy urnie dajac krzyżek pisowcowi? Wolę poczekać na Borsuka i szybko dofinansowac polską wieżę do rośków bo moskwa raczej nie napadnie na nas w 2-3 lata, ba nawet w 5 patrząc na jakie baty zbiera w Ukrainie. A jak dojdzie do wymiany grzybów to i tak nie specjalnie bezie to miało zanczenie czy to bewup czy M2. Dlatego wolę, jako podatnik RP, kasę na następcę przekazać do HSW a nie do USA. Przynajmniej za kilka lat Polska będzie miała i miejsca pracy, i zdolności do zapewniania sobie własnych BWP, a z więszości kasy na ich utrzymanie i atk ok. 1/3 wróci do budżetu RP. A z USA do budżetu RP nie wróci ci nic, ba jeszcze cię wyssie. M1 to jak na razie co innego, ale miejmy nadzieję, że i Wilk ruszy.

 15. Ramno2039

  Zastanawiam się dlaczego amerykanie nie przekażą 250 abramsów A1M2 w starszej wersji w zamian za nasze t72 które przekazaliśmy ukrainie? Amerykanie setki czołgów magazynują i dlaczego taki sojusznik nam 8ch nie orzekaże skoro np grecja dostała setki abramsów za free poniosła tylko koszty yransportu z usa do grecji dziwne to...

  1. Valdore

   @Ramno, Grecja nie dostała żadnych Abramsó więc juz skończ kłamać.

  2. Dudley

   Ponieważ USA nie eksportują zaawansowanego uzbrojenia, w wersji dla armii USA, Na eksport idą małpie wersje, niczym się to nie rożni od podejścia innych wielkich eksporterów Jak Rosja, Chiny, czy Francja. W przypadku uzbrojenia które wymaga łączności ( samoloty, rakiety ) ograniczenie użycia realizuje się programowo.. Czołgi z pustyni nawet te najstarsze wersje mają wkłady pancerza z zubożonego uranu, których nie będą miały nasze Abramy w najnowszej wersji, ponieważ USA nie zezwalają na ich eksport.. Przed wysłaniem po prostu są zastępowane innymi wkładami o innych parametrach, z tego tez powodu nie mogliśmy okupić amunicji przeciwpancernej z uranowym rdzeniem.

  3. JAGODA

   Trzeba pamiętać, że eksport rosyjskiego uzbrojenia jest na poziomie eksportu polskich mebli. I jest o ok 4 mld dolarów niższy od eksportu bezprzewodowych słuchawek przez pewnego amerykańskiego producenta z ogryzkiem w logo.

 16. Paweł P.

  Zamówmy kolejne 250 szt. będzie z czapki temat. Opcja pomostowa jest testowana, ktoś tak kiedyś mówił – nie ma czasu na pomostówki, tym bardziej jak ubyło T72 i to jak :)

  1. Snayper__

   Podejrzewam, że tak się stanie. A potem dojedzie K3PL Wilk.

 17. Snayper__

  Dlatego nie dostaniemy starszych Abramsów "z pustyni", bo nie produkuje się starszego osprzętu. Poza tym kto by to w Polsce obsługiwał? Bumar?

 18. ExDanziger

  Czołgi będą potrzebne, gdyby nastąpił atak Rosji na Polskę... Tyle, że byłby to atak na NATO, który najprawdopodobniej byłby pełnoskalowym atakiem nuklearnym. Znacznie lepszymi inwestycjami byłaby ochrona przeciwrakietowa, wejście do programu Nuclear Sharing oraz rozmieszczenie na terenie Polski (i Finlandii) pocisków nuklearnych pośredniego zasięgu (IRBM). Ale przede wszystkim modyfikacja strategii użycia broni nuklearnej przez NATO dopuszczająca atak prewencyjny.

 19. zegrz69

  Polski rząd powinien zrobić wszystko byśmy dostali dodatkowe Abramsy. Jeśli nie SEPv2 to nawet w wersji używanej przez piechotę morską.. 2 bataliony zamiast oddanych już T-72 i jeszcze dwa-trzy i będziemy mogli oddać Twarde.

 20. Buczacza

  Pięknie. Tak trzymać.

 21. Chyżwar

  I od razu robi się jasne jest kto faktycznie jest naszym sojusznikiem.

 22. jacekkoszalin

  Zamiast pewnej ilości na okres przejściowy do szkolenia za T72 dali by nam 116 Abramsów w wersji SEPv2 ze zobowiązaniem się Polski ich modernizacji do SEPv3 po dostawie 250 Abramsów w wersji SEPv3.. I wilk syty bo zarobią na maderce i owca cała bo mamy dodatkowe 116 szt.

Reklama