Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Ustawa Lend-Lease zatwierdzona przez Kongres

Fot. Nelo Hotsuma/flickr/CC BY 2.0

Izba Reprezentantów zatwierdziła w czwartek projekt ustawy o przywróceniu programu Lend-Lease z okresu II wojny światowej. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Lend-Lease Act – to ustawa federalna z 11 marca 1941, zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."

Czytaj też

Kongres USA ostatecznie zatwierdził jej przywrócenie dla Ukrainy. Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego.

Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw na Ukrainę będzie sie odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

Czytaj też

Za przyjęciem ustawy głosowało 417 kongresmenów, dziesięciu było przeciw. 7 kwietnia dokument został zatwierdzony przez Senat USA. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. szczebelek

  Państwo A odda czołgi Ukrainie, więc USA wypełni dziurę Abramsami za które państwo A może zapłacić z obsuwą, wydzierżawić je od USA lub dostać je na zasadzie wymiany. Wszystko zależy od tego kogo USA bardziej lubią. Używając przykładu Polski to co zostało wysłane pewnie jest wliczone w kontekście zakupu z kwietnia, ale jeśli za twarde i liniowo używane t-72

  1. szczebelek

   WP by otrzymało kolejne 250-300 Abramsów w wersji sep2 czy program Wilk nie zostanie przesunięty?

  2. Box123

   Niezależnie od kupionych abramsow powinniśmy cisnąć USA o używane w zamian za czołgi, które przekazujemy Ukrainie. Tymbardziej, że przekazanie nam 120 abramsow w starszej wersji nie powinno być dla Stanów Zjednoczonych najmniejszym problemem i powinniśmy to traktować wręcz jako ich obowiązek w obecnej sytuacji. Polska nie jest potęga jak stany, bezpośrednio graniczy z Rosją, a przekazanie 1/4 naszych czołgów jest jednak osłabieniem naszych możliwości nawet jeśli to były tylko t72. To że kupimy za górę kasy nowe, które będą za 3 lata, niczego tu nie zmienia, a wpieranie Ukrainy przez Polskę to też działanie w interesie Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że Błaszczak będzie umiał się tu postawić i o to zawalczyć, bo dotychczasowe jego wypowiedzi odnośnie tej kwestii nie wyglądają dobrze

 2. Chyżwar

  Można więc rzec, że koło się zamyka. Dzięki pierwszej Lend-Lease rosjanom udało się wygrać wojnę, choć kłamią, że to nieprawda. Teraz jest kolejna Lend-Lease, dzięki której przypaskudzą obecną wojnę. Mam nadzieję, że tym razem będą o tym długo pamiętali.

  1. Box123

   Dokładnie. Można nawet powiedzieć, patrząc na ilość państw wspierających już coraz bardziej na serio Ukraine, że tworzy nam się nowa wojna ojczyzniana. Tylko tym razem to Rosja jest w roli nazistowskich Niemiec

 3. Monstera

  Przeciw było 10 skrajnie prawicowych, pro-Trumpowych polityków. W większości ci sami ludzie popierają putinowską propagandę i walczą ze szczepionkami.