Reklama

Siły zbrojne

200 strzelań rakietami S-300 w Zachodnim Okręgu Wojskowym

Jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego przeprowadziły w 2014 roku ponad 200 strzelań rakietami S-300 i ponad 120 odpaleń pocisków powietrze-powietrze. fot. function.mil.ru.
Jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego przeprowadziły w 2014 roku ponad 200 strzelań rakietami S-300 i ponad 120 odpaleń pocisków powietrze-powietrze. fot. function.mil.ru.

Ministerstwo obrony Rosji rozpoczęło bilansowanie tegorocznego wysiłku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Ujawniono dane dotyczące sił powietrznych Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Podliczono, że w 2014 r. w Zachodnim Okręgu Wojskowym przeprowadzono ponad 40 ćwiczeń z wykorzystanie lotnictwa i 50 z wykorzystaniem pododdziałów wojsk obrony przeciwlotniczej. Większość z nich zorganizowano Obwodzie Leningradzkim i Astrachańskim oraz w Karelii i Arktyce.

Dodatkowo jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego uczestniczyły w 130 ćwiczeniach zorganizowanych wspólnie z Flotą Bałtycką i Północną oraz w ramach programu szkoleniowego wojsk powietrzno-kosmicznej obrony.

Na poligonie Aszułuk zniszczono ponad 100 celów powietrznych z wykorzystaniem rakietowych systemów przeciwlotniczych typu S-300 (co oznacza zużycie ponad 200 rakiet). Do tego należy doliczyć ponad 120 pocisków powietrze-powietrze wystrzelonych na wysokości 10000 m nad poligonami Ładoga i Timur (ze 120 samolotów myśliwskich). Zaznaczono przy tym, że strzelanie prowadzono w dzień i w nocy oraz że 15 załóg wykonywało strzelanie po raz pierwszy, uzyskując w ten sposób dopuszczenie do dyżurów bojowych.

Rosjanie działali więc z ogromnym rozmachem i prawdopodobnie bez odpowiedniego bilansu ekonomicznego. Ale o tym przekonamy się dopiero, gdy ministerstwo obrony przedstawi sprawozdanie szkoleniowe za 2015 r.

W przyszłym roku Rosja zamierza skokowo zwiększyć wydatki wojskowe, lecz w dłuższym okresie utrzymywanie ich na tak wysokim poziomie może okazać się niemożliwe, zwłaszcza w świetle sankcji wprowadzonych w związku z kryzysem na Ukrainie i spadku cen ropy naftowej. 

Reklama

Komentarze (10)

 1. Lucek

  To pewnie wszystkie jakie mieli dlatego zatrzymali ofensywę w Ukrainie bo im patronów brakło :) Rosja to jest taka propaganda że z budżetu na poziomie Włoch robia budżet USA & EU = Rosja :)

  1. shl

   W USA inżynier zarabia 20 tysięcy dolarów na miesiąc w Rosji 20 tysięcy ale rubli. Tu jest pogrzebany pies :) kolego.

 2. pragmatyk

  jWidać z tego ,że Rosjanie jako zasadniczy element obrony OPL wprowadzają S-300 ,muszą więc przeszkolić i "przestrzelać" obslugi i zgrać baterie, czy pułki.Mają więc sporo pracy.Chyba Rosjanie calkowicie już zrezygnowali z zestawów jakie ma nasza armia . W lotnictwie podobnie , nowe typy samolotow w jednostkach muszą powodować większą liczbę strzelań.Jedno jest tu ważne duża ilośc strzelań w jednym roku co sugeruje o stanie aktywnosci bojowej w rosyjskiej armii.Być moze jak piszą niektorzy Ukraina jest jednym z powodów tak wielkiej demonstracji sily.

 3. zdzich

  Ależ powszechnie wiadomo że rosyjska gospodarka nie podlega prawom ekonomii.Tam zawsze był,jest i będzie dobrobyt.Już w latach siedemdziesiątych w/g informacji czynników politycznych poziom życia narodu przekroczył wskaźniki zachodnie.Dlatego tez oczywistym jest ze Rosję stać na wszelkiego rodzaju inicjatywy zbrojeniowe a nie tak jak biedne państwa zachodnie w tym Stany Zjednoczone.Gospodarka rosyjska rozwija się planowo dzięki wybitnym talentom ekonomicznym swojego przywódcy ,ojca narodu niejakiego Putina.Po prostu wydał on polecenie służbowe gospodarce aby wzrastała i ta po prostu nie miała wyjścia i stąd te nieograniczone ilości pieniędzy na zbrojenia.Przecież to takie proste i oczywiste.

 4. Obserwator

  Ja myślę, że strzelali nimi na wschodzie Ukrainy a "zdejmowano je ze stanów" w innych częściach Rosji. Dlatego tak intensywnie ćwiczono w 2014 roku, ponieważ było duże zapotrzebowanie na sprzęt, amunicję, racje żywnościowe, etc. na wschodzie Ukrainy. A tak można było zgodnie z prawem "rozchodować". Jedna jednostka ćwiczyła do kamer a 10 stało w polu kilka tygodni. Zaoszczędzone paliwo, amunicję, etc wysyłano dla separatystów. Część sprzętu po całorocznych manewrach trzeba spisać na straty bo uległo zniszczeniu (miejsce zniszczenia np. Ługańsk).

  1. Radek

   To całkiem możliwe w odniesieniu do (małej) części z tych rakiet. Gdyby wszystkie wystrzelono dla wsparcia rebeliantów, to biorąc po uwagę ilość zestrzelonych ukraińskich samolotów i śmigłowców (łącznie ok. 10) wychodziłoby gdzieś po 20 rakiet S-300 i 12 powietrze-powietrze na zestrzelony cel, a to mało prawdopodobne.

 5. olo

  Ciekawe skąd taką kasę wzieli jak ich budżet jest na poziomie Włoch ? Pewnie było 20 ale dlaczego jednego zera nie dopisać tak aby NATO sie przestraszyło. Ludzie ruska propaganda jest 100 x wieksza niż ta III Rzeszy. Kiedyś pierdo..i o tysiacach czołgów a okazuje się że maja ich 500 na normalnym poziomie reszta to szrot jak RUDY 102.

 6. logik007

  Ciekawe ile to jest z ich ogólnego stanu tych rakiet :)? Iskanderów mają 50, więc i rakiet do S300 pewnie raczej kilka setek niż tysięcy, może się okazac, że jak tak dalej będą ćwiczyć to w razie prawdziwej potrzeby nie będzie czym strzelać :).

  1. Piotrek

   Jak to wyliczyłeś?

 7. Wojmił

  Trochę mi się w taką skalę wierzyć nie chce...

 8. gość

  A polacy ile wystrzelali?

  1. Nic, bo rakieta ze starosci nie zeszla z wyrzutni. Ale 2022 to im pokazemy...

   Nic, bo rakieta ze starosci nie zeszla z wyrzutni. Ale 2022 to im pokazemy...

  2. advisor

   Całe zero - wszystko schowane w szklanych gablotkach, bo takie piękne, hamerykańskie i przepłacone 20 razy za frajer. Poza tym do czego byśmy strzelali? Celów nie ma, a wrota od stodoły na cebule nie latają ;-)

  3. szyderca

   No wiesz! Przecież na naszych pięknych amerykańskich fregatach (są tu na portalu tacy, którzy się domagają, by wziąć ich z amerykańskich złomowisk jeszcze więcej!) mamy aż 4 szt. (łącznie!) rakiet SM-1 (w tym 1 prawdopodobnie uszkodzona przy załadunku) i więcej nie można dokupić, bo nawet w muzeach ich już nie ma. I powiedzmy, że chciałbyś odpalić 1 taką rakietę. Czy jesteś gotów na osłabienie zdolności obrony plot naszych fregat o 1/3? :-)))

 9. nutanostalgicznopatriotyczna

  Brawo! Nie po to Regan ceny ropy twardo obniżał, żeby teraz ruscy mogli sobie bezkarnie strzelać w świetle wprowadzonych sankcji. No.

 10. A_S

  A my tymczasem w ramach podnoszenia zdolności obronnych napisaliśmy 2000 stron czcionką Arial 10, różnej maści Programów Narodowych Modernizacji starych systemów obrony.

Reklama