Reklama

Siły zbrojne

2. Rajd Motocyklowy Weteranów – zapisy do 5 marca

Fot. Archiwum gen. Malinowskiego
Fot. Archiwum gen. Malinowskiego

Trwają zapisy na drugą edycję rajdu organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. O tym jak postrzegany jest rajd oraz o wrażeniach z pierwszej edycji rozmawiamy z gen. dyw. pil. Dariuszem Malinowski. Sprawdzamy także jaki cel przyświeca drugiej odsłonie rajdu oraz w jaki sposób można dołączyć do grona jego uczestników.

Wojsko Polskie oraz inne polskie formacje mundurowe od 1953 roku uczestniczyły w 92 operacjach poza granicami kraju, przez które przewinęło się ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. Większość z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili jednak zdrowie, a jeszcze inni nie powrócili, oddając swoje życie w służbie Ojczyzny.

Organizatorzy deklarują, że celem rajdu jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, popularyzowanie postaw patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem, propagowanie aktywnej formy spędzania czasu wolnego, promowanie bezpiecznej jazdy i zachęcanie do wspólnych spotkań także poza rajdem. Redakcja Defence24 sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby.

Środowisko zmotoryzowanych weteranów może stać się wartościową platformą do aktywnego spędzania czasu, wzajemnej pomocy, niezbędnego wsparcia dla uczestników misji. W towarzystwie innych służb mundurowych podczas organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa „2. Rajdu Motocyklowego Weteranów” będą wspominać i oddadzą cześć poległym kolegom, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie.

Płk Szczepan Głuszczak, Dyrektor Centrum Weterana

Wspomnienia z pierwszej edycji

Wrażeniami z udziału w rajdzie dzieli się z nami gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ i zapalony motocyklista.

Rajd to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa. Na początku nie wiedziałem o co w tym chodzi. Wiadomo, że nie każdy z nas ma tyle czasu, aby uczestniczyć w całym rajdzie, który odbywał się w maju, ale idea jest bomba.

Gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ
image
Fot. Archiwum gen. Malinowskiego 

Najbardziej podobało mi się to, że to co robimy bardzo wiele znaczy dla rodzin poległych weteranów. Wszędzie, gdzie jechaliśmy zawsze byli obecni najbliżsi – żona, matka, rodzice, dzieci i przyjaciele.

Pokazujemy w ten sposób, że wojsko nie zapomniało o tym, że ich najbliżsi oddali to co najcenniejsze w służbie Polsce. Pamiętamy o tym i nie damy zapomnieć na pewno.

Gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski

Generał zaznacza, że podczas rozmów dzieci, które są już nastolatkami, często mówią, że pójdą w ślady swoich ojców i jest to bardzo mocno mobilizujące.

image
Fot. Archiwum gen. Malinowskiego 

Kocham motocykle, a udział w rajdzie pozwolił połączyć jedno i drugie – pamięć o poległych z zamiłowaniem do jazdy na motorze w dobrym towarzystwie. Rajd to bardzo pozytywny projekt i zachęcam wszystkich do udziału w drugiej edycji, w której oczywiście będę ponownie uczestniczył.

Gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski

Dowódca podkreśla, że po sukcesie pierwszej edycji nie sądzi, aby do samej idei rajdu trzeba było kogokolwiek przekonywać.

image
Fot. Archiwum gen. Malinowskiego

Otrzymałem całą serię zapytań nie tylko od wojskowych i lotników, ale również od motocyklistów nie związanych z wojskiem. Koledzy nie związani na co dzień z mundurem pytają czy oni także mogą w nim uczestniczyć, oddać hołd i wyruszyć na wspólną wyprawę przyłączając się do jednego z etapów rajdu.

Gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski

- Tak się składa, że jeździmy w środowisku lotniczo-wojskowo-cywilnym, naprawdę nikogo nie trzeba namawiać zaznacza Zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ.

image
Fot. Archiwum gen. Malinowskiego

Kiedy zatrzymywaliśmy się tankować większą grupą pytano się nas co robimy i skąd jesteśmy i gdy powiedzieliśmy, jak jest idea tego rajdu to zawsze komentarze były bardzo pozytywne – „Wy żołnierze bardzo się szanujecie” - i widać to i niech tak dalej będzie.

Gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski

- Pamiętamy i będziemy pamiętać, nie trzeba ludzi do tego namawiać, bardzo chętnie uczestniczą, wręcz się dopytują – gdzie, kiedy, co i jak oraz w jaki sposób mogą się dołączyć do rajdu, pomimo że nie są żołnierzami – zaznacza Generał Malinowski.

Zapisy na II edycję

Centrum Weterana do udziału w rajdzie i wspólnego oddania czci poległym kolegom zaprasza motocyklistów - weteranów, żołnierzy i funkcjonariuszy.

Organizatorzy podkreślają, że żołnierzy w czynnej służbie i pracowników resortu obrony narodowej zgłaszają do udziału w rajdzie przełożeni, a informacji na ten udziela koordynator rajdu st. chor. Marcin Michalak tel. 606-943-381, 261-168-522. 

Pozostali chętni - m.in. żołnierze rezerwy oraz sympatycy westernów zainteresowanie udziałem w rajdzie mogą zgłosić, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej Centrum Weterana.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to 5 marca 2021 roku.

Osobą koordynującą w tym przypadku jest Sebastian Bartkowski (tel. 503-039-847 i 261-842-237, e-mail: [email protected]).

Zasady

Dyrektor Centrum Weterana płk Głuszczak przypomina, że uczestnictwo w rajdzie jest dobrowolne, przejazdy poszczególnych motocyklistów w każdym etapie odbywają się indywidualnie zgodnie z ustaleniami koordynatora danej grupy i komandora rajdu oraz zasadami ruchu drogowego, a realizacja rajdu uzależniona jest od sytuacji epidemicznej.

image
Grafika Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Przebieg rajdu

Druga edycja rajdu organizowana jest w trzech etapach: 

  • Etap I - Rozpoczęcie (planowane do 2 maja 2021 roku);
  • Etap II – Przejazd w miejsca pochówku i zapalenie zniczy na grobach poległych żołnierzy w misjach poza granicami państwa, spotkania z rodzinami i bliskimi poległych, spotkania ze społeczeństwem (czas na jego realizację to 30 dni);
  • Etap III – Zakończenie (Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa - 29 maja 2021 roku).
Reklama

Komentarze

    Reklama