Siły zbrojne
Motocyklowy rajd pamięci weteranów [PATRONAT]
2. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów połączy żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy oraz rodziny i przyjaciół poległych w misjach i operacjach poza granicami kraju. Organizatorzy zachęcają do udziału i informują o zapisach.
Wydarzenie odbędzie się w maju 2021 roku, a jego organizatorem jest Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Redakcja Defence24 wspiera projekt jako partner medialny Rajdu.
Rajd organizowany jest po raz drugi, a w pierwszej edycji uczestniczyło ponad pół tysiąca osób. Szczegóły związane z organizacją rajdu przybliża w rozmowie z Defence24 płk Szczepan Głuszczak, Dyrektor Centrum Weterana, weteran misji w Iraku i Afganistanie.
Zakładamy, że przyszłoroczny rajd rozpocznie się 2 maja w Dzień Flagi a zakończy 29 maja podczas Centralnych obchodów Dnia Weterana. Uczestnicy podzieleni na grupy regionalne będą jeździć po całej niemal Polsce i odwiedzać cmentarze, gdzie spoczywają polegli weterani. Podczas tych wyjazdów spotkają się również z rodzinami i najbliższymi swoich kolegów.
Zapisy do udziału w II edycji Rajdu rozpoczynamy 4 stycznia.
Oficer podkreśla, że celem rajdu jest integracja środowiska weteranów, które coraz częściej korzysta z jednośladów.
W Stanach Zjednoczonych od wielu lat żołnierze zrzeszają się i spotykają podczas rajdów. W ten sam sposób wspierają swoich rannych kolegów i oddają cześć tym, którzy z wojny nie wrócili. To również od weteranów rozpoczął się w USA ruch powstawania pierwszych Klubów Motocyklowych. Jazda motocyklem to także doskonały sposób na wyciszenie się, zebranie myśli, wzmocnienie poczucie wolności, ale także duma z przynależności do wyjątkowej grupy. Dla weteranów to doskonały sposób na adaptację po powrocie z misji.
Jak zapewniają organizatorzy rajd ma mieć także wymiar edukacyjny. Wskazują, żę społeczeństwo nadal mało wie na temat udziału Polaków w operacjach poza granicami państwa. Jak podkreśla Pułkownik Głuszczak pojawienie się motocyklistów może stać się okazją do spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń.
Warto przy tej okazji pamiętać, że od zakończenia II Wojny Światowej Polska aktywnie uczestniczy w budowaniu pokoju czy zapewnianiu bezpieczeństwa w najbardziej zapalnych punktach na świecie. Od 1953 roku ponad 115 tysięcy naszych rodaków uczestniczyło w ponad 90 misjach poza granicami kraju.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie