Reklama

Siły zbrojne

16. Dywizja Zmechanizowana ćwiczy na poligonie w Orzyszu

Fot: : st. szer. Adrian Jórski
Fot: : st. szer. Adrian Jórski

W ramach ćwiczenia taktycznego DRAGON-21 pododdziały 16. Dywizji Zmechanizowanej prowadzą intensywne szkolenie z procedur MEDEVAC (Medical Evacuaction) czyli transportu poprzez praktyczną ewakuację rannych z pola walki z użyciem noszy i śmigłowca wielozadaniowego Mi-2.

Jak podało Dowództwo Generalne RSZ, 3 czerwca dla wielu mieszkańców Warmii i Mazur był dniem wolnym od zajęć, jednak nie dla żołnierzy z jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej, którzy intensywnie szkolą się na poligonie w rejonie m. Orzysz, realizując zadania podczas ćwiczenia Dragon-21. żołnierze 15. Brygady Zmechanizowanej doskonalili podstawowe procedury przechodząc praktyczne szkolenie z wykonywania czynności z zakresu ewakuacji rannych z pola walki. Z kolei żołnierze z dywizjonu przeciwlotniczego ćwiczyli osiąganie gotowości w czasie prowadzenia osłony przeciwlotniczej pododdziałów zmechanizowanych kładąc nacisk na szybką reakcję i błyskawiczne wykonywanie komend dowódców, gdyż w ich skutecznym działaniu ważna jest każda sekunda. Ponadto podczas ćwiczenia taktycznego Dragon-21 pododdziały 16. Dywizji Zmechanizowanej przechodziły również szkolenie z zakresu zwalczania grup dywersyjnych potencjalnego przeciwnika.

image
Fot: : st. szer. Adrian Jórski

 

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/
Reklama Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/rosyjska-sztuka-operacyjna-w-zarysie/

Ćwiczenie taktyczne z wojskami DRAGON-21 to największe, cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego RSZ i 16. Dywizji Zmechanizowanej w bieżącym roku. Jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym. Jego głównym celem jest sprawne przygotowanie i zgrywanie sił 16 Dywizji Zmechanizowanej, do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT i układem pozamilitarnym.

image
Fot: : st. szer. Adrian Jórski

 

image
Fot: : st. szer. Adrian Jórski

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. ksenofont

  16 dywizja, czy tylko 15 brygada, bo nie ma mowy o 20 brygadzie zmech ani o 9 bryg pancernej? Mamy tę 16 dywizję w realu, czy tylko na papierze?

  1. janek

   Trzeba się zastanowić, czy jednostki 16 DZ są optymalnie rozmieszczone. Nie jestem ekspertem, ale dziwi ulokowanie dwóch batalionów czołgów tuż przy granicy z Rosją...

 2. Rydz

  Silni, zwarci, gotowi.

 3. Zator

  Już mi lepiej jeden pluton I jeden helikopter

Reklama