Siły zbrojne

128 mln zł na ukraińskie rakiety dla polskich MiG-ów. WB Electronics dostawcą

Polski MiG-29 z podwieszonymi rakietami powietrze-powietrze krótkiego zasięgu. Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ
Polski MiG-29 z podwieszonymi rakietami powietrze-powietrze krótkiego zasięgu. Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ

Inspektorat Uzbrojenia przedstawił WB Electronics zaproszenie do zawarcia kontraktu na dostawę pocisków rakietowych kierowanych R-27R1 przeznaczonych dla samolotów MiG-29. Polska spółka oszacowała, iż kontrakt może opiewać na kwotę 128 mln zł.

Jak informuje spółka WB Electronics, zaproszenie do podpisania umowy  zostało wysłane przez Inspektorat 15 lipca br. Jednakże dokładny termin podpisania umowy na chwilę obecną nie został upubliczniony. W ogłoszeniu przetargowym określono, że dostawy mają się zakończyć przed 30 listopada 2016 roku.Polska spółka występuje w tym przetargu we współpracy z Państwowym Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego ,,Spetstechnoexport” z siedzibą w Kijowie, która oferuje pociski produkcji ukraińskiej firmy Artem.

Inspektorat Uzbrojenia rozstrzygnął w czerwcu br. rozpisany w październiku 2015 roku przetarg na dostawę kierowanych radarowo rakiet powietrze-powietrze R-27R1, które są wykorzystywane jako uzbrojenie polskich myśliwców MiG-29.

R-27R Ukraina
Pocisk rakiety R-27 stosowany w myśliwcach MiG-29 - fot. Spets Techno Export

Są to naprowadzane półaktywnie radarowo pociski średniego zasięgu, przeznaczone do zwalczania celów powietrznych na małych i średnich odległościach, w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy. Zastosowanie rakiet tego typu wymaga ciągłego podświetlania przez radar myśliwca. Ich zasięg, zależny w dużym stopniu od warunków odpalenia i kierunku przemieszczania celu, to około 60 km. Każdy z jednomiejscowych MiG-29 może przenosić dwie rakiety.

Czytaj też: Wojsko kupuje rakiety dla MiGów-29. „Dopuszczeni wykonawcy z Ukrainy”

Zakup rakiet średniego zasięgu powietrze-powietrze świadczy o dążeniu do utrzymania pełni zdolności myśliwców MiG-29 Sił Powietrznych. Natomiast niewielka liczba (w ogłoszeniu uwzględniono pozyskanie 40 pocisków), wynika z tego, że są one rzadko używane. W misjach typu „Air Policing”, jakie są najczęściej realizowane przez polskie myśliwce MiG-29M, wykorzystuje się niemal wyłącznie rakiety krótkiego zasięgu R-60MK lub nieco nowocześniejsze R-73E.

W trakcie szczytu NATO Protokół między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wprowadzenia zmian do Porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym. Umowa ma na celu umożliwienie rozszerzenia współpracy przemysłowej obydwu państw. Przetarg na zakup rakiet R-27 został rozpisany jeszcze w październiku 2015 roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.