Reklama

Siły zbrojne

10 lat Żelaznej Kopuły w boju [FOTO]

Fot. Rafael
Fot. Rafael

Minęło 10 lat od pierwszego bojowego przechwycenia systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła) opracowanego przez izraelskiego Rafaela.

Jak czytamy w komunikacie firmy Rafael, producenta systemu, prace rozwojowe zostały rozpoczęte w 2007 roku, a kilka lat później został on skierowany do użycia operacyjnego. W ciągu niecałego miesiąca po wdrożeniu w Izraelu, wieczorem 7 kwietnia 2011 r. system został użyty w walce po raz pierwszy. Rakieta, która została wystrzelona ze Strefy Gazy została wykryta przez radar Iron Dome. W ciągu kilku sekund przetworzono dane przesyłane do BMC (Centrum Zarządzania Walką), a operatorzy zdecydowali o wystrzeleniu pocisku, który zneutralizował zagrożenie. Przed atakiem rakietowym obroniono miasto Aszkelon, zamieszkałe przez ponad 130 tys. ludzi.

Rok później Iron Dome został użyty po raz pierwszy na szerszą skalę, w trakcie operacji Filar Obrony w 2012 roku. System przechwycił ponad 500 pocisków stanowiących zagrożenie dla różnych części Izraela, w tym jak podkreśla Rafael, również w warunkach zmasowanego ataku.

Od tego czasu Iron Dome odgrywał kluczową rolę w konfliktach, w których terytorium Izraela było zagrożone atakiem rakietowym. Łącznie, według danych producenta, dokonał ponad 2500 przechwyceń ze skutecznością na poziomie 90 proc. 

Iron Dome był wykorzystywany bojowo jako system do zwalczania niekierowanych pocisków rakietowych, pocisków artyleryjskich i moździerzowych (C-RAM), ale może też wykonywać misję obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Jest bowiem również zdolny do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, amunicji precyzyjnej i pocisków manewrujących. Jest też cały czas rozwijany, dlatego dziś ma większą niż przed dekadą strefę rażenia, polepszono też zdolności zwalczania zmasowanych ataków rakietowych.

Reklama
Reklama

W sierpniu 2019 r. Ministerstwo Obrony Izraela i Departament Obrony USA podpisały umowę na zakup dwóch baterii Iron Dome dla US Army (wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki). Obie baterie zostały dostarczone do USA. Zakupiono je w istniejącej konfiguracji, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. 

W maju 2020 r. Rafael i Raytheon Technologies Corporation podpisały umowę joint venture dotyczącą otwarcia w Stanach Zjednoczonych Ameryki zakładu produkującego zestawy obrony powietrznej i przeciwrakietowej Iron Dome i przeznaczone dla nich pociski. Nowe partnerstwo ma nazwę Raytheon Rafael Area Protection Systems (R2S). 

Iron Dome jest jednym z kandydatów w przyszłościowym programie obrony powietrznej IFPC. Jest integrowany z systemem IBCS i będzie wraz z innymi systemami uczestniczył w strzelaniach testowych, planowanych w tym roku, poprzedzających wybór docelowego rozwiązania dla amerykańskiej armii.

Rafael opracował dodatkowe warianty systemu Iron Dome, tworząc rodzinę, która obejmuje wariant morski C-Dome, zapewniając ochronę elementów marynarki wojennej i instalacji brzegowych. C-Dome jest już w służbie izraelskiej marynarki wojennej. Iron Dome jest również oferowany jako zintegrowany na jednym pojeździe system obrony powietrznej (I-Dome) dla mobilnych taktycznych jednostek lądowych.

Iron Dome jest powszechnie znany w Izraelu i stał się synonimem doskonałości. Jesteśmy dumni z naszych zespołów naukowców i inżynierów, którzy opracowali ten niezwykły system i nadal robią to codziennie. Dzięki nim zdolności Iron Dome są lata świetlne poza jego pierwotną konstrukcją. Widzieliśmy jak przekształca się z projektu w prawdziwy przełomowy system, ratujący życie, zapobiegający eskalacji, umożliwiający wojsko i decydentom politycznym dokonywać spokojnych i wspólnych decyzji. Pozwoliło to Izraelowi działać w ramach codziennej rutyny, nawet będac celem wielu przeciwników. Jesteśmy wdzięczni naszym zespołom z Izraelskiego Ministerstwa Obrony i Sił Obronnych Izraela i naszym partnerom przemysłowy z ELTA, naszej spółki zależnej MPrest i innym. Jesteśmy szczególnie wdzięczni obecnej i poprzednim administracjom USA za wsparcie w produkcji systemu.

Maj. Gen. (rez.) Yoav Har-Need, prezes i dyrektor generalny Rafaela
image
Graf. Rafael
image
Fot. Rafael
image
Fot. Rafael
image
Fot. Rafael
Reklama
Reklama

Komentarze