Szef BBN rozmawiał z wicepremierem Ukrainy

3 lutego 2021, 16:06
bbn sołoch reznikov
Fot. BBN via Twitter
Reklama

Szef BBN Paweł Soloch przyjął w środę przebywającego z wizytą w Polsce wicepremiera Ukrainy ds. reintegracji terenów czasowo okupowanych Ołeksija Reznikowa – poinformowało BBN.

Soloch zapewnił o poparciu dla ukraińskich starań związanych z zapewnieniem spójności terytorialnej oraz wsparciu dla Ukrainy na forach międzynarodowych.

Według relacji BBN ukraiński wicepremier przedstawił informacje na temat stanu rozmów w formacie mińskim, zaprezentował szczegółowy plan odbudowy obszarów ogarniętych konfliktem, a także sposoby zachęcania inwestorów zagranicznych. "Zaprezentował także projekt specjalnej strefy ekonomicznej na Donbasie, która mogłaby być ukraińską odpowiedzią na propozycję Rosji co do utworzenia tam jednostki administracyjnej o specjalnym statusie" – dodało Biuro.

Reznikow poruszył również temat zagrożeń ekologicznych wynikających z braku zabezpieczenia poradzieckich byłych poligonów jądrowych na terenie Donbasu.

Wicepremier Ukrainy podziękował stronie polskiej za dotacje celowe dla ludności Donbasu, poprosił też o dalsze polityczne wsparcie dla Ukrainy na forum Unii Europejskiej i OBWE – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Trwający od 2014 r. konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy kosztował według szacunków życie 13 tys. ludzi. Od końca lipca 2020 r. w Donbasie obowiązuje porozumienie o przerwaniu ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Porozumienie jest jednak łamane. Według Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE od 27 lipca, kiedy rozejm wszedł w życie, do 19 stycznia odnotowano ok. 6,3 tys. incydentów naruszających zawieszenie broni. Zarazem od 1 stycznia do 27 lipca ubiegłego roku zarejestrowano prawie 130 tys. takich zdarzeń. W tzw. Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej nielegalnie więzionych jest 251 ukraińskich obywateli.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Ech
czwartek, 4 lutego 2021, 12:59

Powinni dac Rosjanom zyc gdzie chca. W jakim kraju chca. Zrszta to samo Kurdom.

franz mauer
czwartek, 4 lutego 2021, 12:58

oj widze odezwaly sie czerwone sily proletariatu ze wschodu , no coz ukraina jest naszym buforem przed czerwona zaraza i trzeba ja wspomagac , a widze ze poniektorym iwanom to sie nie podoba , no coz wasz problem

Zaklepane
czwartek, 4 lutego 2021, 12:02

To znaczy kupią MSBS Grot.

alkaprim
czwartek, 4 lutego 2021, 22:14

Zaklepane-nie kupią żadnych Grotów od nas.Stąd ta nagła afera z Grotami-jakoś tak.Poza tym pan Soloch nie ma gdzie jechać-bo go nie zapraszają i nikt nie chce z nim rozmawiac-to jeździ tylko do Ukraińców-zresztą z nimi tez nikt nie chce rozmawiać na powaznie.

Fanklub Daviena
czwartek, 4 lutego 2021, 09:59

Ile miliardów w tym roku będzie nas kosztować przyjaźń z neobanderowcami?

Sarmata
czwartek, 4 lutego 2021, 08:52

Chodzi o Lwów i Wołyń? Chcą oddać?

Tweets Defence24