Reklama

Geopolityka

Rosjanie testują samoloty MiG-29K/KUB

Rozpoczęto testy seryjnych samolotów MiG-29K/KUB wyprodukowanych dla rosyjskiej marynarki – fot. MiG
Rozpoczęto testy seryjnych samolotów MiG-29K/KUB wyprodukowanych dla rosyjskiej marynarki – fot. MiG

W Rosji rozpoczęły się testy w locie seryjnych egzemplarzy samolotów MiG-29K/KUB, które mają być wykorzystywane na rosyjskich lotniskowcach.

Kontrakt podpisany w lutym 2012 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony z koncernem MiG zakładał dostarczenie dwudziestu jednomiejscowych samolotów pokładowych MiG-29K i czterech dwumiejscowych samolotów pokładowych MiG-29KUB. Zgodnie z planem cztery pierwsze takie maszyny mają zostać przekazane do końca br. i będą służyć na lotniskowcu „Admirał Kuzniecow”, który należąc do Floty Północnej na co dzień stacjonuje w Murmańsku.

Obecnie na tym lotniskowcu wykorzystuje się myśliwce Su-33. Są one jednak przeznaczone przede wszystkim od zwalczania celów powietrznych. W przypadku MiG-29K (który jest morską wersją znanego powszechnie samolotu MiG-29 Fulcrum) można już mówić o samolocie wielozadaniowym (przede wszystkim dzięki nowoczesnej stacji radiolokacyjnej), który wykorzystuje się zarówno do walki powietrznej, jak i niszczenia celów lądowych i morskich (w tym za pomocą systemów uzbrojenia kierowanych laserowo).

MiG-29K może również działać jako tankowiec powietrzny po podwieszeniu zbiornika paliwowego PAZ-1MK. Wcześniej samoloty tego typu weszły do służby jedynie na indyjskim lotniskowcu INS Vikramaditya, który jest remontowany w Rosji i ma być przekazany do Indii 15 listopada br.

Reklama

Komentarze

    Reklama