Głównym tematem wydarzenia zorganizowanego przez German Marshall Fund były stosunki transatlantyckie w kontekście relacji z Rosją oraz postrzeganie polityki zagranicznej nowej amerykańskiej administracji przez Kreml. Na początku dyskusji Derek Chollet ekspert do spraw bezpieczeństwa GMF przedstawił powyborczą panoramę amerykańskiej sceny politycznej w kontekście relacji z Rosją, podkreślając, że mimo niepewności dotyczących ostatecznego kształtu relacji na linii Waszyngton - Moskwa wydaje się, że nie dojdzie do zmiany w tak kluczowych kwestiach jak konflikt na Ukrainie czy sankcje nałożone na Rosję.
Politykę Rosji przedstawił Hans-Peter Hinrichse, szef działu Rosji, Białorusi, Mołdawii i Partnerstwa Wschodniego w nimieckim ministerstwie spraw zagranicznych. Jego zdaniem Rosja nie może być mocarstwem w kategoriach liberalnego Zachodu i dąży do równowagi sił opartej o potencjał militarny. Hinrichse zwrócił także uwagę na posługiwanie się sukcesami w polityce zagranicznej dla podnoszenia popularności władz i wykorzystywaniem potknięć Zachodu dla budowania swojej pozycji międzynarodowej.
W kontekście relacji z Rosją Zachód powinien trwać przy zasadach nienaruszalności granic i suwerenności państw, ale jednocześnie podnosić swoją obronność w ramach zwiększania budżetów wojskowych oraz obecności NATO na flance wschodniej Sojuszu, walki z dezinformacją i atakami cybernetycznymi oraz redukcją jednostronnej zależności w dziedzinie dostaw surowców energetycznych. Hinrichse wyraził także obawę, że USA może nie mieć planu działań dla takich obszarów jak Afganistan czy Irak co stworzy próżnię, którą może wypełnić Rosja. Niemiecki dyplomata dodał jednak, że Moskwa obawia się wyścigu zbrojeń.
Podobną obawę wyraził James Sherr, ekspert Chatham House według którego jeśli w ramach administracji Trumpa dojdzie do sporu w sprawie Rosji i nie powstanie jedna spójna koncepcja polityki wobec Rosji, będzie to niezwykle cenny atut w rękach Moskwy. Sherr zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach Kreml testuje Zachód w wielu częściach świata.