Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Rosja: Bezpardonowa wojna propagandowa przybiera na sile

Chcąc ukryć postępy operacji antyterrorystycznej prowadzonej przez siły ukraińskie, w Rosji rozpoczęto działania propagandowe do złudzenia przypominające to, co robiono w czasach komunistycznych.

Przy czym szokuje w tym wszystkim fakt, że tak agresywna machina propagandowa ruszyła w momencie, gdy duża część Rosjan dzięki internetowi ma możliwość skonfrontowania oficjalnych wiadomości, z tym, co jest przekazywane na Zachodzie. Stosowanie metod sprzed 30 lat jest dowodem albo głupoty władz, albo głębokiego zindoktrynowania rosyjskiego społeczeństwa. Oba wytłumaczenia nie napawają optymizmem, co do dalszych poczynań Rosji.

Nawet wcześniej neutralne i w miarę obiektywne media zaczynają stosować określenia i zwroty, które nijak się mają do tego co się rzeczywiście dzieje na Ukrainie. W Rosji nie mówi się np. o prowadzenie działań przez ukraińskie wojska, policję czy siły bezpieczeństwa, ale o operacji „bojowników prawego sektora”.

Nie cytuje się tam innych źródeł informacji jak: komunikaty „władz prorosyjskich” lub wypowiedzi przedstawicieli separatystów. Szczególnie medialny jest „narodowy mer” Słowiańska – Wiaczesław Ponomariow. To on jako pierwszy przedstawił 3 maja wieczorem relację z zabicia przez „bojowników prawego sektora” dziesięciu cywili, którzy w wiosce Andrjejewka pod Słowiańskiem próbowali sformować „żywy łańcuch” i zatrzymać kolumnę pojazdów. Ponomariow poinformował również agencję Interfax o ranieniu 40 osób i o strzelaniu do tych osób, które starały się im pomóc. Nie podano natomiast skąd on o tym wiedział, gdy Słowiańsk otoczono szczelnym kordonem.

Media rosyjskie służą również za pośrednika w przekazywaniu zupełnie poważnie traktowanych uchwał prezydium tzw. „Rady Ludowej Republiki Donieckiej”. Zachęcają tym samym wprost do przechodzenia na stronę samozwańczych władz zarówno żołnierzy jak i policjantów ukraińskich. Natomiast winą za obecne działania obarcza się przede wszystkim NATO i Stany Zjednoczone.

Niestety zgodnie z regułą działań propagandowych: „prawda jest ilością powtórzeń”, coraz więcej ludzi w Rosji zaczyna w to wszystko wierzyć.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.