Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wzrost eksportu? Odbudowa zaufania dla polskiej zbrojeniówki

fot. MSPO 2013
fot. MSPO 2013

W ostatnich dniach na łamach szanowanych czasopism, Rzeczpospolita oraz Dziennik Gazeta Prawna, pojawiły się publikacje dotyczące exportu polskiej zbrojeniówki. 

Stawia się diagnozy, że olbrzymi spadek eksportu wynika z następujących faktów: cięcia zamówień wojskowych w wielu krajach, brak odpowiedniej oferty handlowej ze strony polskich firm, deficyt innowacyjnych produktów. Tymczasem prawda jest inna. Eksport fabryk (Mielec, Świdnik) mających zagranicznego właściciela, który jest wspierany przez aparat marketingowy właściciela, ma się dobrze i ma szanse na wzrost. Nieźle również prosperuje export prywatnych producentów, np. Lubawa, WZE- której  kontrakt malajski budzi najwyższe uznanie. Natomiast export zbrojeniówki będącej pod władaniem Skarbu Państwa został „położony na łopatki”, zwłaszcza w latach 2007-2008. Niestety jego późniejsza odbudowa sprowadzała się głownie do wykładów pana ... …, głoszonych podczas Targów kieleckich.

Tutaj pozwolę sobie na małą dygresję. W pierwszej połowie marca tego roku, w światowej stolicy prawników – Londynie, podczas jednej z konferencji spotkałem znanego, szanowanego mecenasa federalnego/federacyjnego. Ten wybitny prawnik od szeregu lat obsługuje największe zbrojeniowe firmy swojego kraju. Rzecz się miała już w momencie aktywności „zielonych ludzików” na pewnym półwyspie, ale przed jego aneksją. W czasie rozmowy sprawa zeszła na tematy zbrojeniowe:

– „Wiesz co Jarek w połowie ubiegłego dziesięciolecia mieliśmy duże problemy z realizacją paru kontraktów z największym światowym importerem uzbrojenia. Baliśmy się, że w dwóch tematach przejmiecie nasze kontrakty”

– I co się stało? – dopytałem

– „Sami bardzo nam pomogliście, zresztą jak zwykle” – brzmiała odpowiedz.

– „Czy znasz … …?

– Chyba tak, to bardzo zdolny młody człowiek – odpowiedziałem.

– „To właśnie on nam bardzo pomógł. Na odbudowę zaufania będziecie czekać długo

– A daliście temu młodemu … … jakieś godne wynagrodzenie?– na koniec spotkania zapytałem.

–„Nie. I to jest wspaniałe.” – odpowiedź. W tym momencie spojrzałem w te zimne, bezwzględne oczy i się przeraziłem. Czyżbyśmy byli do końca tacy głupi?

Powyższe słowa piszę ku pewnej przestrodze osobom, które mogą decydować o polskiej zbrojeniówce – wpływy z eksportu utraciliśmy w większości na własne życzenie. Ażeby to odbudować, potrzebne jest odbudowanie zaufania do polskiej zbrojeniówki i  Polski.

 


Jarosław Kruk jest partnerem zarządzającym w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.  W latach 1997-2000 pracował jako radca prawny w Departamencie Prawnym MSWiA co pozwoliło mu na poznanie specyfiki funkcjonowania administracji publicznej, a zwłaszcza sfery związanej z bezpieczeństwem państwa.  W latach 2007-2010 kierował kompleksową obsługa prawną na rzecz Ministerstwa Gospodarki dotyczącą offsetu.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.