Przemysł Zbrojeniowy
Chorwacja: następca MiG-21 na ostatniej prostej. Używany czy nowy?
Chorwackie ministerstwo obrony zamknęło proces przyjmowania ofert na nowy samolot bojowy. Jak poinformowano zgłosiły się łącznie trzy państwa z łącznie czterema ofertami. Dwie obejmują maszyny fabrycznie nowe a dwie – używane.
Chorwacja poszukuje 12 samolotów, które zastąpiłyby wiekowe i dysponujące nikłą wartości bojową MiGi-21 bisD. Samoloty te są jeszcze spadkiem po wojnie domowej przeciw Serbii z lat 90. ubiegłego wieku. Wtedy Chorwaci skupowali MiGi-21 z różnych miejsc na świecie, przede wszystkim z wyprzedającej swoją lotniczą potęgę Bułgarii. Potem na części MiG-ów z różnym skutkiem były przeprowadzane ograniczone zabiegi modernizacyjne. Równolegle Zagrzeb dokonał kilku podejść do zakupu nowej konstrukcji, jednak z różnych względów, w tym także skromnego budżetu tego niewielkiego państwa, nie udało się zakończyć powodzeniem żadnej z nich.
Czytaj też: Bradleye jadą do Chorwacji
W trwającym obecnie postępowaniu oferty przyjmowano do 11 listopada br. Dwie oferty na myśliwiec F-16 złożyły Stany Zjednoczone. Dają one do wyboru maszyny fabrycznie nowe F-16C/D Block 70 albo zmodernizowane izraelskie F-16C/D Block 30 Barak. Jak widać w przeciwieństwie do poprzedniego przetargu na chorwackie myśliwce, w którym Izraelczycy zaproponowali Baraki samodzielnie i zwyciężyli, ale ich oferta została storpedowana przez protest USA, teraz te same samoloty zostały zaproponowane wspólnie. Prawdopodobnie chodzi o dostosowanie izraelskich maszyn do standardu NATO ale z dużym udziałem firm amerykańskich.
Republika Francuska zaproponowała Chorwatom używane myśliwce Rafale, które będą mogły zostać dostarczone w krótkim czasie. Podobnie jak w modelu stworzonym przez Francuzów dla Grecji, a wcześniej który został zastosowany w przypadku Egiptu. Fabrycznie nowe samoloty zaproponowali Chorwatom Szwedzi. Są to myśliwce JAS-39C/D.
Szczegóły ofert zostały utajnione. Zagrzeb ma podjąć decyzję w przyszłym roku i obiecuje na bieżąco informować o prowadzonym postępowaniu.
Czytaj też: Chorwacja ponownie kuszona Gripenami
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie