Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USA: Kierowane rakiety 70mm APKWS trafią na uzbrojenie samolotów

Pocisk rakietowy APKWS - fot. BAE Systems
Pocisk rakietowy APKWS - fot. BAE Systems

U.S. Central Command zakończyło sukcesem próby odpalania kierowanych laserem pocisków APKWS (Advanced Precision Kill Weapons System) z samolotów odrzutowych. APKWS to opracowana przez BAE Systems modyfikacja niekierowanych rakiet kalibru 70mm, która jest od 2011 roku używana przez śmigłowce US Marines w Afganistanie.

Pakiet modyfikacji APKWS zmienia standardowe w NATO niekierowane rakiety 70mm w tanią, inteligentną broń. Dzięki wyposażeniu w prosty system naprowadzania na cel podświetlony laserem, pojedynczym pociskiem można trafiać nawet ruchomy cel.

Jest to bardzo kusząca propozycja dla wszystkich rodzajów wojsk amerykańskich, które posiadają znaczne zapasy pocisków niekierowanych, głównie kalibru 70mm. Ich stosunkowo mała siła rażenia i duża precyzja to ogromne zalety gdy należy unikać przypadkowych ofiar. Na dodatek zasobniki z 70mm rakietami mogą przenosić wszystkie uzbrojone śmigłowce, oraz wiele samolotów bojowych.

Pierwsza generacja APKWS była przeznaczona wyłącznie dla śmigłowców, ze względu na mniejszą prędkość lotu nośnika.  Od 2011 roku są one wykorzystywane na śmigłowcach AH-1W i UH-1Y Piechoty Morskiej, operujących w Afganistanie.

Obecnie U.S. Central Command kończy testy nowego wariantu rakiet APKWS, przystosowanego do odpalania z samolotów odrzutowych.  Wersja ta posiada nieco inny system sterowania, który ma skompensować znacznie większe obciążenia wynikające z wyższej szybkości nośnika i większej niż w wypadku śmigłowców odległości odpalania.

Strzelania prowadzone są na samolocie szturmowym  A-10 Warthog, przy prędkościach ponad 640km/h i na pułapie od 3000 do 4500 metrów. Przy celu podświetlonym przez naziemnego operatora rozrzut trafień nie przekraczał 2 m, nawet przy silnym, przeciwnym wietrze.

Dobre wyniki tych testów mają umożliwić wprowadzenie pocisków na uzbrojenie  wszystkich maszyn, dostosowanych do użycia zasobników z 70mm rakietami. Poczynając od samolotów naddźwiękowych F-16 Falcon oraz F/A-18 Hornet, przez A-10 Warthog i AV-6B Harrier, aż po śmigłowce AH-64 Apache, MH-60/UH-60 Black Hawk czy AH-6 Little Bird.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. takijeden

    Coś takiego przydałoby się u nas Jako uzbrojenie wielozadaniowych śmigłowców (w BKPow), ew dronów bojowych dla BLWL (jeśli takie kupimy)

  2. Zdegustowany

    Świetna broń ale bardziej mnie interesuje na jakim etapie (opracowania?, prób?, wdrożenia?) jest to co uzyskaliśmy (chyba Mesko przejęło jedną z niewielu wartościowych technologii) w ramach offsetu? Usłyszymy kiedyś, że nasi strzelają nimi na poligonach? (I życzę, żeby tylko tam).

Reklama