Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

US Marines otrzymają specjalistyczne transportery pływające

Fot. Lance Cpl. Drake Nickels/U.S.M.C.
Fot. Lance Cpl. Drake Nickels/U.S.M.C.

BAE Systems Land & Armamants i Iveco Defence Vehicles otrzymały kontrakt na opracowanie prototypów dwóch kolejnych wersji kołowego amfibijnego wozu bojowego piechoty morskiej Amphibious Combat Vehicle (ACV). Ich odbiorcą jest United State Marine Corps, a wartość kontraktu to 67 mln USD.

Jak dotąd BAE Systems zaprezentowało dwie wersje z powstającej rodziny wozów ACV: kołowy transporter opancerzony i kołowy rakietowy niszczyciel czołgów. W ramach obecnie zawartej umowy koncern ma opracować wóz dowodzenia (ACV-C) i kołowy bojowy wóz piechoty (ACV-30) z systemem wieżowym z armatą automatyczną kal. 30 mm.

ACV-C ma być wyposażony w aż siedem stanowisk sztabowych dla operatorów systemów dowodzenia i łączności w celu zapewnienia pełnej świadomości sytuacyjnej i kontroli nad polem bitwy pozostałym wozom z rodziny ACV i operujących w nich amerykańskim żołnierzom piechoty morskiej. Z kolei ACV-30 dzięki swojemu uzbrojeniu ma zapewnić osłonę i wsparcie ogniowe Marines operującym z kołowych transporterów opancerzonych przy jednoczesnym zachowaniu możliwości przewożenia własnego desantu.

ACV udowodnił, że jest wszechstronną platformą zdolną do przybrania wielu konfiguracji, aby spełnić obecne i przyszłe wymagania w zakresie prowadzonych działań. [...] Dzięki tej nagrodzie BAE Systems będzie w stanie opracować rodzinę pojazdów, które zapewnią technologię i możliwości, których potrzebują Marines, aby zrealizować swoją misję wspierania naszego bezpieczeństwa narodowego

- dyrektor programów amfibijnych w BAE Systems John Swift

U.S.M.C. w czerwcu 2018 roku przyznał BAE Systems kontrakt o wartości 198 mln USD na dostawę 30 egzemplarzy ACV (w wersji podstawowej kołowego transportera opancerzonego ACV-P) , z opcją dodatkową na 174 kolejnych. W październiku 2019 zawarto kolejną umowę na dostawę kolejnych 30 sztuk tych wozów za kwotę 120 mln USD w ramach częściowego wykorzystania prawa opcji z poprzedniego kontraktu. Na początku br. ACV zakończył pomyślnie badania i testy w amerykańskim Korpusie Piechoty Morskiej, co pozwoli na rozpoczęcie produkcji seryjnej i masowe wdrożenie do służby liniowej.

Amfibijny wóz bojowy piechoty morskiej ACV 8 × 8 powstał jako następca amfibii AAV7, które już obecnie są mocno przestarzałe i wyeksploatowane. W rozpoczętym w 2011 roku postępowaniu, które miało wyłonić dostawcę platformy bazowej, zwycięzcą okazał się oferowany przez BAE Systems pływający kołowy transporter opancerzony SuperAV 8 × 8, opracowany pierwotnie przez Iveco. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Ruski sołdat-FR

    Niech te AAV-7 oddadzą za 1 USD dla naszego WP-WO-rezerwa i WOT. My je wyremontujemy (Bumar) i będą dużo lepsze od BWP Borsuk i butów terytorialsów (w WOT i rezerwie standard to buty) - tak wygląda nasza armia.

  2. Leopardzik

    7 mln usd sztuka Jakie pedniki srubowe zostały użyte,? Bo silnik ma,moc na pokonanie 3skali B

Reklama