Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pływające transportery ACV dla amerykańskich marines

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Pentagon poinformował o udzieleniu zamówienia na rzecz firmy BAE Systems Land & Armamants, na mocy którego amerykański Korpus Piechoty Morskiej otrzyma 30 pojazdów Amphibious Combat Vehicle.

Zamówienie o wartości blisko 120 mln USD zostało złożone jako wypełnienie opcji wcześniej zawartego kontraktu, modyfikując go i będąc jego integralną częścią. Na jego mocy firma BAE Systems Land & Armaments wyprodukuje i dostarczy partię 30 egzemplarzy pojazdów amfibijnych ACV.

Zakończenie produkcji przewidywane jest na styczeń 2022 r.

Amfibijny wóz bojowy piechoty morskiej ACV 8x8 powstał jako następca amfibii AAV7, które już obecnie są mocno przestarzałe i wyeksploatowane. W rozpoczętym w 2011 roku postępowaniu, które miało wyłonić dostawcę platformy bazowej, zwycięzcą okazał się oferowany przez BAE Systems dostosowany do przedstawionych przez USMC wymagań pływający kołowy transporter opancerzony SuperAV 8x8, opracowany pierwotnie przez Iveco. Nowy ACV ma stanowić połączenie zdolności amfibijnych na pełnym morzu, wysokiej mobilności i przeżywalności na lądowym polu walki, a także dysponować dużą ładownością i potencjałem modernizacyjnym.

Reklama

Komentarze

    Reklama